Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tůma: Úroky teď vidím jako stabilní

  0:01
Česká republika teprve stojí před branami Evropské unie, ale diskuse o přijetí jednotné měny euro již nabírají obrátky. "Jednotná měna je završením integračních procesů v Evropě. Takže otázka nestojí zda ano či ne, ale jak a kdy," říká guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.

V čem jsou výhody a nevýhody společné měny?
Není v tom recept na blahobyt. Přijetím eura se malá ekonomika, jakou je Česko, zbaví kurzových rizik. Ale má to i svůj protipól. Když ekonomiku zasáhne nějaký šok, který by mohl kurz koruny částečně vstřebat, tak tu tato šance není a ekonomika inkasuje šok naplno. Pak lze samozřejmě vytvářet až anekdotickou evidenci toho, co euro přinese, od cestování s jednou měnou po různých zemích až po snadné porovnání cen.

K těm šokům. Chcete tím říci, že centrální bankéře v Evropě nebudou zajímat naše problémy a nesníží třeba sazby, i kdyby nám to pomohlo? 
Ale takhle to funguje uvnitř kterékoliv země. Určitě severní Morava vypadá jinak než Praha. I v Evropě jsou různé regiony, Irsko je v jiné situaci než Německo. Malé země, které jsou součástí většího celku, mají problém držet nezávislou měnovou politiku. I když měly nezávislou měnu, kopírovaly rozhodnutí větších měnových autorit, což byla dříve například německá marka.

Dříve jste říkali, že Česko by mělo přijmout euro kolem roku 2010, a teď v roce 2007. Proč ta změna?
Myslím, že nikdo z nás to takhle přesně neříkal. Obecně jsou dva tábory ekonomů. Jedni prosazují rychlejší a druzí pomalejší přístup. My doporučujeme, aby Česko bylo připraveno, mělo tu možnost přijmout euro v roce 2007. Pokud připraveni nebudeme, vzdáváme se možnosti volby, která má svou hodnotu.

Chcete přivést korunu do měnové unie jako guvernér?
To je daleko a já mám mandát ještě na dva roky.

Ale snad už o tom přemýšlíte?
Myslím, že tyto úvahy jsou předčasné.

 
Je možné připravit Česko na přijetí eura v roce 2007? Co se musí změnit?
Ono se to vždy promítne v rozpočtové politice státu. Myslím, že z konsolidace veřejných financí je příliš velká obava, a pohled, že někde uberu tolik a tolik miliard a na druhé straně mi budou chybět, je zjednodušený. Příklady ze světa jsou, že lze provést rychlou konsolidaci bez dopadu na ekonomický růst.

Chodíte na vládu. Jak vnímáte diskuse o rozpočtové reformě? Je to zbožné přání některých ministrů, nebo má vláda skutečně vážný zájem?
Je to daleko méně ideologická věc. Pravicové a levicové kategorie se v hospodářské politice hrají méně a méně, je to čím dál více o pravidlech. Příští rok máme vstoupit do Evropské unie, a tím se zavazujeme k plnění paktu stability a růstu. Ta pravidla jsou striktní, protože celek jako Evropská unie si nemůže dovolit mít černé pasažéry. Vláda bude muset jednat rázně, aby v dohledné době měla věrohodnou strategii a vyrovnala se s pravidly, která předpokládá pak stability.

Oproti původnímu návrhu ministra financí Sobotky, který reformu stavěl hlavně na úsporách, sílí hlasy po zvyšování daní. Jak se na to díváte?
Každá dobře provedená reforma veřejných financí, která byla ve světě úspěšná, se daleko více opírala o úspory. Má-li být reforma účinná z pohledu ekonomického růstu, musí být nejvyšší váha soustředěna na výdaje.
 
Může k reformě veřejných financí pomoci i centrální banka?
Tady ten průnik není moc velký.

