„Nejsem žádný popravčí,“ vysvětluje Gandalovič.

„Nejsem žádný popravčí,“ vysvětluje Gandalovič. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Vláda vyměnila už dvě stě úředníků a manažerů

  • 68
Vyhozený šéf celní správy kontroluje obchod se zbraněmi. Muž obviněný z křivé výpovědi ve prospěch lidoveckého vicepremiéra má na starosti miliardové dotace z EU. Noc dlouhých nožů, kterou premiér Mirek Topolánek před volbami sliboval, má mnoho – někdy paradoxních – podob.

Odehrává se však ve velkém stylu. Rok po volebním vítězství dokončuje ODS převlékání státní správy do modrého dresu. Z velkého přehledu personálních změn sestaveného MF DNES vyplývá, že ODS ve spolupráci s koaličními partnery udělala už přes dvě stě změn v klíčových postech na ministerstvech a státních úřadech.

Kompletně se obměnily i dozorčí rady firem, kde je stát významným akcionářem – například společností ČEZ či Lesy České republiky. Personální průvan přinesl nejvíce ekonomického vlivu samotné ODS.

A to zejména její severočeské a severomoravské větvi, právě odtamtud se nejčastěji rekrutují noví správci státních miliard.

Managment zatím vzdoruje
Topolánkovi muži vzali předvolební výhrůžky svého vůdce o chystané noci dlouhých nožů smrtelně vážně. Z velkého přehledu personálních změn, který MF DNES sestavila ve spolupráci s jednotlivými ekonomickými ministerstvy, vyplývá, že oběti modré personální čistky se už počítají na stovky.

Zatímco sociální demokraté počítají mrtvé, raněné a ty, kterým se v přestrojení podařilo přežít, dobytí strategických míst oslavují zejména moravskoslezská a severočeská ODS.

Na ministerstva, do nejrůznějších úřadů a dozorčích rad státních a polostátních firem se jim podařilo prosadit nejvíce svých lidí.

Vláda už vyměnila dozorčí rady všech podniků, kde má stát významnější akcionářský podíl (na management si zatím až na malé výjimky netroufá). Víc než na odbornost sázela vláda ve většině případů stejně jako při obsazování klíčových míst na ministerstvech a úřadech hlavně na osobní vazby nebo správnou barvu členské legitimace.

Gandalovič likvidátor
Na začátku Topolánkovy noci dlouhých nožů se jako nejaktivnější vymítač oranžového zla jevil severomoravský ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Oproti svým dvěma severočeským kolegům Petru Gandalovičovi (zemědělství) a Aleši Řebíčkovi (doprava) se teď však jeví jako neškodný beránek.

Například Gandalovič už stihl, aniž by se v jediném případě obtěžoval vypsáním výběrového řízení, vyměnit šéfa státních Lesů ČR, Povodí Vltavy i Moravy, státního statku Jeneč, velkou část výkonného výboru Pozemkového fondu ČR i Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu.

Chcete vědět více?

Velký přehled personálních změn po nástupu současné vlády najdete v dnešní MF DNES.

Sám si našel i nová, mnohdy překvapivá jména do dozorčí rady státních Lesů ČR a národního podniku Budvar. Ministerstvo zemědělství má také čtyři nové náměstky a jedenáct nových ředitelů odborů.

Svůj personální úklid dovršil ministr minulý týden nenadálým odvoláním šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Ecka.

"Nejsem žádný popravčí. Musíte také srovnat velikost mého ministerstva a ostatních. Blíží se české předsednictví Evropské unii, zemědělství bude jedním z klíčovým témat a my musíme být připraveni. Většina změn na ministerstvu byla dělána s ohledem na odbornost a komunikační dovednosti," vysvětluje Gandalovič.

Jde o moc
Personální rošády ale neprobíhají jen kvůli lepšímu fungování úřadů, jak říkají politici. Je za nimi i snaha každé strany i každého politika upevnit svoji ekonomickou moc, která pomáhá ke zvýšení té politické.

"Když máte člověka třeba v dozorčí radě ČEZ, je pro vás snazší občas dohodit nějakou stavební zakázku nebo zakázku na dodávku montérek spolustraníkům z regionu, a zajistit si tak jejich podporu. S lidmi šikovně rozmístěnými po státní správě stoupá zkrátka váš vliv," vysvětluje poradce bývalého ministra.