Na D1 u Humpolce se dělníci vrátí nejdříve v létě. Bude nová soutěž

  15:38aktualizováno  15:38
Nová stavební firma se na rozestavěné dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem objeví nejdříve napřesrok v létě. Práce na modernizaci dálnice ukončilo po kritice ministra dopravy Dana Ťoka sdružení společností Geosan a italské Toto Costruzioni Generali. Pro pokračování prací musí Ředitelství silnic vypsat kompletně novou soutěž.

„Pokud by šlo vše dobře, tak by nový zhotovitel mohl být vybraný někdy v závěru prvního pololetí,“ řekl MF DNES mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. V první řadě musí úředníci státního investora sepsat seznam prací, které už byly dokončeny a podle toho připravit zadávací dokumentaci nové soutěže. Termín návratu stavební techniky na rozestavěnou dálnici však předpokládá hladký průběh soutěže. Odvolání některého z účastníků by podpis nové smlouvy mohlo o další řadu měsíců oddálit.

Možnost vyměnit stavební firmu na úseku u Humpolce připustil ministr Ťok minulý týden poté, co provoz na páteřní dálnici značně zkomplikovalo husté sněžení  a řidiči v úsecích na Vysočině uvázli v řadě případů na několik hodin. Pokračující práce na dálnici, které stavební firma nestihla v termínu dokončit, totiž ještě více zkomplikovaly zimní údržbu. Šéf dopravy proto zmíněné sdružení společností vyzval, aby práce dokončilo do začátku tohoto týdne. Zhotovitel se místo toho rozhodl, že ve stavbě pokračovat nebude (podrobnosti v článku Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD).

Penále 1,5 milionu za den

„Jak dlouho bude trvat takzvaná pasportizace, na základě které se ŘSD finančně vypořádá s nyní již bývalým zhotovitelem, není zatím možné odhadnout,“ uvedla mluvčí Geosan Group Vlasta Končelová. Podle ní úterním odstoupením od smlouvy navíc končí období, za které ŘSD firmě účtuje penále 1,5 milionu korun za každý den zpoždění.

Fotogalerie

Konsorcium, jehož součástí ještě donedávna byla rovněž kazašská firma SP Sine Midas Stroy, porazilo v soutěži na modernizaci téměř čtrnáct kilometrů dlouhého úseku dálnice konkurenci nízkou cenou. Za stavbu požadovalo 1,75 miliardy korun, což je o 300 milionů méně, než na kolik hodnotu prací odhadoval projektant.

První problémy ovšem zaznamenalo ŘSD už letos v létě, když firma nestíhala plnit termíny a poprvé jí hrozilo, že o zakázku přijde. Resort dopravy ovšem společnost uchlácholila novým harmonogramem. Po nezvládnutí nedávné sněžné kalamity už důvěru nedostalo. V minulém týdnu firma plánovala, že  na téměř 14 kilometrů dlouhém úseku bude pracovat šest lidí a o víkendu se práce zcela zastaví, uvedlo ŘSD.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

V Praze chybějí pokladní či kurýři. Specialisty IT si firmy vychovávají

pokladní, ilustrační snímek

Pracovní trh v Česku se při rekordně nízké nezaměstnanosti potýká s nedostatkem pracovní síly. V Praze je největší...

Najdete na iDNES.cz