Boeing údajně omezuje fyzické testy nových letadel, navzdory krizi 737 Max

  17:02aktualizováno  17:02
Inženýři společnosti Boeing snižují rozsah a dobu trvání některých nákladných fyzických testů, které slouží k certifikaci nových letadel. S odkazem na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Kvůli dvěma tragickým nehodám letounů 737 Max však výrobci hrozí, že bude muset provádět naopak přísnější testování.

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA | foto: Lindsey WassonReuters

Boeing momentálně zahajuje celoroční testovací proces svého prototypu 777X. Jeho inženýři ale omezí testování ve vzduchu a nahradí jej počítačovými modely, jež letové podmínky simulují. Výsledky pak budou prezentovat americkému leteckému regulátorovi FAA (Federal Aviation Administration), uvedla agentura Reuters s odkazem na dva lidi, jež jsou s postupem obeznámeni. 

KVÍZ: Poznáte Concorde od Tupoleva? Otestujte se ve znalostech letadel

Nový model letadla by tak měl získat certifikaci i na základě těchto výsledků. Agentura ale nezjistila, kdy se výrobce rozhodl fyzické testy omezit, ani to, do jaké míry by měly být v rámci testování letounů 777X redukovány.

Podle tří nejmenovaných zdrojů Reuters, včetně jednoho úředníka FAA, vyvíjí Boeing technologii, která by měla nahradit nákladné fyzické bezpečnostní testy, které se prováděly několik desetiletí. Mezi ně patří například strojové ohýbání křídel do extrémních úhlů nebo zátěžové testy trupu. Počítačové modely by měly tyto testy zcela nahradit při vývoji nového modelu letadla, jehož interní název je zatím Boeing NMA (New Midsize Aircraft – nové letadlo střední velikosti, pozn. red.) Využití těchto modelů by totiž značně snížilo náklady na vývoj letadel.

Stovky Boeingů 737 a 737 MAX mají vadné díly, říká americký regulátor

Boeing věří, že se bez fyzických testů obejde

Mluvčí Boeingu Paul Bergman strategii testování komentovat odmítl. Uvedl pouze, že Boeing „spolupracuje s vládou na probíhajících nezávislých šetřeních a zřídil nový výbor, který koncové návrhy a certifikační procesy prozkoumává“. 

Na dotaz, zda regulátor FAA Boeingu povolí zrušení řady fyzických testů, reagoval jeho mluvčí Lynn Lunford slovy, že se „rozhoduje případ od případu na základě dat a mnohaletých zkušeností s certifikací letadel“. Pět zainteresovaných zdrojů agentuře Reuters potvrdilo, že společnost Boeing věří, že nová technologie v kombinaci s desítkami let zkušeností s testováním učinila některé fyzické testy zbytečnými.

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Nová strategie Boeingu však přichází v době, kdy FAA společně s dalšími světovými odborníky zkoumá, zda jsou postupy výrobce letecké techniky skutečně v pořádku. Během posledního roku totiž došlo ke dvěma zřícením letadel Boeing 737 Max, které si vyžádaly životy stovek lidí. K nehodám zřejmě došlo kvůli chybě v softwaru letadla.

Po těchto tragédiích byla letadla 737 Max po celém světě uzemněna. Boeing v polovině března také přerušil dodávky strojů tohoto typu zákazníkům. Začátkem dubna pak společnost oznámila, že se rozhodla dočasně snížit tempo výroby těchto letounů téměř o pětinu na 42 měsíčně. Kdy se uzemněné letouny vrátí na oblohu, zatím není jasné.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Místo autem e-koloběžkou. Uber rozšiřuje své služby v Praze

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Od pondělí nabízí společnost Uber v Praze novou možnost přepravy - odvoz elektrickou koloběžkou. Integrace koloběžek...

Poletíte z Francie letadlem? Pak zaplatíte ekologickou daň, plánuje vláda

Airbus A319 Air France v Praze.

Francie má nový plán, jak vyplnit mezeru ve veřejných výdajích. Francouzská ministryně dopravy Elisabeth Borne v úterý...

Airbus může letos sesadit Boeing z trůnu. Poprvé po osmi letech

Airbus A330neo na 53. ročníku International Paris Air Show na letišti Le...

Odbyt letadel americké společnosti Boeing v prvním pololetí klesl. Firma dodala zákazníkům 239 strojů, o 37 procent...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz