Na jogurtech budou kromě informace o tucích i ty o cukrech.

Na jogurtech budou kromě informace o tucích i ty o cukrech. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Tuky, cukr a sůl se stěhují na přední stranu obalu

  • 18
Obaly jogurtů, salámů či míchaných alkoholických nápojů čeká revoluce. Všechny potraviny budou muset v Evropské unii podle právě schváleného návrhu nést zcela nové označení o obsahu cukru, tuku a soli. Nápis musí být minimálně tři milimetry veliký, a především na přední straně.

Autorem návrhu je Evropská komise, která v novém systému označování potravin vidí cestu za lepším stravováním rychle tloustnoucích Evropanů. Euroúředníci argumentují tím, že současné nápisy jsou nepřehledné a zavádějící.

Například nízkotučný jogurt může kvůli chuti obsahovat velké množství cukru, tato informace se však obvykle ztrácí v záplavě dalších údajů na zadní straně.

"Etikety na potravinách mohou mít obrovský vliv na to, jak se spotřebitelé rozhodují. Zjednodušená informace pomůže spotřebiteli při výběru vhodné diety," prohlásil eurokomisař pro zdraví Markos Kyprianu.

A vzápětí dodal, že komise lidem neříká, co mají jíst, ale jen chce poskytnout přesné informace. "V současné době tuto oblast upravuje osm směrnic a v jednotlivých zemích navíc platí různá pravidla. My navrhujeme jednu jedinou úpravu," řekl Kyprianu.

Nově by se také zákazníci v restauracích měli dozvědět buď z jídelního lístku, či na požádání obsah alergenů v jídle. Stejně tak označení "vyrobeno v České republice" bude smět nést jen ten výrobek, jehož hlavní ingredience skutečně z Česka pocházejí.

Výrobci: Čitelnost se nezlepší
Návrhy, které musí schválit ještě europarlament a vlády členských států EU, vyvolaly rozporuplné reakce. Výrobci tvrdí, že uvedení hned šesti položek (vedle obsahu soli či cukru musí být doložena i denní doporučená dávka) čitelnosti nepomůže. Podle potravinářské a nápojové asociace jsou návrhy sotva splnitelné a spíše spotřebitele zmatou.

"Komise se snaží přenést zadní část výrobku dopředu," uvádí se v prohlášení. Naopak Evropská spotřebitelská organizace BEUC zásah komise vítá.

"Je to jedinečná příležitost, jak zajistit, aby spotřebitelé měli jasné nutriční informace," prohlásila její ředitelka Monique Goyensová.

Dalším sporným bodem je, že návrh se nevztahuje na alkoholické nápoje, ačkoli se na zdraví podepisují mnohem škodlivěji než přeslazený džus. Kyprianu včera přiznal, že jde o "specifickou" oblast.

"Potřebujeme ještě pět let, abychom měli představu, jak přistoupit k alkoholu," řekl Kyprianu. Podle zákulisních informací tu však zafungovala vinařská a pivařská lobby, která se novým pravidlům snaží vyhnout.