Jde například o největší tuzemské banky, tedy Komerční banku, Českou spořitelnu či ČSOB, ze stavebních firem je to například Strabag či Eurovia a do soutěží nebudou smět ani firmy obchodované na burze, jako je polostátní ČEZ nebo Telefónica O2.
Důvod? Do novely schválené na schůzi Poslanecké sněmovny těsně před volbami se dostal jako pozměňovací návrh nenápadný odstavec, kterého si dlouho nikdo nevšiml. A pak ho zas neměl kdo řešit, protože nebyla ani vláda, ani Sněmovna. Jde o ustanovení, že pokud je zájemce o tendr akciová společnost, pak musí mít formu akcií na jméno.
Vyřazeni zákonemStavebníci Banky Energetici Pozn: příklady největších firem |
Jenže samotné akcie na majitele ještě neznamenají, že nelze dohledat jejich vlastníka. Stačí, když jsou zaknihované a majitelé jsou tak evidováni u Střediska cenných papírů. To je i případ zmíněných velkých firem i bank.
Ty se tak začaly v minulých týdnech, po ustavení nové vlády, bouřit. Na ministerstvo pro místní rozvoj, garanta legislativy kolem veřejných zakázek, se už dopisem obrátila Komerční banka a také Svaz podnikatelů ve stavebnictví, aby s novelou něco dělalo. "Je to paskvil a pitomost," zhodnotil novelu prezident svazu Václav Matyáš.
V dalších firmách je z novely pozdvižení – připravují rychle mimořádné valné hromady, aby změnily formu svých akcií.
To je případ stavebních kolosů Eurovia či Hochtief, ale i Telefóniky O2. Telefonní operátor obchodovaný na burze považuje novelu za absurdní, ale akcie se chystá změnit.
"Smysl novely, a to boj s korupcí, je chvályhodný, tato forma ale přinese všem společnostem obchodovaným na burze zcela zbytečné komplikace. Budeme nuceni svolat mimořádnou valnou hromadu, kde požádáme naše akcionáře o změnu akcií z majitele na jméno," uvedl Jakub Chytil, šéf právního oddělení Telefóniky, s tím, že akcionářů je 45 tisíc a denně se mění. Není tak jasné, jak bude firma převody akcií na jméno zvládat. Jsou totiž složitější než u formy na majitele.
Stejné obavy má i ČEZ, který zatím změnu akcií nepřipravuje. "Považujeme novelu zákona za chybu," říká mluvčí Ladislav Kříž. Ke změně akcií se zatím nechystají ani velké banky. Česká spořitelna věří, že se novela opět změní. "Pokud by to takto zůstalo, pak by nastal z hlediska financování veřejného sektoru zásadní problém. Velké banky by mu nemohly poskytovat úvěry ani spravovat účty. To zákonodárce asi nechtěl," říká mluvčí ČS Klára Gajdůšková.
Autor pozměňovacího návrhu, exposlanec ODS Jiří Polanský, řekl, že už moc nechce rozebírat, proč tuhle úpravu navrhl. "Pořád se mluvilo o transparentnosti, tak buď ji chtějí, nebo ne. Ale určitě jsem nechtěl nikomu škodit," řekl.
Zda novela nakonec skutečně bude platit, není jasné. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský podle mluvčího Jana Štolla o problému ví a způsob řešení sdělí "v nejbližší době".