Většina podnikatelů je k evidenci tržeb skeptická, chtějí více času

  9:33aktualizováno  9:33
Většina podnikatelů má výhrady k chystané elektronické evidenci tržeb. Vadí jim, že nedopadne na všechny naráz, chtěli by vyšší kompenzaci za nákup technologií a také více času na přípravy. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi více než tisícovkou firem a živnostníků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Z našeho průzkumu nevyplývá zásadní odmítnutí EET. Podnikatelé chovají k EET jako ke každé významné regulatorní změně prostředí, v němž se pohybují, nedůvěru. Principiálně pochybují, zda se nemine svým účinkem,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něj se k novince stavěla vstřícně zhruba polovina dotázaných.

Podnikatelé například žádají dost času, aby si mohli vyzkoušet technické řešení. Třetině by stačilo šest měsíců, další třetina žádá rok času na testování. Ministerstvo financí počítá s tříměsíční lhůtou. Daňovou slevu 5 tisíc korun jako kompenzaci nákladů na pořízení technologií považuje téměř 84 procent respondentů za nedostatečnou. 

Elektronickou evidencí tržeb, jedním z hlavních zákonů, které si předsevzal během svého mandátu prosadit ministr financí Andrej Babiš (ANO), se budou na aktuální schůzi zabývat poslanci. Se spuštěním systému se původně počítalo od 1.1. 2016, tato ambice se však ukázala jako nereálná. I další termín, polovina února, nicméně může být příliš ambiciózní.

„Do ledna příštího roku to není stihnutelné. Realistický by byl leden 2017,“ řekl dříve iDNES.cz pod podmínkou anonymity zdroj z firmy, která se chce o zakázku ucházet. „Neexistuje ponětí o tom, jak řešit infrastrukturu, není jasné, kde by to mohlo běžet, protože kapacita státní pokladny je plná, není jasné, jak to bude řešeno na klientské straně,“ řekl. Odhadl, že kvůli různým lhůtám by se systém mohl v ostrém provozu spustit nejdříve v polovině roku 2016. (více zde)

Podnikatelé chtějí nižší daně

Z průzkumu Hospodářské komory také vyplývá, že jen necelá pětina podnikatelů souhlasí s tím, že by se mělo sledování tržeb zavádět postupně v různých odvětvích. První přijdou na řadu restaurace a hotely, dále maloobchod a jako poslední zřejmě řemeslníci.

„Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají,“ říká Dlouhý.

Hospodářská komora proto navrhuje, aby stát místo nepřehledných výjimek plošně snížil DPH nebo daň z příjmů. Už v květnu Dlouhý apeloval na vládu, že zatížení práce pojistnými odvody je v Česku jedno z nejvyšších ve světě a mělo by se snížit.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Češi berou cizince na hůl. Dvojí ceny jsou v Česku rostoucí problém

Ilustrační snímek

V loňském roce přibylo v Česku případů diskriminace spotřebitele ze sedmi na třináct. V téměř polovině z nich byli...

KVÍZ: Pivo z hor, ale z kterých? Jak ovládáte pivní zeměpis?

Ilustrační snímek

V novém kvízu se můžete vyzkoušet, jak znáte větší i menší české pivovary, jejich produkci a také vlastivědu. Pokud vás...

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Najdete na iDNES.cz