pivo

pivo - pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tábor se chystá na pivní slavnosti

  • 4
Letošní sedmnáctý ročník čtyřdenních pivních slavností v Táboře už klepe na dveře. Začíná v úterý 30. ledna, a kdo chce mít jistotu, že sežene místo, měl by si předem zajistit vstupenky v místním infocentru. Zájemci o vrchol celé akce už dokonce nemají šanci.

"Na pátek na vyhlašování vítězů už totiž lístky nejsou. Byly vyprodané hned v pondělí během 40 minut,“ uvedla včera vedoucí kulturního odboru Lenka Horejsková.

Kvůli vzrůstajícímu zájmu návštěvníků organizátoři uvažují, že příští rok by slavnosti rozšířili ještě o sobotu a odborné degustace také o jeden den. "Mezi pivaře se nepočítám, ale mám ráda jejich atmosféru. A když už tam jdu, tak si určitě dám nějaké černé nebo řezané pivíčko. Ta mi chutnají," přiznala Petra Šafránková z Tábora.

Letos se do soutěže o Českou pivní pečeť přihlásilo 64 pivovarů s 259 vzorky piv. Je mezi nimi šest slovenských a po jednom z Rakouska a Itálie. Vyhlašuje se jedenáct soutěžních kategorií. Samostatně pro černá a světlá piva, ale i nealkoholická a se sníženým obsahem cukru.

Pivní slavnosti budou otevřené pro veřejnost každý den od 30. ledna do 2. února většinou od 16 do 22 hodin, jenom poslední den až do půlnoci. Stává se, že pro velký zájem bývá závěrečný čas posunutý.

Součástí pivních slavností je i klání o Zlatý český pramen, určené výrobcům minerálních vod. Česko zastupují tři největší a přihlásili se i dva ze Slovenska. Celkem budou porotci degustovat 20 vzorků vod.

Přímo v sále hotelu Palcát a v dalších přilehlých prostorách a na balkoně bude vytáčet pivo třicet pivovarů v pětadvaceti stáncích. Hosté budou moci ochutnat osmdesát druhů piv. Točit se bude poprvé do speciálních sklenic s emblémem České pivní pečeti. Aby se výrobci vyhnuli zbytečnému zálohování sklenic, letos si je hosté zakoupí a do svého poháru si mohou nechat po celou dobu čepovat vybraná piva.

"Nabídka je fakt bohatá. Ochutnat všechny druhy bych si ale určitě netroufnul. Když jsem byl naposledy na pivních slavnostech, vyhýbal jsem se vícestupňovým specialitám, abych vydržel déle popíjet," prozradil Ota Matyš z Tábora.

Návštěvníci ovšem na slavnostech jenom nepopíjejí, připraven je i doprovodný program. "Vyhlásíme soutěž o největší pivní břich, pití piva na čas, klání ve znalostech z oblasti pivovarnictví a minerálních vod," slibuje organizátor Alois Srb.

Premiéru si v Táboře s vlastními stánky odbudou pivovary Svijany, Černá Hora, Polička a také jihočeský zástupce Zvíkovské Podhradí. A poprvé přihlásily do degustací své vzorky pivovary Rambousek z Hradce Králové, Urpín z Banské Bystrice, Valášek ze Vsetína, Zvíkov, malý vídeňský pivovar Siebensternbrau či Zámecký pivovar Oslavany.

Jen k ochutnání budou belgická piva, speciality z Velké Británie, slovenská zvláštnost Brokát 13, australské pivo nebo pivo, které kdysi vařili podle speciální receptury pro britské vojáky v Indii. Na dva dny přijedou do Tábora jako pozorovatelé zástupci ruských pivovarů.

"Máme z tak velkého zájmu o naše pivní slavnosti velikou radost. Chceme uspokojit jak účastníky, tak i veřejnost a to zavazuje," plánuje Srb.


Témata: Cukr, Nápoje, Pivo, Pivo, pivovar