Aerolinky ignorují levnou ropu, palivový příplatek nechtějí srazit

  5:00aktualizováno  5:00
Dočasné opatření, které skončí, až klesne cena ropy. Tak vysvětlovali letečtí dopravci zavedení palivového příplatku v roce 2004, kdy barel začal stoupat nad 40 dolarů. O dvanáct let později je ropa o deset dolarů levnější ropou, aerolinky však palivové příplatky účtují dál a ještě ve větší výši.
Sekce prodejců letenek v Asociaci cestovních kanceláří považuje příplatek za přežitek.

Sekce prodejců letenek v Asociaci cestovních kanceláří považuje příplatek za přežitek. | foto: Reuters

Z palivového příplatku se mezitím stala jedna z hlavních položek konečné ceny letenky. Například když si koupíte zpáteční letenku ČSA z Prahy do Paříže za 5328 korun, taxa za drahé palivo vyjde na 2164 korun.

Aerolinky argumentují tím, že cestujícím může být jedno, kolik je palivový příplatek, protože důležitá je konečná cena. A ceny letenek v poslední době skutečně mírně zlevňují. „Pro cestující je rozhodující celková cena letenky. Zrušení palivového poplatku by na výslednou cenu letenky vliv nemělo,“ říká mluvčí ČSA Dan Šabík.

Výše palivového příplatku ale může zajímat ty, kteří s aerolinkami sbírají za létání míle a pak si chtějí vybrat odměnu v podobě letu zdarma. Ten totiž tak zdarma není: musí platit letištní taxu a palivový příplatek. V případě výše zmíněné ceny letenky tak cestující za letenku zdarma zaplatí 2164 korun palivový příplatek a 1429 korun za letištní taxy.

Lufthansa například palivový příplatek v roce 2014 zrušila a nahradila ho příplatkem, do kterého zahrnuje všechny náklady, které jsou mimo kontrolu dopravce. I ten je ale výrazně vyšší než samotná cena letenky: například u letenky z Prahy do Frankfurtu za 3671 korun je poplatek 2242 korun.

Také mluvčí Lufthansy Boris Ogursky argumentuje tím, že hlavní je konečná cena letenky a klesající ceny. Podle něj tak poslední dva roky příjem z každého kilometru klesl o čtyři procenta. „Jinými slovy, cestující platí za letenky méně,“ vysvětlil Ogursky.

Zrušte to

Sekce prodejců letenek v Asociaci cestovních kanceláří považuje příplatek za přežitek. „Je na čase, aby se letecké společnosti konečně rozloučily s touto praktikou uvádějící v omyl jak klienta tak prodejce letenek a vrátily se k transparentní cenotvorbě,“ říká šéf sekce Miroslav Bělovský z OK Tours. Asociace vyzvala dopravce, aby poplatek zrušili.

Levnější ropa by se přitom měla promítnout i do nižších cen leteckých zájezdů. Travel Service, s kterým k moři létá většina cestovek v Česku, má ve smlouvě s cestovkami i pohyblivou částku odpovídající ceně ropy. „V porovnání s loňským rokem jsme pro tuto sezónu již kalkulovali s nižším palivovým příplatkem. Uvidíme, jak se bude situace směrem k létu vyvíjet a potom budeme případně reagovat,“ řekl marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma.

Podle mluvčího CK Fischer Jana Osúcha není mezi klesající cenou ropy a cenou zájezdů absolutně přímá úměra. „Velký vliv hraje také dlouhodobé zajištění jednotlivých leteckých společností a cestovních kanceláří proti výkyvům cen paliva. Každá společnost má jiné smlouvy, a proto může reagovat na změny na světovém trhu s ropou různě,“ vysvětlil Osúch.

Cestovky tvrdí, že některé zájezdy zlevnily. „Zásadní je naše strategie, aby se v cenách zájezdů nepromítlo zvýšení ceny ropy, ke kterému dříve nebo později opět dojde,“ řekl mluvčí Blue Style František Vorel. Podle něj zavedli taková opatření, která by i při růstu ceny ropy o dvě stě procent udržely na současné úrovni.

Také v nákladní letecké dopravě zatím levnější ropa příliš vidět není. Podle studie společnosti Smartex sice od května klesla cena leteckého paliva klesla o 71%, cena palivového příplatku klesla v průměru o 1,25%. „Cena za přepravu zboží je neadekvátní vůči ceně ropy, respektive paliva,“ uvedla firma ve své zprávě.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Na cestu znovu vyráží Šachový vlak. Tentokrát zamíří na Slovensko

Na pětidenní jízdu po Česku a Slovensku vyráží Šachový vlak, na jehož palubě se odehraje mezinárodní šachový turnaj....

Problémy Boeingu nekončí. Aerolinky odstavují stroj 737 NG kvůli trhlinám

Federální úřad pro letectví potvrdil problémy Boeingu s dalším typem letounu. Minulý týden zjistil u 38 strojů z řady...

Aerolinky reagují na nátlak aktivistů. Investují miliardy do zelených paliv

British Airways, Aer Lingus, Iberia a další giganti letecké přepravy přislíbili minimalizaci a výhledově i úplné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz