Richard Heřbolt (uprostřed), jeho právní zástupce (vlevo) a soudkyně Naděžda Vaňková. (10. května 2006)

Richard Heřbolt (uprostřed), jeho právní zástupce (vlevo) a soudkyně Naděžda Vaňková. (10. května 2006) | foto: ČTK

Soudkyně nerozhodla o nájmu 800 Kč na Letné

  • 55
Vůle Ústavního soudu, aby ve sporných případech regulovaných nájmů rozhodovaly obecné soudy, se zatím míjí účinkem. První rozsudek měl padnout již začátkem května, obě stany se nakonec dohodly, že se pokusí najít řešení. Lhůtu měly do středy. Východisko ale nenašly a nepomohl jim ani soud.

Soudkyně Naděžda Vaňková z Obvodního soudu pro Prahu 7 spor přerušila. Prozatím se tak vyhnula stanovení výše nájemného, což odůvodnila tím, že počká na rozhodnutí Nejvyššího soudu v obdobné kauze stejného majitele.

O co v přerušeném sporu jde? Majitel domu v Praze 7 na Letné Richard Heřbolt se soudí s manželi Skoumalovými o nájemné 5 800 korun měsíčně. Skoumalovi za byt o rozloze 50 metrů čtverečních s toaletou mimo byt zatím platí 870 korun.

Nájemci tvrdí, že si nemohou dovolit platit vysokou činži kvůli své sociální situaci. Právní zástupce majitele Stanislav Němec na minulém soudním jednání zopakoval, že majitel je ochoten vzít majetkové poměry nájemníků v úvahu.

Po třech týdnech se ale případ neposunul ani o píď. Nájemníky navrhované zvýšení o 129 korun Heřboltovi nestačilo a k dohodě nedošlo.

"To by samozřejmě zdaleka nepokrylo náklady na údržbu bytu," uvedl majitel Heřbolt.

Mělo tedy konečně dojít na slova Ústavního soudu, který obecním soudům nakázal, aby takové případy rozhodovaly.

To ale soudkyně Naděžda Vaňková neudělala. Richard Heřbolt se totiž pokouší dovolat práv ve více případech a jeden z nich nyní leží i na stole Nejvyššího soudu a právě na jeho verdikt soudkyně čeká. Případ tedy přerušila. Majitel domu Heřbolt se proti takovému výroku okamžitě odvolal.

Podle obhájce nájemníků Petra Koška není důvod za nízké nájemné vinit nájemníky. "Majitel měl spíše žalovat stát. Moji klienti se ničím neprovinili," uvedl.

Sama soudkyně svůj verdikt odůvodnila tím, že jí není jasné, jakým způsobem by mělo být nájemné stanovováno a má-li se řídit novým zákonem  o jednostranném zvyšování nájemného, který již platí, či rozhodnutím Ústavního soudu.

Procesu byl přítomen i Girolamo Giromani z Hnutí na obranu realit, který soudkyni na chodbě před jednacím sálem obvinil z předpojatosti. "Regulovaná soudkyně, hájí regulovaný nájem, "pronesl na adresu Vaňkové Giormani, podle něhož je  ovlivněna tím, že sama obývá byt s regulovanou činží. Vaňková se proti nařčení okamžitě ohradila: "Na moje rozhodování to nemá vůbec žádný vliv," řekla.

Problémem regulovaných nájmů je, že i když Ústavní soud dal soudům pokyn, aby spory řešily, nedal už jim do ruky nástroj, jak to udělat. Právní prostředí v této oblasti v podstatě neexistuje a je třeba ho dotvořit. Do toho se ale soudy právě nehrnou.

"Ústavní soud tu vytvořil prostředí právní nejistoty. Situace je nepřehledná a způsobuje chaos i mezi právníky, natož mezi nájemci a pronajímateli," kritizoval situaci už dříve právní zástupce nájemníků Petr Košek.

Majitel odcházel od soudu zklamán. Údajně se pouští do rekonstrukce domu Skoumalových a verdikt soudkyně mu situaci neulehčil. „Bude to stát miliony, takže rekonstrukci musím rozfázovat na etapy,“uvedl. Sporem se nyní bude zabývat pražský Městský soud.

,