Jaká rozhodnutí v centrální bance jsou pro vás nejtěžší?
Jsou to typy rozhodnutí, kdy je dobře, když vás trošku mrazí. Odpovědnost je v řadě případů hodně velká. Každé měnové rozhodnutí je velice významné, protože vždy můžete více ublížit než pomoci. Jde o to, aby měnová politika nebyla kontraproduktivní, ale nelze spoléhat na to, že by mohla vytáhnout ekonomiku z problémů. Kolegové z Evropské centrální banky říkají, že můžeme přivést koně k vodě, ale nemůžeme ho donutit pít. To riziko, že koně povedete jinam je větší, než když se nenapije.

Co až ho povedete od vody, myslím tím, až třeba budete muset zvyšovat sazby?
No takhle jsem to nemyslel. I zvýšení sazeb může být obecně cestou k vodě. Další obtížná rozhodnutí jsou ta, která nemají jasná pravidla. Například, když bojujete s kurzem intervencemi. To bojujete více s očekáváním než s nějakým vývojem, který jste schopen analyzovat. Těžká jsou i veškerá rozhodnutí bankovního dohledu, například jako bylo rozhodování kolem Investiční a Poštovní banky.

Loni jste několikrát snížili sazby. Jak se to v ekonomice projevilo?
S ohledem na velmi obtížné vnější prostředí a s ohledem na vývoj kurzu si ekonomika vede poměrně slušně. Ale nastartovat vyšší růst se nepodařilo. Snažili jsme se především kompenzovat negativní šoky, kterými ekonomika v posledních letech procházela, a proto byla měnová opatření někdy až agresivní.

Jaký šok myslíte?
Když dojde během jednoho roku k posílení kurzu o patnáct až dvacet procent, tak to problém je. Potvrdilo se, že kurz přestřelil a následovala určitá korekce. Ale nadále jsou výkyvy kurzu na obě strany permanentním rizikem. Máte ale pravdu, že reálné zhodnocování kurzu je neustálý proces, ale to tempo se bude postupně snižovat.

Mohou jít sazby ještě dolů?
Naše prognóza je konzistentní "pokles sazeb a stabilita". K poklesu už došlo, takže si troufám tvrdit, že v daném okamžiku je stávající prognóza "konzistentní se stabilitou sazeb". Nicméně prognóza je nástroj pro naše rozhodování, a ne nějaký automatický pilot. Díváme se dvanáct až osmnáct měsíců dopředu, takže je to obklopeno řadou nejistot.

Váš předchůdce, guvernér Josef Tošovský, byl ostře proti vašemu zvolení guvernérem. Vídáte se?
Pravidelně, každé dva měsíce jezdím do BIS. (Banka pro mezinárodní platby, kde Tošovský pracuje, pozn. red.)
 
Bavili jste se o tom, co se kolem vašeho jmenování dělo?
Výhrady tehdy šly od dvou lidí. Od tehdejšího premiéra Zemana a odstupujícího guvernéra. Co se týče premiéra, tam nebyl problém nebrat to osobně. Šlo o kompetenční spor mezi premiérem a prezidentem. Co se týče bývalého guvernéra... jo, vrátili jsme se k tomu. On říkal, že má právo na svůj názor a je zvyklý si za ním stát. Já si myslím, že jinou váhu má slovo guvernéra a jinou odstupujícího guvernéra. Očekával bych, že odstupující guvernér bude své názory hájit s menší vehemencí. Ale nemyslím, že by to mělo dopad na naši další komunikaci.

Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Blackout? Máme na to podpůrné služby, vysvětluje šéf přenosové soustavy

29. dubna 2024

Premium „Blackout se sice nedá úplně vyloučit, ale pravděpodobnost, že k němu může dojít, je velice nízká,“...

Není práce, chybějí turisté. Na válku ekonomicky doplácí Izrael i Palestinci

29. dubna 2024

Důsledky více než šestiměsíční války na izraelskou a palestinskou ekonomiku jsou nedozírné. V Gaze...

Sazka upcykluje losy. Z těch výherních vznikl nábytek i tenisky

28. dubna 2024

Společnost Sazka se rozhodla znovu využít své výherní losy. Ve spolupráci s českými designéry tak...

V Dubaji vyroste největší letištní terminál na světě. Pojme až 260 milionů lidí

28. dubna 2024  17:07

Vytížené mezinárodní letiště Al Maktoum v Dubaji se rozroste o nový terminál. A ne jen tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...