Záhadná firma má pomoci k zakázce v ČEZ za deset miliard

  1:34aktualizováno  1:34
V soutěži na provoz datových center společnosti ČEZ proti sobě stojí T-Systems a konsorcium vedené operátorem Telefónica O2. Jeho součástí je i nedávno vzniklá firma Alseda Data, u níž není zřejmé, kdo za ní stojí. Firma o sobě také odmítá sdělit jakékoliv reference.
ČEZ hledá společnost, která by od ní nejméně na deset let převzala provoz a rozvoj jejích datových center. Ilustrační foto

ČEZ hledá společnost, která by od ní nejméně na deset let převzala provoz a rozvoj jejích datových center. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Jeden z největších IT projektů, který rozjíždí energetická skupina ČEZ, láká nejznámější společnosti v oboru. Ty se ovšem spojují s firmou, která vznikla teprve loni, odmítá sdělit jakékoli reference a její vlastníky není možné dohledat, neboť stopy končí v Lucembursku.

V tendru, v němž hledá ČEZ podnik, který by si na dalších deset let vzal na starosti provoz, správu a rozvoj velké části jeho informačních technologií, proti sobě stojí rivalové: T-Systems a Telefónica O2. Ta je v konsorciu s dvěma dalšími IT obry Hewlett-Packard a IBM, českou zavedenou firmou Altron a na trhu neznámou, loni založenou Alseda Data.

kdo je Ivo Rittig (47)

Úspěšný podnikatel, který vlastní módní butiky v centru Prahy. Je považován za jednoho z "kmotrů" středočeské ODS se silným vlivem na exministra dopravy Petra Bendla.

Konsorcium čtyř v branži velmi dobře známých společností s úplným nováčkem vyvolalo na trhu pochybnosti o jeho roli. Podle lidí znalých poměrů v oboru informačních technologií si totiž na pomoc Telefónica přizvala Alsedu mimo jiné i kvůli tomu, že lidé, kteří za ní stojí, vědí, jak tendr ČEZ vyhrát.

Ve vedení firmy Alseda Data stojí osoby, které figurují i ve společnosti Salmia vlastněné Ivem Rittigem, pražským lobbistou spojovaným se středočeskou ODS. Že je Alseda Data spojená se jménem podnikatele Iva Rittiga, potvrdil MF DNES i jeden z manažerů ČEZ.

Alseda Data: Vlastníky ani reference nesdělíme

Ivo Rittig má široký podnikatelský záběr. Je spolumajitelem sítě obchodů s luxusním zbožím, ovšem je také považován za jednoho z "kmotrů" ODS, tedy lidí, kteří propojují politiku s byznysem. V poslední době se o něm nejvíce mluvilo jako o lobbistovi napojeném na středočeského lídra ODS a exministra dopravy Petra Bendla, ale i na zakázky kolem pražského magistrátu.

O tom, že se Rittig zajímá o tendry v oblasti dopravy, například v minulých týdnech veřejně mluvil nový šéf resortu Vít Bárta. "Vyskytují se zde lidé, kteří mají tendenci ovlivňovat tendry i moji osobu. Je jím například podnikatel Ivo Rittig," prohlásil ministr.

O co jde v obří zakázce

Energetická firma ČEZ hledá společnost, která by od června 2011 od ní nejméně na deset let zcela převzala provoz a rozvoj jejích datových center.

ČEZ je připraven za tyto služby ročně zaplatit
až miliardu korun (reálně 500 až 700 milionů). Tím, že vyvede správu části svého IT ke specializovanému partnerovi, plánuje ušetřit stovky milionů.

Podobnou úlohu by mohl mít i v ČEZ. "Alseda Data bude zajišťovat v rámci zakázky individuální odborné poradenství, a to hlavně ve formě řízení rizik či datové bezpečnosti," popsal úlohu záhadné firmy mluvčí Telefóniky Martin Žabka. Další zdroj z firmy, který si přál zůstat v anonymitě, potvrdil, že to v překladu znamená jediné: lobbing.

Samotná Alseda Data svou roli v konsorciu odmítá jakkoli komentovat. "Společnost Alseda Data je překvapena, že se ptáte na veřejnou zakázku, u které probíhá dosud neukončené řízení u zákazníka," napsala v e-mailu Martina Jenšíková, která se podepsala jako mluvčí firmy.

"Důvěrné informace, jakými jsou například informace o formě spolupráce s ostatními subjekty, referencích, vlastnické struktuře, know-how atd., jsou v takových případech poskytovány pouze potenciálnímu zákazníkovi v rámci uzavřených jednání a prezentací," odepsala na dotazy týkající se již realizovaných projektů a pozadí firmy.

Zveřejňování referencí je přitom u firem běžnou praxí. Když chtěla MF DNES doplnit odpovědi telefonicky, na čísle uváděném na internetových stránkách se ohlásila advokátní kancelář, na jejíž adrese sídlí desítky dalších firem. Martinu Jenšíkovou spojovatelka neznala.

Rittig zná vedení ČEZ

To, že se Rittig zná s vrcholovými manažery ČEZ, jako jsou šéfové firmy Martin Roman a Daniel Beneš, ale i šéf akvizic Vladimír Schmalz, je veřejné tajemství. Rittig tak může získávat devizu jako lobbista, který na ČEZ otevírá dveře.

On sám odmítá, že by měl s Alsedou nebo tendrem ČEZ cokoliv společného. "Nejsem majitelem této firmy, ani pro ni nepracuji," sdělil
MF DNES. Odmítl také, že by za firmu jakkoliv lobboval. Na otázku, zda má nějaké jiné zakázky od ČEZ nebo zda na získání jakýchkoli zakázek od této firmy pro někoho pracuje, řekl: "Mluvíme česky, slovensky nebo uzbekistánsky? Na shledanou." A položil telefon.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů se Ivo Rittig pohybuje i kolem některých projektů solárních elektráren, o které se zajímá ČEZ. Šéf akvizic Schmalz sice připouští, že se s Rittigem zná a sešel se s ním, ale odmítl, že by tento podnikatel u nějakého projektu vystupoval jako vlastník nebo poradce. "Nejsem si toho vědom," uvedl Schmalz.

MF DNES ovšem zjistila, že například společnost eEnergy Ralsko, jejíž hlavní aktivitou je rozvoj projektu fotovoltaické elektrárny na pozemcích bývalé vojenské základny a kterou koupil v červnu ČEZ za nezveřejněných podmínek, sídlí na stejné adrese jako Rittigova firma Salmia.

A shodou okolností na stejné adrese sídlí i Alseda Data. Ta se profiluje jako dodavatel řešení pro datová centra, nicméně tuto firmu na trhu v souvislosti s informačními technologiemi nikdo z odborníků, jež MF DNES oslovila, nezná.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Vydavatelství Bontonland končí, může za to zhoršující se situace na trhu

Tradiční prodejce hudebních nosičů Bontonland po čtvrt století na trhu končí. Akcionáři společnosti rozhodli o...

ČEZ chce prodat Počerady Tykačovi. Většina uhlí skončí do roku 2040

Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka...

Světlo naděje pro Boeing. Neznámý kupec si pořídil 18 letounů 737 Max

Prodejní sucho výrobce letadel Boeing je u konce. Letouny Boeing 737 Max ještě nepatří do šrotu – v září se firmě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz