Výše škod přesáhne Moravu 1997

Konečný účet za ničivé povodně bude podle všeho vyšší než při podobné pohromě před pěti lety na Moravě. Ačkoli je ještě část republiky pod vodou a škody se teprve sčítají, první konzervativní odhady londýnské Economic Intelligence Unit hovoří o 64 miliardách korun (dvou miliardách dolarů). V roce 1997 se výsledná suma nakonec zastavila na šedesáti miliardách korun.

Jak zatím vypadá rozložení letošních škod?

Zemědělství
Ministerstvo zemědělství
zveřejnilo první hrubý odhad povodňových škod ve výši 2,5 miliardy korun. Podle náměstka ministra pro zemědělskou výrobu Karla Macha by zhruba 700 milionů korun z uvedené částky měly krýt pojistky. Co z odhadovaných agrárních ztrát nenahradí pojišťovny, čili asi 1,8 miliardy korun, se bude snažit do určité míry kompenzovat podnikatelům stát, řekl Mach Hospodářským novinám.

Jen rostlinné výrobě na jihu Čech způsobila velká voda újmu za asi 900 milionů korun.

Škody způsobené nynějšími záplavami potravinářskému průmyslu přesáhnou podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka 100 milionů korun.

Doprava
Odhad škod způsobených záplavami na dopravní infrastruktuře už přesáhl čtyři miliardy korun. Odhadovaná částka přitom nezahrnuje objekty, které jsou stále pod vodou a u nichž nelze rozsah poškození odhadnout.

"Úplná obnova infrastruktury není otázkou tohoto ani příštího roku, protože v mnoha případech bude třeba nový projekt," řekl ředitel fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Rozsah zjištěných poškození komunikací a tratí se přitom podle jeho slov stále zvyšuje. Ve čtvrtek večer se ještě pohyboval kolem tří miliard korun.

Čtěte: Krýt škody pomůže i privatizace
Jen v samotném Jihočeském kraji způsobily ničivé povodně na komunikacích škody za 1,23 miliardy korun. Většina škod přitom vznikla na komunikacích druhé a třetí třídy. Jihočeští silničáři zatím evidují 23 stržených mostů a 19 mostů silně poničených. Dalších 23 mostů je stále pod vodou a nelze ověřit, v jakém jsou stavu.

České dráhy očekávají, že škody z nynějších záplav na železnici budou vyšší než v roce 1997, kdy dosáhly 1,7 miliardy korun. Záplavy zatím vyřadily z provozu zhruba 20 traťových úseků a poškodily nebo strhly několik mostů. Škody bude moci podnik vyčíslit, až voda opadne.

Průmysl
Velké průmyslové podniky z okolí rozvodněných řek jsou zatím v odhadech škod zdrženlivé. Z řady míst však přicházejí relativně příznivé zprávy.

Po třídenní odstávce obnovil v pátek Plzeňský Prazdroj kompletní výrobu. Nepřetržitý provoz plzeňské sladovny nebyl přerušen ani v úterý, kdy měl pivovar zaplavené sklepy a přívody elektřiny vodou z Radbuzy.

Výroba ve Stocku Plzeň začne v pondělí, až budou vysušena a zrevidována veškerá elektrická zařízení. Škody, zejména na vyplavených skladech materiálu a zásob, se budou podle generálního ředitele Martina Petráška pohybovat v řádu desítek milionů korun.

Bohemia Sekt už zahájil výrobu a stáčení vína ve středu odpoledne a podle generálního ředitele Josefa Vozdeckého pracují už také sklepy. Škody jsou minimální, neboť firma nebyla vůbec zatopena, ale pouze tam byla na dva dny přerušena dodávka elektřiny.

ČEZ má na Vltavě mimo provoz šest z osmi vodních elektráren a od středy zaplavenou i uhelnou elektrárnu v Mělníku. Ostatní severočeské elektrárny, jako Prunéřov či Tušimice, byly mimo záplavové nebezpečí. Škody v Mělníku by neměly být podle mluvčího Ladislava Kříže příliš velké, neboť hlavní blok byl kvůli oprávce mimo provoz a na přípravu proti povodni byl zhruba dva dny čas.

V mnohem horším stavu ale budou podle Kříže vodní elektrárny, zejména Orlík a Štěchovice, kde bude oprava zřejmě trvat řadu týdnů. Škody na vltavské kaskádě zatím nebylo možné vyčíslit. Jaderná elektrárna Temelín nebyla přímo záplavami pro svou polohu na kopci ohrožena.

Budějovický Budvar opět stáčí i vaří pivo. Podle generálního ředitele Jiřího Bočka nenastaly kvůli povodním žádné zásadní výpadky v dodávce piva. Na odhad škod vyčká pivovar až opadne voda. Škody způsobené záplavami na pivovaru jsou díky umístění stavby pivovaru údajně minimální.

Mostecká uhelná společnost obnovila těžbu uhlí v lomu Československé armády, který zatopily přívalové deště. Přímé škody vyčíslilo vedení společnosti předběžně na 20 milionů korun, celkové ztráty v souvislosti s povodněmi však budou mnohem vyšší.

Zatopené továrny jako třeba Spolana Neratovice, Kaučku Kralupy, Lovochemie v Lovosicích či Spolchemie v Ústí nad Labem zatím nezveřejnily ani předběžný odhad škod a čekají, až voda opadne.

Pojišťovny
Česká pojišťovna
odhaduje počet škod, které bude likvidovat, na 100 tisíc až 150 tisíc, přičemž tento počet nemusí být konečný. Objem škod téměř s jistotou přesáhne sumu vyplacenou pojišťovnou na pojistných plněních při povodních na Moravě v roce 1997. Tehdy šlo zhruba o pět miliard korun.

Generali měla do pátku hlášeno z postižených území  více než 300 škodních událostí. Hrubý odhad pojistného plnění se pohybuje řádově ve stovkách milionů korun.

Odstraňování škod v Krapkově ulici ve Znojmě. Pan Dušejovský uklízí zničený dům.

Čertovka 16. srpna 2002.

Trnkův dům na Malé Straně. 16. srpna 2002.

Zatopený most v Ústí nad Labem.

Zatopené Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem pod vodou.

Evakuace zvířat z pražské ZOO do ZOO Lešná.

Bagr na Karlově mostě odstraňuje velké předměty, které most ohrožují.

Prahu bez metra sužuje dopravní kolaps.

Ústí nad Labem. Jediná možnost, jak se dostat na druhou stranu řeky, je vlak.

Kampa na Malé Straně. 16. srpna 2002.

,