„Trh vyčkává na straně kupujících tak prodávajících. To neznamená krizi, ale je otázkou jakou cestou se trh vydá. Může se vydat cestou snižování úrokových sazeb, a tedy obnovení poptávky, nebo současná situace bude trvat déle a pak dojde k situaci, kdy nebudou vlastníci schopní refinancovat smlouvy a pak by to znamenalo masivní výprodeje a reprising,“ uvedl na Summitu stavebního rozvoje partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment.
Toto ovšem podel něj není nic, co by si běžný člověk měl přát. Popsaná krize by se projevila například zvýšením nezaměstnanosti, nebo tlakem na firmy, aby šetřily na mzdových nákladech.
Bod tohoto zlomu podle Klimenta není příliš daleko, pravděpodobnější je ale první zmiňovaný scénář. Sazby hypoték totiž nemusí nutně klesnout na hodnoty běžné před válkou na Ukrajině, už jen určitá korekce směrem k nižším procentům může lidi přesvědčit, aby začali opět nakupovat.
„I mírné snížení úrokových sazeb bude mít významný psychologický efekt. Potřebujeme ukázat směr, i když to bude postupné snižování. Ten efekt v prvním kroku bude velký na komerční i rezidenční nemovitosti.“ míní Kliment.
Podle developerů je psychologickou hranicí hypotéční sazba kolem tří procent, tedy zhruba poloviční proti současnosti. Podle místopředsedy představenstva Hypotéční banky Miroslava Zeteka by sice tříprocentní sazby hypoték v příštím roce byly pěkné, aktuální modely ale naznačují spíš hodnoty kolem pěti procent. Šance pro rozproudění trhu s novými byty tak zbývá prostřednictvím tlaku na snížení ceny při výstavbě, uvedl během konference k situaci na trhu s nemovitostmi majitel Central Group Dušan Kunovský.
Ten vypočítal, že by bylo potřeba snížit stavební náklady o patnáct procent proti rekordním cenám, které stavební firmy požadovaly krátce po vypuknutí ukrajinského konfliktu.
To, že tehdy byly ceny přemrštěné, potvrdil i šéf stavební společnosti Metrostav Jaroslav Heran. „V případě oceli nebo izolací došlo k navýšení cen o více než sto procent. Panika tehdy byla umělá, očekávání bylo jiné než následná realita a neodpovídalo to situaci,“ uvedl během summitu Heran. Nyní už se ceny u celé řady komodit uklidnily, nicméně k požadovaným patnácti procentům poklesu se ale zatím neblíží. Spíše ceny nových stavebních projektů vycházejí o šest až devět procent levněji, než podle kalkulací z období zhruba před rokem.
Účastníky Summitu stavebního rozvoje na dálku oslovil i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Podle něj jeho resort podpoří české stavebnictví a zmírní nedostatek bydlení dvěma aktivitami. „Tou první je novela stavebního zákona, který zrychlí výstavbu a zjednoduší stavební řízení. Tou druhou pak podpora výstavba a rekonstrukcí nájemního bydlení,“ shrnul ministr.