Stavební spoření čeká malá revoluce

Stavební spoření čeká malá revoluce | foto: Profimedia.cz

Stavební spoření nabídnou i banky. Zničí nás to, pláčou spořitelny

  • 182
Stavební spořitelny se mohou začít obávat. Nově totiž budou moci nabízet stavební spoření se státní podporou také banky. Podle spořitelen se tak setře jeho výhodnost a státní podpora postupně zanikne.

Stavební spořitelny se obávají, že je z trhu postupně vytlačí konkurence ze strany bank. Jsou také přesvědčeny, že stát postupně zruší příspěvek na stavební spoření. Od roku 2015 totiž podle návrhu zákona, který jde dnes do vlády, budou moci stavební spoření nabízet také všechny univerzální banky.

"Návrh nepřímo odstraňuje stavební spořitelny a později i stavební spoření z České republiky," uvedla v úterý ve své prezentaci na tiskové konferenci Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Pěti spořitelnám na českém trhu vadí především to, že banky by s vloženými penězi mohly zacházet podle měkčích pravidel než ony - spořitelny mohou totiž vklady klientů investovat jen do bezpečných a méně výnosných aktiv, například státních dluhopisů. Svým klientům pochopitelně půjčují na stavby a úpravy bydlení.

"Banky mohou na rozdíl od stavebních spořitelen peníze používat jakkoliv a už pro ně nebude zajímavé nabízet překlenovací úvěry podobně úročené jako nyní, kolem pěti procent. Ty postupně zmizí," varuje předseda AČSS Vojtěch Lukáš ze Stavební spořitelny ČS. Překlenovací úvěry se na objemu úvěrů poskytnutých ze stavebního spoření loni podílely 81 procenty.

Stavební spoření od bank má stabilizovat sektor

Čtyři z pěti stavebních spořitelen jsou součástí finančních skupin, které v Česku mají vlastní banky. O tom, zda stavební spořitelnu zachová, nebo ji včlení do banky a bude si tak moci sáhnout na část z celkových 430 miliard vkladů, tak rozhodne vlastník skupiny. K tomu, jak budou postupovat, se zatím Česká spořitelna, Komerční banka ani ČSOB nechtějí vyjadřovat.

"Naše stavební spořitelna bude i dále fungovat samostatně. Konkurovat jí nebudeme, budeme s ní spolupracovat," sdělil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Ministerstvo financí v důvodové zprávě ke změně stavebního spoření píše, že se vpuštěním bank do stavebního spoření posílí stabilita tohoto sektoru. AČSS oponuje, že jde o účelové tvrzení a ministerstvo se tak snaží připravit stavební spoření o jeho výhodnost a postupně ho přestat podporovat. Ministerstvo se nařčení z účelovosti brání.

"Jakmile se atraktivita stavebního spoření oslabí, hrozí riziko relativně rychlého odlivu vkladů, což může způsobit problémy stavebních spořitelen s likviditou," říká mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Banky se s tím podle něj dokážou spíš vyrovnat.

Šanci budou mít i menší banky

Pro banky mimo zmíněnou velkou čtyřku představuje státem podporovaný produkt vítanou příležitost, jak na své pobočky přilákat nové klienty. "Ano, plánujeme rozšíření našich služeb i o stavební spoření," potvrdil Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

"Je to zajímavá obchodní příležitost, kterou budeme podrobně analyzovat," reagoval mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek. "Vyhodnocujeme nejrůznější způsoby rozšíření nabídky. Do budoucna nevylučujeme ani stavební spoření," říká také Kateřina Pospíšilová, mluvčí Equa bank.

Podobně to vidí i Air Bank. S tím, že podporu stavebního spoření chce omezit, se současná vláda netají. Od letošního roku se snížila maximální podpora pro všechny nové i uzavřené smlouvy na dva tisíce korun ročně, ještě loni to přitom bylo u starších smluv až 4,5 tisíce korun. Stát letos lidem vyplatí na podporách zhruba šest miliard korun.

Loni se také začaly danit úroky z vkladů na stavebním spoření. Chystaná novela zákona má zavést povinnost prokazatelně použít státní podporu výlučně na úpravu bydlení a rozšiřuje možnost naspořené peníze převést do penzijního spoření nebo z nich financovat školné.