Průmysl v dubnu výrazně zrychlil, táhly jej automobily a energetika

  10:10aktualizováno  10:10
Průmyslová výroba v Česku v dubnu výrazně zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta z březnových 0,2 procenta. Vzhůru ji táhl hlavně automobilový sektor a energetika. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně rostlo také stavebnictví a přebytek zahraničního obchodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Meziměsíčně byla dubnová průmyslová výroba reálně vyšší o 0,8 procenta, vyplývá z dat ČSÚ. Produkce motorových vozidel se zvýšila o 5,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stoupla o 6,5 procenta. 

Český průmysl stagnuje, tuzemská výroba v březnu výrazně zpomalila

„Průmyslová produkce ve srovnání s březnovou stagnací citelně zrychlila, jedná se o nejrychlejší tempo růstu od října minulého roku,“ komentoval statistiky hlavní ekonom ING Bank ČR Jakub Seidler. I přes příznivá dubnová čísla však situace v zahraničí podle něj zůstává nejistá. „A to zejména pro průmysl, na nějž dopadají obchodní války,“ dodal Seidler.

V dubnu zaznamenala růst například výroba kovových konstrukcí a výrobků. Naopak pokles o 5,8 procenta v dubnu postihl opravy a instalace strojů a zařízení. Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva a výrobcům elektrických zařízení.

Tržby v průmyslu v dubnu meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 4,8 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz, vzrostly podle ČSÚ o 11,3 procenta. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se zvýšila o devět procent. 

„Statistika nových zakázek je dobrou zprávou, nárůst o devět procent znamená dvojnásobné tempo ve srovnání s průměrem za posledních 12 měsíců,“ uvedl  ekonom Komerční banky František Táborský.

Růst stavebnictví zpomalil

V dubnu meziročně stoupl také objem stavební produkce. Březnový růst o 12 procent však zpomalil na 8,9 procenta, oznámil ve čtvrtek ČSÚ. „Stavebnictví v dubnu pokračovalo v dobrých výkonech. Produkce rostla především na inženýrských stavbách a vysoký růst vykázala hodnota stavebních povolení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová.

Dodala, že počty  zahájených a dokončených bytů byly výrazně vyšší než loni, zejména díky bytovým domům. Stavební úřady vydaly v dubnu 7398 stavebních povolení, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,8 miliardy korun a ve srovnání s loňským dubnem vzrostla o 18,6 procenta.

Z předběžných údajů ČSÚ dále vyplývá, že přebytek zahraničního obchodu ČR v dubnu meziročně stoupl o 1,2 miliardy korun na 17,6 miliardy. Kladně se na tom podepsal obchod s auty a ostatními dopravními prostředky jako lodě, lokomotivy nebo letadla a obchodování s chemickými prostředky. 

Negativní vliv na celkovou bilanci měl však větší schodek v obchodu s ropou a horší výsledek obchodu s počítači. „Navzdory riziku další eskalace obchodních válek a riziku neřízeného Brexitu čekáme letos zlepšení přebytku obchodní bilance na 133 miliard korun,“ odhaduje ekonom společnosti Deloitte Václav Franče.

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích.

Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz