60:40 ve prospěch úspor, říká Nečas. 60 procent je z konsolidace, rozporuje Kalousek.

60:40 ve prospěch úspor, říká Nečas. 60 procent je z konsolidace, rozporuje Kalousek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Stát prezentuje úspory jinak doma a jinak v Bruselu

  • 457
Vládní představitelé přesvědčují českou veřejnost, že díry v rozpočtu látá hlavně šetřením, a ne zvyšováním daní. Do Bruselu však vláda posílá jiná čísla. Když musí reportovat Unii, přiznává, že poměr je opačný: úspory jsou jen 40 procent, zato daně 60.

Někdo by to nazval kouzlením s čísly, jiný lhaním.

Premiér Petr Nečas a ministr Miroslav Kalousek minulý týden odráželi kritiku, že vláda nyní hlavně zvyšuje přímé i nepřímé daně, prezentací "kouzelné" tabulky. Na ni nakreslili: zvyšování daní versus škrty 1:2. Do tabulky však zahrnuli i škrty z minulých let a znovu do ní započítali úspory, které už byly jednou udělány.

Odkud chce vláda brát a kde chce šetřitČtěte ve čtvrtek 19. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

To ale v pravidelném materiálu, který brzy pošlou do Bruselu, nedělají. Zvýšení daní v něm vyčíslili na celkem 192 miliard, zatímco úspory na 130 miliard.

Ministerstvo financí (MF) v obou tvrzeních rozpor nevidí a má pro něj jednoduché vysvětlení - poměřují se tu různá období. "Zatímco tisková zpráva se věnuje celkovému součtu objemu opatření této vlády od roku 2010, tedy za celé její působení, tedy včetně již provedených opatření, konvergenční program se zabývá budoucími, tedy pouze částí celkového součtu," uvádí mluvčí Ondřej Jakob.

MF nedávno poslalo konvergenční program do připomínkového řízení a zřejmě příští týden by ho měla schvalovat vláda. Ještě loni chtěla s redukční kúrou začít dřív. Revize a zúžení agend ministerstev v konvergenčním programu z roku 2011 mělo začít v roce 2013 a mělo se přitom ušetřit 15 miliard korun ročně.