Záhadná firma Alseda má blízko k ČEZ i slovenskému skandálu

  1:37aktualizováno  1:37
Tajemná firma Alseda Data s nejasnými majiteli, která v konsorciu s Telefónikou O2 soutěží o desetimiliardovou zakázku polostátní firmy ČEZ, má vazby na ženu, jež figurovala v loňském skandálu prodeje emisních povolenek na Slovensku.
Nejasná vlastnická struktura firmy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. Ilustrační foto.

Nejasná vlastnická struktura firmy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Jana Lütken, Češka s dánským občanstvím žijící ve Švýcarsku, byla jednatelkou americké společnosti Interblue, které slovenská vláda prodala v roce 2008 za poloviční cenu oproti tržní přebytečné emisní povolenky. Skandál, který stál křeslo dva ministry slovenské vlády, vypukl loni, když na něj upozornila tamní média.

Stejná Jana Lütken jednala v minulosti za švýcarskou společnost Eurozeta, jež stojí za firmou Alseda, s .r. o., vlastnící podnik Alseda Data. V současnosti je jednatelem Eurozety bývalý rozvědčík StB Peter Kmeť, který je uváděn zároveň jako ředitel české Alsedy.

Vedení Alsedy na opakované žádosti MF DNES o setkání a vysvětlení pozadí tajemné společnosti nereagovalo.

Podnik, jenž je podle svých internetových stránek i vyjádření Telefóniky specializován na projekty z oblasti informačních technologií, sídlí na pražské adrese advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Na stejné adrese je dle údajů z obchodního rejstříku registrováno několik desítek dalších společností. V řadě z nich přitom jako jednatelé nebo členové dozorčích rad figurují stejní lidé jako v Alsedě. Tedy zaměstnanci či spolupracovníci advokátní kanceláře.

Kdo stojí za Alsedou?

Například jako finanční ředitelka společnosti a zároveň členka dozorčí rady Alseda Data je vedena Jana Šádková, která ještě před týdnem byla na stránkách Šachtovy advokátní kanceláře vedena jako hlavní účetní. Kromě této firmy figuruje i v dalších 31.

Jako projektový manažer Alseda Data je uváděn Petr Michal, jenž tuto funkci zastával i u zmíněných advokátů. Obě jména však během minulého týdne z jejich stránek zmizela a zůstala jen ufirem Alseda a Alseda Data.

To, že za společnostmi, jejichž majitelé nechtějí odhalit svou identitu, stojí zaměstnanci advokátních kanceláří, není nic neobvyklého. Alseda Data je ovšem v konsorciu, které se uchází o získání projektu na provoz a správu velké části informačních technologií polostátní společnosti ČEZ. Takzvaný outsourcing datových center je přitom natolik citlivou transakcí, že ho sleduje i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle informací MF DNES, jež potvrdilo několik na sobě nezávislých lidí, vyjednává pod hlavičkou společnosti Alseda Data lobbista Ivo Rittig, napojený na středočeskou ODS. Podnikatel, který spoluvlastní mimo jiné i luxusní butiky v centru Prahy, se účastnil nejen jednání ohledně tendru na prodej datových center na nejvyšší úrovni, ale podle zaměstnanců ČEZ byl i jedním z iniciátorů celého projektu. Sám však jakékoli spojení s obří zakázkou odmítá, stejně tak jako jakékoli vazby na společnost Alseda Data.

S tou ho formálně spojují jen jména členů dozorčí rady jeho firmy Salmia, která se shodují s dozorčí radou Alseda Data. Souhlasí i sídlo – tedy Šachtova právní kancelář.

Neznámá firma se spojila s největšími hráči na trhu

Role Alsedy v konsorciu firem, jež vede do boje o lukrativní zakázku Telefónica O2, není jasná. Kromě těchto dvou podniků jsou v něm totiž společnosti Hewlett-Packard a IBM, tedy dva největší hráči na poli informačních technologií, a zavedená česká firma Altron, jež na trhu působí už 19 let. Naproti tomu Alseda Data vznikla teprve loni. Martina Jenšíková, jež vystupuje jako její mluvčí, odmítla uvést jakékoli reference v oboru. Podle mluvčího Telefóniky Martina Žabky má v soutěži zajišťovat „individuální odborné poradenství“.

Lidé znalí poměrů v ČEZ tvrdí, že to v překladu znamená zajistit vítězství v soutěži. Jeden z manažerů ČEZ totiž připouští, že Ivo Rittig má s vedením energetického kolosu dobré vztahy.

ČEZ to neřeší, Telefónica ano

Nejasná vlastnická struktura Alsedy ani absence zkušeností v oboru informačních technologií ČEZ nevadí. „V tuto chvíli nelze předjímat, jakou konečnou roli budou hrát členové konsorcia a další subdodavatelé v rámci nabídky, jež bude podána. Dodavatel si vždy může zvolit řadu dodavatelů a my samozřejmě nemůžeme omezovat či jakkoli ovlivňovat složení konsorcií,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jeden z manažerů Telefóniky však pro MF DNES přece jen uvedl, že po uveřejnění informací o Alsedě telekomunikační operátor její roli v konsorciu prověří. Ne všichni šéfové největší české telekomunikační firmy totiž s její účastí v soutěži souhlasí.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Najdete na iDNES.cz