Heřmánek. Ilustrační foto.

Heřmánek. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V Bruselu začíná boj o český heřmánek

  • 4
Tuzemští producenti chtějí získat ochrannou známku pro český heřmánek, který má prý jedinečné vlastnosti. O její udělení nyní žádají prostřednictvím společnosti Leros Evropskou komisi. Proti žádosti bude možné během následujícího půl roku podat námitku.

Žádost vyšla ve středu v úředním věstníku EU. Producenti v ní žádají o ochrannou známku pro latinské označení této rostliny Chamomilla Bohemica, která je podle nich tradičním názvem pro květ heřmánku pravého z oblastí Čech.

Týká se to krajů Praha, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického a části kraje Vysočina s okresy Havlíčkův Brod, Jihlava a Pelhřimov.

Heřmánek výjimečné kvality se prý pěstoval v českých zemích již dříve. Zejména v 50. letech - v souvislosti s velkým nárůstem poptávky ze zahraničí, kdy bylo třeba tuto plodinu odlišit od ostatní produkce heřmánku - se vžil název Chamomilla Bohemica, uvedla firma Leros ve své žádosti.

Latinský název se podle ní stal symbolem pro produkci tohoto heřmánku s typickými vlastnostmi, které jsou zaručeny specifickými přírodními podmínkami.

Heřmánek z Česka je jedinečný
Jedinečnost heřmánku z Česka je podle Lerosu dána kombinací faktorů, které jsou v oblastech pěstování, jako podnebí, půda a způsoby sklizně. Jednou z vlastností tohoto heřmánku je mimo jiné i vyšší přítomnost silice.

Systém označování výrobků a zemědělských produktů z určitých zeměpisných oblastí vznikl v roce 1992. Registrace na úrovni EU má chránit výrobce před nekalou konkurencí produktů, které se vyrábějí napodobením původních postupů jinde. Ochranné známky slouží také jako způsob propagace národních produktů navenek.

První tři registrace ČR získala při vstupu do Unie, zápisem budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva.

Na posouzení čekají i olomoucké tvarůžky
Kromě nich získaly ochranné známky výrobky žatecký chmel, štramberské uši, pohořelický kapr, hořické trubičky, lomnický suchar a karlovarský suchar.

Na posouzení Evropské komise a zveřejnění v úředním věstníku ještě čekají pravé olomoucké tvarůžky, březnický ležák či chodské pivo.

Za posledních 15 let ochranné evropské známky získalo přes 750 výrobků.

Nejlépe si vedly země kolem Středozemního moře. Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko si už registrovaly více než stovku lahůdek.

Chráněné české značky:

Chráněné zeměpisné označení
Budějovické pivo - Asociace producentů budějovického piva
Budějovický měšťanský var - Budějovický Budvar
Českobudějovické pivo - Budějovický měšťanský pivovar
Hořické trubičky - Pravé hořické trubičky
Štramberské uši
Karlovarský suchar 
Lomnické suchary 

Chráněné označení původu
Žatecký chmel - Svaz pěstitelů chmele
Pohořelický kapr - Rybníkářství Pohořelice

,