Záhadná firma Alseda má blízko k ČEZ i slovenskému skandálu

  1:37aktualizováno  1:37
Tajemná firma Alseda Data s nejasnými majiteli, která v konsorciu s Telefónikou O2 soutěží o desetimiliardovou zakázku polostátní firmy ČEZ, má vazby na ženu, jež figurovala v loňském skandálu prodeje emisních povolenek na Slovensku.
Nejasná vlastnická struktura firmy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. Ilustrační foto.

Nejasná vlastnická struktura firmy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Jana Lütken, Češka s dánským občanstvím žijící ve Švýcarsku, byla jednatelkou americké společnosti Interblue, které slovenská vláda prodala v roce 2008 za poloviční cenu oproti tržní přebytečné emisní povolenky. Skandál, který stál křeslo dva ministry slovenské vlády, vypukl loni, když na něj upozornila tamní média.

Stejná Jana Lütken jednala v minulosti za švýcarskou společnost Eurozeta, jež stojí za firmou Alseda, s .r. o., vlastnící podnik Alseda Data. V současnosti je jednatelem Eurozety bývalý rozvědčík StB Peter Kmeť, který je uváděn zároveň jako ředitel české Alsedy.

Vedení Alsedy na opakované žádosti MF DNES o setkání a vysvětlení pozadí tajemné společnosti nereagovalo.

Podnik, jenž je podle svých internetových stránek i vyjádření Telefóniky specializován na projekty z oblasti informačních technologií, sídlí na pražské adrese advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Na stejné adrese je dle údajů z obchodního rejstříku registrováno několik desítek dalších společností. V řadě z nich přitom jako jednatelé nebo členové dozorčích rad figurují stejní lidé jako v Alsedě. Tedy zaměstnanci či spolupracovníci advokátní kanceláře.

Kdo stojí za Alsedou?

Například jako finanční ředitelka společnosti a zároveň členka dozorčí rady Alseda Data je vedena Jana Šádková, která ještě před týdnem byla na stránkách Šachtovy advokátní kanceláře vedena jako hlavní účetní. Kromě této firmy figuruje i v dalších 31.

Jako projektový manažer Alseda Data je uváděn Petr Michal, jenž tuto funkci zastával i u zmíněných advokátů. Obě jména však během minulého týdne z jejich stránek zmizela a zůstala jen ufirem Alseda a Alseda Data.

To, že za společnostmi, jejichž majitelé nechtějí odhalit svou identitu, stojí zaměstnanci advokátních kanceláří, není nic neobvyklého. Alseda Data je ovšem v konsorciu, které se uchází o získání projektu na provoz a správu velké části informačních technologií polostátní společnosti ČEZ. Takzvaný outsourcing datových center je přitom natolik citlivou transakcí, že ho sleduje i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle informací MF DNES, jež potvrdilo několik na sobě nezávislých lidí, vyjednává pod hlavičkou společnosti Alseda Data lobbista Ivo Rittig, napojený na středočeskou ODS. Podnikatel, který spoluvlastní mimo jiné i luxusní butiky v centru Prahy, se účastnil nejen jednání ohledně tendru na prodej datových center na nejvyšší úrovni, ale podle zaměstnanců ČEZ byl i jedním z iniciátorů celého projektu. Sám však jakékoli spojení s obří zakázkou odmítá, stejně tak jako jakékoli vazby na společnost Alseda Data.

S tou ho formálně spojují jen jména členů dozorčí rady jeho firmy Salmia, která se shodují s dozorčí radou Alseda Data. Souhlasí i sídlo – tedy Šachtova právní kancelář.

Neznámá firma se spojila s největšími hráči na trhu

Role Alsedy v konsorciu firem, jež vede do boje o lukrativní zakázku Telefónica O2, není jasná. Kromě těchto dvou podniků jsou v něm totiž společnosti Hewlett-Packard a IBM, tedy dva největší hráči na poli informačních technologií, a zavedená česká firma Altron, jež na trhu působí už 19 let. Naproti tomu Alseda Data vznikla teprve loni. Martina Jenšíková, jež vystupuje jako její mluvčí, odmítla uvést jakékoli reference v oboru. Podle mluvčího Telefóniky Martina Žabky má v soutěži zajišťovat „individuální odborné poradenství“.

Lidé znalí poměrů v ČEZ tvrdí, že to v překladu znamená zajistit vítězství v soutěži. Jeden z manažerů ČEZ totiž připouští, že Ivo Rittig má s vedením energetického kolosu dobré vztahy.

ČEZ to neřeší, Telefónica ano

Nejasná vlastnická struktura Alsedy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. „V tuto chvíli nelze předjímat, jakou konečnou roli budou hrát členové konsorcia a další subdodavatelé v rámci nabídky, jež bude podána. Dodavatel si vždy může zvolit řadu dodavatelů a my samozřejmě nemůžeme omezovat či jakkoli ovlivňovat složení konsorcií,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jeden z manažerů Telefóniky však pro MF DNES přece jen uvedl, že po uveřejnění informací o Alsedě telekomunikační operátor její roli v konsorciu prověří. Ne všichni šéfové největší české telekomunikační firmy totiž s její účastí v soutěži souhlasí.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysázených plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Příjmy na daních stále rostou. Stát vybral meziročně o čtrnáct miliard více

Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o 14 miliard...

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Ochranný svaz autorský slaví 100 let, v Rozstřelu promluví jeho šéf

Ochranný svaz autorský, takzvaná OSA, letos v říjnu slaví sto let od svého založení. Přestože s ní jako s organizací...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz