Půjčky mimo banky se zlepšují, rozhodčí doložky jim však zůstávají

  11:00aktualizováno  12:50
Kdo se hodlá zadlužit a chce se namísto nejbezpečnějších bank obrátit na mimobankovní organizace, má dnes o něco lepší podmínky než před rokem. Vyplývá to z analýzy úvěrových podmínek největších nebankovních institucí, kterou sestavil Člověk v tísni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Ten hodnotí serióznost nebankovních institucí takzvaným predátorským indexem, který posuzuje rizika vyplývající z porušení smluvních podmínek. Index v sobě zahrnuje například informaci o tom, jak srozumitelné smlouvy jsou, nakolik dlužníka přijde nesplacení první splátky, jak vysoké úroky z prodlení ho čekají či zda spory vzniklé při splácení půjčky bude řešit soud či rozhodce.

Index ukazuje na rizikovost smluv u největších nebankovních organizací potřetí. Poprvé to bylo loni v létě. "O tom, že tato analýza přinesla své ovoce, svědčí fakt, že některé společnosti už určité změny provedly. V aktualizovaném indexu se tak promítlo například to, že Profi credit omezil své sankce, což vedlo ke zvýšení vlivu tohoto parametru u ostatních společností," říká autor analýzy Daniel Hůle.

Firma Cetelem podle něj vylepšila podmínky tím, že omezila počet zpoplatněných upomínek, které je možné klientovi poslat. "To samé se bohužel nestalo u Home Creditu, a to přestože jsme se zástupci společnosti tuto problematiku individuálně diskutovali," dodává Hůle.

Predátorský index (prosinec 2010).

Společnost Home Credit, která v hodnocení dopadla nejhůře, se proti výsledkům ohradila. "Zveřejněné výsledky odmítáme, nemáme nejrizikovější úvěrový produkt na trhu. Index používá zavádějící a účelovou metodiku, srovnává odlišné obchodní modely a informuje o postupech, které nepoužíváme," sdělila mluvčí Eva Řimnáčová.

Člověk v tísni ale upozorňuje ve své analýze na to, že hodnocené instituce jsou vůbec nejlepšími z nebankovních organizací na trhu. Ostatní o sobě totiž na internetu nezveřejňují vůbec žádné informace a jsou tak mnohem neprůhlednější než hodnocené firmy.

Nejhorší jsou rozhodčí doložky

Hlavním problémem sledovaných společností je podle Hůly to, že si dosud nechávají ve svých smlouvách rozhodčí doložky. Ty znamenají v praxi to, že případné spory mezi věřitelem a dlužníkem nekončí u soudu, ale u předem jmenovaného rozhodce, kterým může být kdokoliv. Proti jeho rozhodnutí navíc neexistuje žádné odvolání.

"Banky již tento institut přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru," doplňuje Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni. Rozhodčí doložky zatím používají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Providentu.

"O zrušení rozhodčí doložky neuvažujeme," uvedla Řimnáčová z Home Credit. Doložka má podle společnosti oporu v českém právním řádu. "Rozhodčí doložka ve smlouvách Home Creditu je na rozdíl od většiny ostatních duální, tj. v případě, že se klient rozhodne žalovat Home Credit, může využít této možnosti, nebo jít standardní cestou, tj. žalovat naši společnost u soudu," dodala.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Najdete na iDNES.cz