Zastupitelé volají pojišťovnám. Vystrašily je žaloby na exprimátory

  10:56aktualizováno  10:56
Počet žalob na zastupitele roste geometrickou řadou. Pojišťovny registrují zvýšený zájem o pojištění odpovědnosti z výkonu funkce zastupitele. Ozývají se města a obce, ale i jednotliví zastupitelé.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vedení měst děsí, že by za své jednání ve funkci zastupitelů mohli jít k soudu. Podobně, jako se to stalo bývalým primátorům Bohuslavu Svobodovi a Tomáši Hudečkovi. Ti spolu s radními Evou Vorlíčkovou a Josefem Noskem a někdejším šéfem odboru informatiky Janem Teskou dostali podmínku za prodloužení smluv na provoz pražské karty Opencard. Žalobu ve stejné kauze se pražští radní nedávno rozhodli podat i na toho, kdo s kartou přišel, exprimátora Pavla Béma.

Žaloba na mě kvůli Opencard je jako pouťový balonek, řekl Bém v Rozstřelu

Uzavírání smluv, veřejné zakázky, výběrová řízení a další rozhodnutí spojená s chodem obce nebo města, to vše může být potenciálně rizikové jednání. „V případě vzniku škody, resp. škodné události, se dotyčný ocitá ve velmi složité situaci. Je jenom na něm, aby prokázal, že jednal s péčí řádného hospodáře a že se žádného pochybení nebo porušení povinností nedopustil,“ uvádí Lucie Ponertová, ředitelka pojištění podnikatelských rizik Slavia pojišťovny.

Podle ní roste počet žalob na zastupitele geometrickou řadou. Stává se českou politickou kulturou, že nové zastupitelstvo žaluje to předešlé. Právě tato situace stojí podle pojistných expertů za růstem poptávky po pojištění, které chrání zastupitele během výkonu jejich funkce.

Nejzranitelnější jsou starostové malých obcí

Jedním z největších rizik je zkoumání výhodnosti uzavřených smluv předešlou politickou reprezentací. Starostové se shodují, že zpětné hodnocení zpravidla přihlíží pouze k finančním podmínkám, nikoliv k vhodnosti projektu pro samotnou obec. Velmi jednoduše se tak může stát, že je napaden například prodej pozemku, který nezískal spekulant za vyšší cenu než vybraná nabídka, která kromě příjmu nabízela i stabilní rozvoj obce v souladu s územním plánem.

Další riziko pro zastupitele spočívá v dotacích. Téměř žádný obecní či krajský projekt se bez dotace neobejde. „Na druhou stranu celý dotační maratón včetně splnění všech podmínek je natolik složitý, že zvláště malé obce se bez prostředníků, kteří jim pomáhají zpracovat administrativu, neobejdou,“ podotýká Ponertová.

Poptávka po pojištění, které by škody z výkonu funkce zastupitele krylo, se podle ní ze strany nově zvolených krajských zastupitelů zdvojnásobila. Pojištění starostů malých obcí pak vzrostlo o 15 procent. Právě starostové malých obcí jsou podle Ponertové nejzranitelnější. Nemají totiž kolem sebe výkonný aparát, který lze využít na krajích nebo ve velkých městech, a veškerá odpovědnost je na jejich hlavě.

Co pojištění nekryje

  • újmy způsobené úmyslně, v souvislosti s trestným činem či jiným protiprávním jednáním, pomluvou, urážkou, schodkem na svěřených finančních prostředcích, porušením pracovněprávních předpisů, nebo neuplatněním nebo pozdním uplatněním práv
  • újmy převzaté nad rámec zákona
  • škoda, která vyplývá ze získání prospěchu

Zdroj: pojišťovny Slavia, Kooperativa, Hasičská vzájemná pojišťovna

Zvýšený zájem projevují obce i samotní zastupitelé. „Obvyklá praxe je, že pojistníkem je obec, ve které zastupitelé funkce vykonávají,“ konstatuje produktový specialista Hasičské vzájemné pojišťovny Zdeněk Janata. Pojišťovny ale nabízejí řešení i pro jednotlivé zastupitele, kdy si pojistné platí pojištěný sám.

Roste také poptávka po větším finančním rozsahu pojištění, tedy částce, do které pojišťovna škody uhradí. „Nabízíme standardně limit plnění až pět milionů korun. Nezřídka se objevují požadavky i po vyšších limitech,“ konstatuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Pojištění odpovědnosti zastupitelů za škodu způsobenou obci kryje události, které nemají povahu újmy na životě, zdraví nebo na věci. Zahrnuje naprostou většinu nedbalostních porušení vyplývajících z funkce zastupitele, například nedbalostní překročení pravomoci, nedodržení schvalovacích procedur nebo povinnosti zveřejnění.

„Pojištění dále zahrnuje také škody způsobené přímo obci, tj. regres uplatněný obcí vůči zastupiteli, pokud obec musela v důsledku porušení jeho povinnosti uhradit pokutu nebo jinou sankci, nebo škodu jiné osobě, a náklady nutné k právní ochraně proti uplatněnému nároku,“ vysvětluje Káňa.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Premium

Dobrý sluha, zlý pán. Home office může podle studií zvyšovat stres

Práce z domova, takzvaný home office, je v českých firmách jako benefit čím dál běžnější. Mnozí zaměstnanci si ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz