Splátkoví prodejci odkryli karty

  • 34
Nákup pračky, ledničky či elektroniky na splátky u některé ze splátkových firem může být totéž, jako si v bance půjčit na pořízení téhož zboží za třicet až padesát procent ročně. Vyplývá to z informací, které musí splátkoví prodejci, banky a další firmy poskytovat klientům od začátku roku. Tehdy vstoupil v platnost zákon o spotřebitelském úvěru, který nařizuje, že firmy musí splátky a poplatky placené klientem přepočítat do ročního úroku.

"Pro obchod je to určitě dobré opatření. Čím více mají zákazníci informací, tím lépe. Zatím se o to lidé příliš nezajímají, ale postupně to bude určitě jedno z důležitých kritérii při výběru zboží," uvedl Pavel Sláma, marketingový ředitel společnosti Datart, která prodává spotřební elektroniku.

Zákon odhalil to, co si dosud klienti mohli, pokud chtěli, sami složitě spočítat. Zprůhlednění trhu již vyostřilo konkurenci, což ku prospěchu spotřebitelů vede i ke zlevnění některých úvěrů a nabídce výhodnějších splátkových modelů.

Splátkoví prodejci odkryli karty
Nový rok přinesl do světa splátkového prodeje a úvěrů tvrdá čísla, která vypovídají o tom, jak je skutečně drahé nakupovat tímto způsobem pračky, ledničky či elektroniku.

Zákon o spotřebitelském úvěru nařídil bankám, splátkovým firmám, leasingovým společnostem a dalším zveřejňovat to, co donedávna nechávaly na matematických schopnostech svých klientů.

Od ledna letošního roku musí ve smlouvách uvádět, jaký roční úrok v součtu splátek a poplatků klient firmě za koupi zboží na dluh platí. Z informací od splátkových společností vyplynulo, že podle volby délky splácení a výše platby předem se roční úrok pohybuje zhruba od 20 až do 50 procent.

Zveřejňování těchto údajů zafungovalo v rámci konkurenčního boje tak, jak mnozí odborníci očekávali. Firmy poskytující úvěry začaly klientům doporučovat výhodnější splátkové modely a zlevňovat své služby.

"U expres půjčky jsme dříve měli rozpětí 16 až 19 procent ročně a většina klientů byla v horní části. Po vstupu zákona v platnost garantujeme všem 16,9 procenta," uvedl mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz.

V konkurenčním boji vychází splátkový prodej podstatně dráž. Pořídíte-li si například se společností Home Credit luxusnější televizor za 30 tisíc s šestitisícovou platbou předem a splátkovým kalendářem na jeden rok, činí měsíční splátka 2436 korun. "Roční procentní sazba vypočítaná podle zákona je 45,4 procenta," uvedla mluvčí společnosti Renáta Pavlíčková.

Tak jak banky zlevňují úvěry, splátkoví prodejci doporučují klientům jiné, podle nich výhodnější modely. "Nabízíme hlavně služby s jednotnou roční sazbou 30 až 35 procent," dodala Pavlíčková. S doporučováním konkrétních splátkových modelů přišel podle Jana Piskáčka také Multiservis.

Zatímco u bank a splátkových prodejců zákon zafungoval, leasingové společnosti se mu zatím snažily vyhnout. Roční úrokovou sazbu zveřejňují jen některé z nich a jiné tvrdí, že zákon dodržují tím, že zveřejňují výše splátek a veškerých poplatků.
"Klient si tak může snadno vypočítat náklady na leasing," uvedla mluvčí společnosti ŠkoFIN Běla Jašková.

Tvůrci zákona s tím absolutně nesouhlasí. "Když si to může spočítat klient, tak společnost to může spočítat rozhodně snadněji. Tuto povinnost zákon ukládá právě firmám, a ne spotřebitelům," zdůraznil ředitel odboru ochrany spotřebitelů ministerstva průmyslu a obchodu Josef Tržický. Jen tak je podle něj možné zajistit cíl zákona, kterým je rychlá a snadná orientace klientů při srovnávání konkurenčních nabídek.

Dodržování zákona dozoruje Česká obchodní inspekce, která za jeho porušování může podle své mluvčí Miloslavy Fléglové uložit až milionovou pokutu. "Ve výkladu zákona se ztotožňujeme s ministerstvem průmyslu," dodala. Jedním z prvních případů obchodní inspekce je prověřování reklamy, která zákonu neodpovídá. I v ní totiž firmy musí uvádět údaje, které vyžaduje zákon.

Leasingové společnosti: odpor klesá

Odhodlání leasingových společností ignorovat zákon o spotřebitelském úvěru a raději se vystavit riziku soudních sporů dlouho nevydrželo.

Asociace leasingových společností by měla podle svých zástupců koncem ledna vydat doporučení, jak mají členské společnosti jednotně počítat roční náklady klienta spojené s leasingem. Ve smlouvách se dosud klient takovou informaci nedozvěděl, a pokud chtěl srovnat nabídky jednotlivých firem, musel provést složité propočty.

Budou-li se firmy návodem asociace řídit, budou mít klienti jasné a rychlé srovnání, u které leasingové firmy je levnější pořízení automobilu či jiného zboží.

Zákon platí od ledna a leasingové firmy ještě v prosinci tvrdily, že na ně se nevztahuje a budou ho ignorovat. Jednotná fronta však s příchodem nového roku padla. Některé firmy, jako například GE Capital Leasing, začaly roční sazbu uvádět, jiné začaly argumentovat tím, že zákonu vyhovuje i uvedení splátek a všech poplatků, z čehož si může klient roční náklady spočítat. Česká obchodní inspekce, která dodržování zákona hlídá, však trvá na tom, že roční úrok je nutné uvádět.