Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Dosud ziskoví státní dispečeři spadli po zastavení letů do ztráty 1,4 miliardy

  • 11
Omezení letecké dopravy v důsledku coronavirové pandemie způsobilo doposud vždy výdělečnému státnímu podniku Řízení letového provozu ztrátu 1,41 miliardy korun. Podnik, jehož hlavní činností je navigování letadel, přišel během loňského roku o bezmála 56 procent příjmů a musel čerpat půlmiliardovou půjčku z peněz ministerstva dopravy.

Tu státní podnik potřeboval zejména v období loňského února a dubna, kdy peníze plynoucí od leteckých společností na účty letových řídících prakticky vyschly. „I přes bezprecedentní krizi letectví nám ekonomická kondice podniku pomáhá řešit jeho činnost v dlouhodobějším horizontu v případě klíčových investic a především při plnění jeho závazků vůči našim zaměstnancům, bez jejichž pochopení by budoucí cíle nebylo možné realizovat“, uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Po řadě let, kdy bylo české nebe stále plnější, zažívají letečtí dispečeři druhý rok poklesů přeletů a s tím i související výpadky v příjmech. Zatímco před epidemií v roce 2019 počet letadel na našem nebi poklesl jen nepatrně o zhruba půl procenta, loňská série karanténních opatření z nebe smetla téměř 60 procent letadel. 

Otevřené zahrádky pomůžou víc než kompenzace, říká šéfka svazu pivovarů

Česko a zejména česká letiště tak přišla o více cestujících a z nich plynoucích příjmů než byl evropský průměr. Ten podle při porovnání počtu přeletů letadel před epidemií a v roce 2020 činil zhruba 54 procent. S téměř 380 tisíci přelety se tak naplněnost českého nebe vrátila do roku 2012.

Ani letošní rok nebude pro hospodaření podniku, ze kterého míval český stát každoročně stomilionové dividendy, jednoduchý. Letecká doprava během prvního letošního čtvrtletí byla opět velice slabá, ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 tak dispečeři opět počítají stamilionové ztráty na tržbách. 

„Předpokládaný objem výnosů ke konci března 2021 dosahuje částky 277 milionů korun. Tento objem znamená pokles výnosů o 64 procent, tedy o 491 milionů korun méně,“ řekl MF DNES mluvčí ŘLP Richard Klíma. 

Podle dosavadního vývoje a dostupných prognóz tak dispečeři předpokládají, že i letošní hospodaření zřejmě skončí s miliardovou ztrátou. Vyrovnaného hospodaření se dispečerům zřejmě podaří dosáhnout až v roce 2022.  „Tyto cíle budou samozřejmě závislé na schválení výkonnostních plánu pro poskytovatele služeb řízení letového provozu ze strany evropských regulačních orgánů,“ dodal Klas.