Pražská restaurace chystá žalobu. Zmínil ji Toman v kauze polského masa

  10:50aktualizováno  10:50
Pražská restauraci U Moťáka zvažuje, že podá žalobu na ministerstvo zemědělství, protože její jméno zaznělo v kauze pochybného masa z polských jatek. Restaurace včera zela prázdnotou.

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr zemědělství Miroslav Toman nejdříve včera dopoledne na zemědělském výboru řekl, že hovězí maso z polských jatek prodávaly luxusní pražské restaurace s asijskými názvy. Steaky za cenu kolem 1000 korun prý přitom vydávaly za argentinské hovězí. Ministr i Státní veterinární správa na dotaz iDNES.cz jména těchto podniků neprozradily.

Místo toho však na tiskové konferenci ke kauze masa z Polska zaznělo jméno pražské restaurace U Moťáka. V té v souvislosti s pátráním po rizikovém mase inspekce našla 31 kilogramů různých druhů neoznačeného masa. Není však prokázáno, že jde maso z polských jatek. Veterináři na místě maso znehodnotili barvou a podniku teď hrozí sankce až 50 milionů korun. 

Jednatel restaurace se podle deníku Právo cítí poškozen a v součinnosti s právníkem zvažuje žalobu na ministerstvo.

Pražská restaurace, která se nachází nedaleko metra Florenc, včera v podvečer podle listu zela prázdnotou. V zařízení pro zhruba šedesát lidí sedělo osm hostů, z nichž polovinu tvořili kamarádi hospodského.

Fotogalerie

„Nikde není napsáno, že je maso z Polska, a už vůbec ne od té polské firmy a šarže, po které pátrá veterinární správa,“ ukazoval majitel doklady od svého dodavatele.

V prohlášení pro Český rozhlas byl ještě ostřejší. „Pan ministr neví, co říká. Hovězí, o kterém se mluví, dodává firma Gaube. Nevěděli jsme, že jde o maso z Polska,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. 

Podle něj se k zákazníkům žádné toto maso nedostalo. Odmítl také, že by maso z Polska zaměňovali v restauraci za argentinské. „Argentinské maso bereme úplně od jiné firmy,“ uvedl Moťovský. Hovězí maso z Polska používají například do guláše.

Toman na odpolední tiskové konferenci své prohlášení o luxusních pražských restauracích, které odebíraly hovězí z problematických polských jatek, označil za „příklad“. A následně na dotaz novinářů zmínil jen restauraci U Moťáka v pražské Sokolovské ulici. Ta přes oběd nabízí klasické „hotovky“ a stálé menu nevybočuje z průměrných pražských cen. 

Veterináři v tiskové zprávě sdělili, že se v této restauraci nejednalo jenom o hovězí maso – zajistili necelých deset kilogramů neoznačeného vepřového, necelý kilogram kuřecího a krůtího ořezu, kilogram mletého masa, přes dva kilogramy krůty a dále pak masa označená jako daněk, jelen či losos. Hovězího masa, které bylo neoznačené, našli veterináři 9,56 kilogramu. 

Veterináři dále konstatovali, že v průvodních dokladech doprovázejících hovězí maso do několika restaurací v Praze byly zjištěny nedostatky. „Na dodacích listech byl uveden původ Česká republika, přestože maso bylo originálně balené a na etiketách byl jasně vyznačen původ Polsko. Státní veterinární správa zjištění dále šetří jako nesprávné značení původu masa v průvodních dokladech,“ uvedli.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrolách vytipovaných pražských restaurací nezjistila žádné pochybení ve vztahu k původu masa, ani nenašla žádné maso neznámého původu, řekl mluvčí Pavel Kopřiva. Kontroly byly reakcí na podněty související s kauzu polského hovězího z mrtvých či nemocných zvířat. V kontrolách bude inspekce pokračovat.

SZPI při kontrole restaurací prohlíží veškerou dokumentaci, která se vztahuje k původu masa. „Dokumentace musí být nejen u restauratéra, ale i u všech předchozích článků řetězu v takovém stavu, aby bylo možné původ masa sledovat až k chovu,“ uvedl Kopřiva. Vzhledem k závažnosti polského případu bude SZPI pokračovat v intenzivních kontrolách nejen restaurací v celém Česku, ale bude se pohybovat v celé tržní síti.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Sucho zabíjí kozy a ovce. Farma v Pěnčíně musela zredukovat chov

Kozí a ovčí farma v Pěnčíně na Jablonecku

Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně na Jablonecku musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy...

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Najdete na iDNES.cz