Rok na soukromém gymnáziu stojí i půl milionu. Nejlepší studují zadarmo

  16:02aktualizováno  16:02
Prestižní soukromá gymnázia patří mezi nejlepší přípravu středoškoláka na vynikající vysokou školu. Výše školného začíná na desítkách tisíc a končí nad půl milionem korun. Soukromé školy mají vynikající výsledky, ty nejlepší předčí i nejlepší veřejná gymnázia.
Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny.

Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Školné u soukromých gymnázií začíná na desítkách tisíc za rok, může se ale vyšplhat na víc než půl milionu korun. Tuzemské privátní školy kladou větší důraz na individualitu výuky a díky dobré vybavenosti jejich studenti více používají moderní technologie. Soukromá česká gymnázia mají vynikající výsledky, to nejlepší – pražský PORG - vede celorepublikový žebříček českých středních škol.

Nejlepší studenti statisíce neplatí

Rodiče kromě budoucnosti jejich ratolestí zajímá i výše školného. Školní rok na gymnáziu International School of Prague v Nebušicích vyjde na 583 361 korun. Naproti tomu za studenta vyšších ročníků gymnázia Nový PORG rodiče zaplatí méně než čtvrtinu, a to 124 173.

Prestižní gymnázia a školné

Gymnázium - PORG Libeň
51 912 - 124 173 korun

Gymnázium Duhovka
80 000 korun

Open Gate
155 000 - 236 000 korun

Francouzské gymnázium v Praze
273 100 - 350 700 korun

The British International School
391 000 - 459 800 korun

International School of Prague
490 953  -  583 361 korun

Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny, touto cestou jde právě Open Gate nebo PORG. Na částečnou úhradu školného v případě některých škol dosáhne až 70 procent studentů. Ti nejlepší studují zcela zdarma.

Pro studenty všeobecných gymnázií je nejpodstatnější přijetí na vysokou školu. Střední školy data o studentech přijatých na univerzity zpravidla nezveřejňují, vynikajícími výsledky se ale rády pochlubí. Například dva maturanti školy PORG se dostali na Oxford a Cambridge.

Většina studentů českých prestižních škol zamíří po složení maturitní zkoušky do zahraničí. Vysokoškoláci nejčastěji nastupují na školy ve Francii, Německu, Velké Británii a Spojených státech. Studium prestižních vysokých školách vyjde v průměru na milion korun ročně a více.

Zkouška dospělosti

Organizační složka Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) každoročně vyhodnocuje výsledky maturit soukromých a veřejných středních škol. V podstatě se jedná o jediné srovnání kvality soukromých škol, které je veřejně dostupné.

Výsledky testů srovnávají postavení studentů mezi ostatními maturanty. Testy používají takzvané percentilové hodnocení. Například průměr percentilového umístění 93,3 procenta u školy PORG znamená, že pouze 6,7 procenta všech maturantů dosáhlo lepšího výsledku než maturanti z PORGu.

Gymnázium PORG ve srovnání soukromých středních škol dlouhodobě vede žebříček a poráží i nejlepší veřejná gymnázia. Ostatní soukromé školy se do top desítky nedostávají.

Dle testů celkově druhé nejlepší je Gymnázium Oty Pavla v Praze, které PORG dokonce předčilo v testech z matematiky. Čeští top studenti dosahují nejlepších výsledků u testů z anglického jazyka – tři nejlepší střední školy drží laťku nad 90 procenty. Nejlepší byl PORG, druhá nejlepší potom Open Gate Petra Kellnera. Na třetím místě se umístilo gymnázium Oty Pavla.

U srovnávacích hodnocení z matematiky platí, že jsou silně ovlivněny tím, jaký výběr studentů test hodnotí. Stačí totiž, aby se ke zkoušce přihlásili pouze čtyři studenti. Kompletní srovnávací výsledky jsou k nahlédnutí na webu CERMAT.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz