Špidla: Daně udržíme, peníze EU neztratíme

  • 72
Vladimír Špidla se v neděli vložil do evropského konfliktu o daních, který začíná rozdělovat unii hned po slavnostním rozšíření. I když se některé země dostanou v nemilost kvůli nízkým daním, jak o víkendu pohrozil Gerhard Schröder, Česku podle Špidly nic nehrozí.

Daně už se totiž snižovat nebudou.

Naopak Špidla považuje chování dravějších zemí za problém stejně jako Schröder, jehož slova lze vnímat jako kritiku Slovenska, Maďarska, ale i Irska za jejich nízké daně a parazitování na společných evropských fondech.

"Nás daňový dumping taky ohrožuje, o tom není pochyb," uvedl v neděli Špidla. "Protože jsou některé hranice, kam prostě nemůžeme jít," dodal premiér s tím, že "celé naše dějiny" jsou založené na současné úrovni přerozdělování skrze veřejné rozpočty, kam míří téměř 40 procent hospodářského produktu.

Špidla tak reagoval na další výstup německého kancléře, který v pátek vyzval rozšířenou Evropu k větší koordinaci daňové politiky vůči podnikům. "Je třeba dát jasně najevo, že společný trh potřebuje společná pravidla, která umožní konkurenci, ale zabrání dumpingu," řekl kancléř pro páteční Wall Street Journal.

Země s volnou daňovou politikou chce Berlín v budoucnu ztrestat horším přístupem k evropským fondům, do nichž Německo přispívá ze všech zemí EU nejvíc a pro příští rozpočet na roky 2007-2013 plánuje úspornější politiku.

Špidla čeká pro toto období v Evropě tuhá jednání, při nichž bude mít na budoucí dotace z evropského rozpočtu vliv řada dalších komplikací, a nejen německé stížnosti.

"Bude to komplikovaný kompromis mezi zeměmi evropského jihu, které mají jinou představu například o zemědělské politice, mezi zeměmi severu a mezi přistupujícími zeměmi," uvedl premiér.

O rozdělování evropských peněz po roce 2007 se ale bude teprve debatovat, naopak nízké daně ve většině nově vstupujících zemí jsou pro Německo aktuální problém, kvůli němuž je vláda kritizována za odliv investic a pracovních míst.

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš ohledně daní říká: "Rozšíření je pobídkou pro změnu politiky evropské patnáctky." Na obranu dravějších zemí se staví i Brusel. "Neexistují žádné nástroje, jak zavést to, co chce pan Schröder. Daně jsou plně v rukou národních vlád," řekl o víkendu šéf Evropské komise Romano Prodi.