ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Ukrajinská pšenice u nás. Informace? Dezinformace?

  • 12
V debatě o vlivu dovozů ukrajinské pšenice na evropský trh i její kvalitě zaznívá mnoho argumentů. Nad tím, kde končí informace a začínají dezinformace, se v komentáři zamýšlí prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

K boji proti tzv. dezinformacím vláda vypracovala zvláštní plán. Bohužel chybí jasná definice slova dezinformace. Jeden nejmenovaný europoslanec z KDU-ČSL na dotaz moderátora, co tedy bude vláda společně s Bruselem potírat, odpověděl, že dezinformace je opak informace. Osobně nejsem přítelem státní regulace dezinformací už proto, že se mnohdy informace stává časem dezinformací a naopak.

Ostatně i předvolební sliby o nezvyšování daní by někdo dnes mohl oprávněně nazvat „dezinformací“. A vzhledem k tomu, že vládní plán počítá i s definicí trestného činu šíření dezinformace, přesunula by se jednání vlády ze Strakovky na Pankrác.

KOMENTÁŘ: Kšefty s pšenicí, které se líbí Putinovi

Teď vážně. Na nepravdivé či zavádějící informace s cílem manipulovat veřejnost (což je podle mě asi nejpřesnější definice dezinformace) je pro společnost zdravější reagovat protiargumentem podloženým fakty.

Jako příklad uvedu nedávný rozhovor Seznam Zpráv s Petrem Krogmanem, zemědělským podnikatelem hospodařícím na východě Ukrajiny. Ten uvádí, že bezcelně dovezené ukrajinské produkce je tu málo a že „zná takové, kteří odmítali prodat obilí i za těch devět tisíc. Že jim něco zůstalo na skladě, je smutné, ale je to jejich rozhodnutí. I dnes mohou prodat, kdykoli si vzpomenou, za šest tisíc, a je to pořád mnohem lepší cena, než byla před dvěma roky.“

K tomu se dá říci jen toliko: většina zemědělců prodává část sklizně před žněmi, část během nich a část až na skladě. Cenu určují odběratelé, nikoliv zemědělci. Burza Matif přitom udává cenu pšenice kolem 250 eur (6 000 Kč) za tunu, což je cena téměř totožná se situací před dvěma roky. Rozdíly jsou tu tři.

Dovoz ukrajinského obilí stoplo i Maďarsko, zákaz platí do konce června

Zaprvé, ve střední Evropě je cena nižší. Současná tržní cena pšenice se pohybuje kolem 4 500 Kč, u ječmene asi 4 200 Kč. Obchodníci mají plné sklady a nekupují, spíše se snaží s menší ztrátou prodat, co mají.

Zadruhé, zemědělce čekají za pár měsíců žně, budou sklízet produkci, do níž investovali mnohem vyšší náklady než v roce 2021.

A konečně zatřetí, na evropském trhu nemá ani malé množství bezcelně dovezené ukrajinské produkce co dělat. Celní bariéra má chránit místní producenty. Ti musejí dodržovat přísnější podmínky ve srovnání s Ukrajinou. Navíc je tu bezpečnostní hledisko.

Proto Polsko, Slovensko i Maďarsko konají. U nás se zatím „podezřele“ nic závadného nenašlo. Je to informace, nebo dezinformace? Na to si asi budeme muset počkat.