Premiér Andrej Babiš (uprostřed) si podává ruku s ministryní financí Alenou...

Premiér Andrej Babiš (uprostřed) si podává ruku s ministryní financí Alenou Schillerovou poté, co Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2020. Vlevo ministr vnitra Jan Hamáček. (4. prosince 2019) | foto: ČTK

Sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválila rozpočet se schodkem 40 miliard

  • 240
Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, hlasovalo pro něj 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Ostatní byli proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Prošly všechny pozměňovací návrhy, které předložila KSČM, z jiných návrhů ostatních opozičních stran neuspěl žádný. Neuspěla například ODS s návrhy na úspory výdajů v celkovém objemu 46 miliard korun nebo Piráti s obdobným převodem v objemu 12,7 miliardy korun.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

„Připravili jsme kvalitní a vyvážený návrh, který přináší rekordní investice do potřebných projektů, školství, vědy a výzkumu a do všech dalších oblastí, kde se to naší zemi v budoucnu vrátí. Pokračuje ve splácení palčivých dluhů minulých vlád a otevírá cestu k dalšímu zlepšení životní situace dvou a půl milionů seniorů,“ řekla k nově schválenému rozpočtu ministryně financí Alena Schillerová.

Sněmovna přidala na návrh rozpočtového výboru 600 milionů menším obcím na výstavbu a opravy škol a bytů. Stejně tak poslanci na návrh rozpočtového výboru přidali 600 milionů korun na sociální služby. S oběma návrhy v rozpočtovém výboru přišli komunisté.

Na návrh předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika přesunula Sněmovna 300 milionů v kapitole ministerstva zemědělství na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům. Návrh má podle něj vytvořit prostor pro obce, aby mohly dostat dotace pro výkup akcií vodárenských společností, budou-li to potřebovat. 

Na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dostane policie navíc 120 milionů korun na munici k výcviku střelby a na neprůstřelné vesty. Jeho stranický kolega Miroslav Grebeníček prosadil převod 50 milionů na činnost Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Poslanci navrhli přesunout v rozpočtu 177 miliard, více než desetinu výdajů

Uspěl také sociální demokrat Roman Onderka s návrhem přidat obcím a městům 60 milionů korun na sociálně právní ochranu dětí. Naproti tomu jeho straničtí kolegové Václav Votava a Kateřina Valachová neuspěli s návrhem přesunout tři miliardy korun ze státního dluhu na platy učitelů. 

Podle Votavy to mělo přidat tři procenta v nárůstu platů k vládou navrženému zvýšení o deset procent. Valachová argumentovala tím, že návrh neboří strukturu rozpočtu. Peníze z kapitoly státní dluh je podle ní možné použít bez ohrožení obsluhy státního dluhu. Neprošel ani žádný jiný návrh na přidání peněz na platy učitelům.

Rozpočet se setkal s tradiční kritikou opozice. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá žádnou vizi. Podle předsedy SPD Tomia Okamury neobsahuje dostatečné množství priorit SPD i jejích voličů. „Čtyřicet miliard schodku je smutná vizitka hospodaření vlády,“ řekl předseda ODS Petr Fiala k navrhovanému schodku. Předložit takový rozpočet po tolika letech bezprecedentního hospodářského růstu je prostě ostuda a je to neschopnost vlády, dodal. Kritikou nešetřili ani Starostové a lidovci.

Babiš mluvil tři hodiny

„Jsem kritizován, že málo vystupuji, tak dnes se to budu snažit dohnat,“ řekl Babiš hned v úvodu. Poté začal představovat rozpočet.

Návrh rozpočtu na příští rok je prorůstový, zvyšuje životní úroveň nejen seniorů, ale i rodin pečujících o malé děti, řekl v úvodu sněmovní debaty premiér. Ve svém vystoupení, kterým vyplnil takřka celé dopolední jednání Sněmovny, také prohlásil, že i když se ekonomické vyhlídky zhorší, vláda ekonomiku nezaškrtí, jako to udělaly předchozí vlády. 

„I když bude hůř, o to víc stát bude pumpovat peníze do lidí, do platů, do důchodů, do ekonomiky a do investic,“ uvedl Babiš. Česká ekonomika je podle něj jednou z nejvíce stabilních v Evropě. „Naší zemi čeká skvělá budoucnost, my se vracíme tam, kde jsme byli za první republiky,“ dodal.

Poslanci poměrem hlasů 108 pro a 82 proti schválili státní rozpočet na rok 2020. (4. prosince 2019)

Kromě Babiše se ke slovu krátce dostal ještě předseda Pirátů Ivan Bartoš, který řekl, že premiér trochu zobstruoval dopolední program.

Navrhovaný schodek rozpočtu je 40 miliard korun, stejně jako letos. Podle Babiše je však důležitější jeho výsledek. Deficit by mohl být i vyšší z titulu investic, poznamenal. Dodal ovšem, že je otázkou, jak je na ně stát připraven.

V souvislosti s deficitem kritizoval bývalé vlády vedené ODS, kterou obvinil, že zavinila problém s prudkým rozvojem solárních elektráren. „To dědictví ODS je šílené,“ řekl a občanským demokratům vzkázal, že zničili státní rozpočet.

„Andrej Babiš ví, že předkládá špatný rozpočet. Tak mu nezbývá nic jiného, než během svého projevu kritizovat minulost. Dělá to tak, jak je zvyklý: používá polopravdy a lži,“ reagoval na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Poslanci rozhodovali hlasováním také o pozměňovacích návrzích. Těch se sešlo kolem 160 v celkovém objemu asi 180 miliard korun. Je to víc než desetina plánovaných celkových výdajů rozpočtu.

,