Zemědělci chtějí také zablokovat hranice

- Zemědělci sice odložili blokádu Prahy, kterou chtějí protestovat proti dovozu dotovaných potravin, avšak protestních akcí se nevzdali. Jsou připraveni na mírnější akce: vysypat před budovu vlády hnůj nebo před parlamentem vypustit prasata. Jejich kolegové v regionech jsou však odhodláni zatarasit hraniční přechody.

Pokud jednání s vládou nedopadne tak, jak si zemědělci představují, nebude se manifestovat jen v Praze, ale i na jihu Moravy. Zdejší zemědělci v momentě, kdy jejich pražští kolegové začnou v centru hlavního města vypouštět prasata, skládat fůry hnoje a řepy, zablokují jeden ze zdejších hraničních přechodů.
"Důvody k blokádě nepominuly," uvedl prezident České agrární komory Václav Hlaváček. "Současná opatření ze strany ministra zemědělství i vlády jsou nedostatečná, je to na dlouhé lokte, zatím co do republiky neustále proudí za levné ceny zahraniční maso, víno, cukr či pšenice, což nás vytlačuje z trhu a způsobuje nám obrovské finanční ztráty až čtyři tisíce korun na jeden hektar. Proto jsme se dohodli, že v nejbližších dnech budou zdejší zemědělci na některém z hraničních péřechodů manifestovat," potvrdil Jan Hajda, předseda břeclavské Agrární komory. "Tím vyjádříme svůj nesouhlas a podpoříme celostátní krizový výbor, který se snaží o urychlené řešení požadavků zemědělců," dodal Hajda.
Zatím není jasné místo ani termín manifestace. Jasné je už teď jedno: blokáda hranic bude mít tu nejtvrdší podobu. "Tak, jak je to k vidění například ve Francii. Od mírného zpomalení průjezdu až po vysypání dovozového materiálu," upřesnil Oldřich Fiala, člen představenstva břeclavské Agrární komory. Podle něj půjde o přesně organizovanou akci. "Není úmyslem Agrární komory, aby vznikl chaos, proto budou protestní akce koordinovány z centra," upřesnil Fiala.
Chystanými protesty chtějí zemědělci přimět vládu, aby začala urychleně řešit problémy v zemědělství. "Dnes se v zemi prodává pětatřicet procent zahraničních potravin a to je špatně. Žádná rozumná vláda nedopustí, aby se do země dováželo víc, jak pět procent zahraničních produktů," uvedl Hlaváček. "Nejde už o záchranu sto padesáti tisíc zemědělců, ale o každého z nás, protože dokud tady budou tuzemští zemědělci vyrábět a zpracovávat potraviny, pro spotřebitele je to ten nejlacinější nákup," konstatoval Hlaváček. "Jde nám o systematické řešení problémů v zemědělství," dodal.

Blokáda Prahy má svůj scénář
Na blokádu Prahy si zemědělci připravili speciální scénář, který počítá s několika variantami (viz na linky k článku). Pokud tedy vláda Miloše Zemana zemědělcům nevyhoví, mohou na Malé Straně běhat prasata nebo se před Senátem kutálet bulvy cukrové řepy.
Prezident  AK Václav Hlaváček uvedl, že zemědělci čekají, jak se vláda postaví k jejich požadavku dovoz těchto produktů zastavit. S premiérem Zemanem se má sejít začátkem příštího týdne.

Co zemědělci požadují
Rebelové požadují omezit především dovoz obilovin, mouky, masa, cukru a vína. Spoléhají na to, že jim vláda dnes vyhoví. "Od toho tam státní úředníci sedí. My neodvádíme daně na to, abychom platili lidi, kteří říkají jak a proč to nejde, ale proto, aby tito úředníci problémy řešili," řekl Hlaváček.
Policie už se na případnou blokádu připravuje. "Víme o tom. Pokud by byly nějaké signály, kdy a kde se něco chystá, budeme na to reagovat tak, abychom zajistili alespoň nouzové náhradní trasy dopravy a bezpečí na silnici," uvedl mluvčí pražské policie Josef Šulcek.
Vláda dosud uvalila dodatkové clo na dovoz maďarské pšenice, nyní by měla posoudit omezení dovozu cukru ze Slovenska. Z ostatních potravin, na jejichž dotovaný dovoz poukazují zemědělci, ministerstvo zemědělství sleduje situaci kolem vepřového masa a vína, zatím však nemá konkrétní návrhy na opatření.