Agrofert ztrácí zájem o Unipetrol

  • 2
Ještě loni v prosinci dával tehdejší premiér Miloš Zeman Andreje Babiše za příklad špičkového českého podnikatele a jeho firmu Agrofert označoval za nejlepšího možného vlastníka petrochemického holdingu Unipetrol. Pár měsíců poté problematická privatizace české chemie zkrachovala. Agrofert už totiž za stávajících podmínek Unipetrol nechce.

"Dnešní ekonomická situace Unipetrolu je výrazně odlišná od situace, kterou jsme měli možnost poznat v rámci hloubkové prověrky při výběrovém řízení," uvedl ředitel pro strategii Agrofertu Jan Kadaník.

Agrofert si stěžuje na zhoršené hospodaření, vývoj akcionářských vztahů v České rafinérské a odvolává se i na povodně.

"Cena za Unipetrol byla nabídnuta v době před sérií nepředvídatelných událostí... Vyvrcholením těchto událostí jsou současné povodně, které budou mít závažný dopad do hospodaření všech rozhodujících firem holdingu, který v tuto chvíli není možno vyčíslit," píše se v prohlášení Agrofertu.

Při změně privatizačních podmínek má však Agrofert podle generálního ředitele Andreje Babiše nadále zájem. "Zájem z naší strany je stále tuhle transakci dokončit, a proto jsme vládu oslovili," řekl.

Z vyjádření Babiše vyplynulo, že původně stanová cena 361 milionů eur za Unipetrol je nyní zejména kvůli České rafinérské, která se změnila na přepracovací rafinérii, méně přijatelná.

"Je jasné, že ta cena, která byla nabídnuta, je z našeho pohledu vysoká. Ale na druhé straně neříkám, že by to nebylo možné dokončit za stávající cenu," řekl Babiš.

Novými podmínkami transakce měl Babiš na mysli hlavně změnu kupujícího, kde by Agrofert doplnil strategický partner pro rafinérie a benzin, nyní dle Babiše polský PKN Orlen, a zabezpečení surovin, která za stávajících smluvních podmínek není možné. Před vstupem PKN Orlen by bylo nutné provést hloubkovou kontrolu, dodal Babiš.

Financování většiny akvizice měl a má Agrofert dle Babiše zajištěné u banky Citibank schváleným sedmiletým úvěrem na 346 milionů eur; zbytek by zaplatil z vlastních zdrojů Agrofert. "Peníze jsou a byly," ujistil Babiš.

Úředníky Fondu národního majetku prohlášení Agrofertu překvapilo a požadovaná změna podmínek je pro ně nová informace, řekla Lucie Králová z tiskového odboru FNM. "Od pana Babiše ani od Agrofertu jsme žádný dopis nedostali. Do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat," dodala.

Vítězství Agrofertu překvapilo
Prodej petrochemického holdingu Unipetrol tuzemskému Agrofertu byl loni v zimě překvapením. Jeho nabídka 11,7 miliardy korun byla druhá nejvyšší, když ji překonala britská Rotch Energy s částkou 14,5 miliardy korun. Akcie Unipetrolu se po oznámení rozhodnutí propadly o 9,1 procenta.

"Dala se přednost české cestě. Zdálo se, že druhá společnost byla spíše finančním investorem, který nemá zkušenosti v petrochemii. Dávala si i další podmínky a neměla zajištěné finanční zdroje," vysvětlil v prosinci pro Reuters náměstek ministr financí Tomáš Potměšil.

Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra vláda nikdy netvrdila, že jediným kritériem při prodeji Unipetrolu je cena. "Rozhodovalo i postavení jednotlivých uchazečů na trhu, budoucí modernizace nebo investice," řekl tehdy Grégr.

,