Potvrzeno: Česká ekonomika rostla o 4,4 procenta, nejrychleji v Evropě

  10:22aktualizováno  11:02
Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil výrazný růst české ekonomiky. Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Meziroční růst ekonomiky je největší od konce roku 2007.

Výroba ve vítkovických strojírnách. | foto: Vítkovice a.s.

Odhad mezičtvrtletního růstu dokonce statistici proti předběžným údajům zvýšili z 0,9 na jedno procento. Hrubý domácí produkt (HDP), tedy celková hodnota statků a služeb vytvořených na daném území, roste podle analytiků v Česku nejvýrazněji ze všech evropských zemí.

Odráží tak příznivé trendy v ekonomice. Meziroční růst českého HDP byl za druhé čtvrtletí nejvyšší od 4. čtvrtletí 2007, kdy činil 5,3 procenta, vyplývá z v pátek zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Hospodářský růst byl podle statistiků rovnoměrně rozprostřen mezi odvětví tuzemské ekonomiky.

Jak rostla ekonomika

Zpracovatelský průmysl: +7 procent

Stavebnictví: +3,1

Obchod, doprava a ubytování: +2,8

Informační a komunikační činnosti: +4,4

Profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti: +5,9

Spotřeba domácností: +3,1

Důvodů, proč ekonomika tak roste, je několik. Klesající nezaměstnanost podporuje spotřebu domácností, pomáhá také dočerpávání prostředků ze strukturálních fondů EU na programové období 2007-2013. „Letos ve 2. čtvrtletí bylo z EU fondů proplaceno 30,2 miliardy, loni ve druhém čtvrtletí 19,5 miliardy,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Levné pohonné hmoty navíc pomáhají šetřit domácnostem i firmám ve výdajích.

Pomáhala i spotřeba vlády. Podle Marka se však zbytečně plýtvá penězi z rozpočtu. Není sám, kdo si to myslí. „Obecně bych řekl, že ČR léčí veřejné finance špatně. Problém není na straně příjmů, ale na straně výdajů. Výdaje rostou moc,“ přidává se Vladimír Pikora z Next Finance.

Podobně jako domácnosti otevírají své peněženky, optimistické jsou i firmy. „Naše průzkumy mezi vedoucími představiteli nejvýznamnějších českých firem ukazují, že většina z nich věří v růst tržeb za letošní rok a optimističtí jsou i ve střednědobém horizontu,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.

Zvýšená spotřeba i investice

„Mezičtvrtletní růst HDP byl z jedné třetiny tažen spotřebou domácností a ze dvou třetin investičními aktivitami. Meziročně byl příspěvek k růstu HDP rozložen rovnoměrněji,“ sdělil ČSÚ.

Investice podle statistiků výrazně vzrostly, když tvorba fixního kapitálu stoupla proti loňsku o 5,9 procenta a mezičtvrtletně o 3,5 procenta. „Na meziročním růstu se podílely zejména investice do staveb a infrastruktury, nicméně významně rostly i investice do strojů a zařízení,“ oznámili statistici.

Stoupla také hrubá přidaná hodnota, což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci. Meziročně se zvýšila o 3,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Najdete na iDNES.cz