ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Další solární krach. Majitel se nehlásí, zbyli po něm ošizení zákazníci

  • 138
Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna dluží zákazníkům miliony a je v insolvenci. Kontakty uvedené na webu firmy jsou nefunkční a majitel společnosti Petr Nečas nereaguje na telefonáty. Předseda Cechu akumulace a fotovoltaik Aleš Hradecký upozorňuje, že lidé by si měli dávat větší pozor na podobné překupníky fotovoltaiky.

O krachu dodavatele fotovoltaiky informovaly jako první Hospodářské noviny. Insolvenční návrh na Alpha Solar systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama některé fotovoltaické elektrárny klientům instalovala.

Podle informací v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun. Samotné firmě Dratel dluží Alpha Solar systems asi 4,2 milionu korun.

V době solárního boomu odebírala společnost Alpha Solar systems až 70 rozvaděčů měsíčně. Zlom však přišel letos na jaře, kdy kvůli poklesu cen elektřiny a krachu společnosti Malina opadla poptávka. Od té doby odkládal Alpha Solar systems splatnost faktur, až přestal platit úplně.

Jediným majitelem zkrachovalé společnosti je nyní podle obchodního rejstříku třiapadesátiletý Petr Nečas z Brna. Až do letošního července měl být jednatelem a třetinovým vlastníkem podniku i syn Petra Nečase, třicetiletý Adam Nečas.

Krachy solárních firem straší 70 procent Čechů, instalaci zvažují měsíce

„Lidé by měli rozlišovat mezi překupníky zakázek, kteří jen shánějí kšefty, sami nic nestaví, ale mají nasmlouvané subdodávky a berou jen provize,“ říká v souvislosti s krachem Alpha Solar system Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaik.

„Doporučujeme platit zálohu maximálně 10 procent z ceny a doplatek až po realizaci díla. V žádném případě ne 100 procent zálohy předem, i když se jedná o dotační zálohové peníze,“ upozorňuje především seniory, kteří žádají o dotaci na fotovoltaiku v rámci v programu Nová zelená úsporám Light.

Jak dodává, u standardní Nové zelené úsporám by měla být první záloha hrazena po podpisu smlouvy s realizační firmou a pohybuje se většinou ve výši přibližně 10 až 30 procent. Druhá záloha je požadována většinou jako doplatek do 50 až 70 procent celkové ceny a hradí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek z celkové ceny fotovoltaické instalace se hradí po předání hotového díla, jehož součástí je předávací protokol a revizní zpráva.

V září na svém webu varoval před jednáním Alpha Solar systems Státní fond životního prostředí. Upozornil i na firmu Národní dotační centrum, ve které je jednatelem podle obchodního rejstříku již zmíněný Adam Nečas, syn vlastníka Alpha Solar systems.

Odhalte nefér firmy na soláry či tepelná čerpadla. Pozor na zálohy, radí experti

„Subjekty záměrně vyvolávají v zájemcích o dotace klamný dojem, že jsou oprávněny jako zástupci Státního fondu životního prostředí ČR nabízet podporu z programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light,“ napsal tehdy fond. Podle SFŽP ale tyto firmy nepatří mezi registrované poradce programu NZÚ Light a ve svých materiálech zneužívaly logo fondu.

Na webu VašeStížnosti.cz, které provozuje spotřebitelská organizace dTest, je aktuálně na Alpha Solar systems šest stížností. Lidé uvádějí, že firmě zaplatili stovky tisíc korun na zálohách, ale solární panely dosud nemají. Firma jim údajně nevrací zálohy a vůbec nereaguje na dotazy, nebo jen sporadicky odpovídá, že peníze vrátí nebo že elektrárnu ještě nainstaluje.

„Spolehlivou firmu mohou zákazníci vybírat ve webové aplikaci caft.cz, kde najdou seznam firem sdružených v Cechu akumulace a fotovoltaiky. Tyto společnosti pracují podle etického kodexu. Ve druhém kole doporučuji vybranou firmu prolustrovat přes nezávislé a hlavně ověřené recenze na portálu Refsite.cz,“ říká Petr Kotek ze společnosti Refsite.

Letos v květnu už skončil v insolvenci dodavatel fotovoltaických elektráren Energetický holding Malina. V insolvenčním návrhu tehdy uvedl, že má závazky za 1,4 miliardy. V červnu oznámil, že má rozpracováno 1500 zakázek, které hodlá dokončit. U dalších 2200 projektů práce nezahájil. V říjnu věřitelé povolili reorganizaci firmy, jejímž hlavním bodem má být podle dřívějších informací vstup čínského investora. Od června je v insolvenci také ostravská firma FG Energy, která se zabývá instalacemi fotovoltaických zařízení. Insolvenční návrh na ni podalo několik věřitelů, od nichž si firma nechala zaplatit zálohy, ale elektrárny jim nedodala.

,