Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. září 2023 Berta

Letos dáme jen za elektřinu přes miliardu korun, říká šéf firmy Linde Gas

Letos dáme jen za elektřinu přes miliardu korun - Linde Gas dodává technické, medicinální a speciální plyny velkým firmám i drobným podnikatelům. Šéf její české pobočky Petr Partsch díky tomu dokáže odhadnout, jak se bude dařit ekonomice. „Loňský rok se vyvíjel velmi dobře, slabší byly dodávky do automobilového průmyslu a do gastronomie. Překvapil nás však určitý celkový pokles v prosinci,“ říká.

Petr Partsch, šéf firmy Linde Gas | foto: archiv Linde Gas

Jste velký dodavatel do průmyslových podniků. Naznačuje vývoj objednávek, že by současná vlna epidemie mohla ohrozit oživení?
Dodáváme plyny velkým firmám, jako jsou Třinecké železárny, středním podnikům i soukromým osobám. Díky velikosti a rozmanitosti – bez technických plynů se dnes neobejde skoro žádný průmyslový segment – vidíme aktuální situaci dříve, než ji ukážou oficiální statistická čísla. 

Loňský rok se vyvíjel velmi dobře, slabší byly dodávky do automobilového průmyslu a do gastronomie. Překvapil nás však určitý celkový pokles v prosinci. V nemocnicích, kam dodáváme medicinální kyslík, se situace vrací k normálu. Je otázka, jak se bude pandemie vyvíjet nadále, ale průmysl se naučil fungovat i v těch nejtěžších covidových vlnách.

Chemie je nenahraditelná. Jsme výrazným členem Svazu chemického průmyslu, kde právě startuje komunikační kampaň, která má zdůraznit nezbytnost chemie.

Petr PartschŠéf české pobočky Linde Gas

A vidíte nějaké hrozby?
Hrozbou blízkého vývoje je nyní růst nákladů. Firmy si zřejmě navzájem na sebe v různé míře postupně tuto zátěž přenesou, ale inflace a zdražování peněz mohou způsobit pokles spotřeby a investic. A to nejen v Česku. Ekonomika by mohla zpomalovat. Brzy uvidíme, jestli se prosincový pokles ve spotřebě našich výrobků přenese i na začátek roku. Ale doufáme v pokračování loňského růstu.

Existují rozdíly mezi obory?
Ano. Problémy ve výrobě automobilů znají všichni. Vidíme však i dlouhodobý pokles nákupu plynů pro čepování nápojů, zejména piva. I v dobách rozvolnění se jejich spotřeba příliš nezměnila. To znamená, že lidé pijí méně a zejména doma, tedy z lahví. Dobrým příkladem je také zdravotnictví. Výrazně roste zájem o medicinální kyslík. Spolu s tím však klesá objem dodávaných plynů potřebných pro anestezie, což souvisí s odkládáním plánovaných operací.

Dá se to nějak srovnat s předchozími vlnami epidemie?
Současná situace je zatím lepší než loni na jaře. Průmysl už ví, jak fungovat bez větších omezení v souladu s nařízeními, a daří se mu lépe. Spotřeba kyslíku v nemocnicích je teď menší díky zhruba polovičnímu počtu pacientů s covidem, kteří ho nyní potřebují. To je dobrá zpráva, spojuji to s vyšší mírou očkování. Při zásobování zdravotnictví kyslíkem loni na jaře jsme museli aktivovat i naše záložní kapacity. Je jich dostatek, limitem se však stali pracovníci potřební pro výrobu a distribuci. Nyní je situace stabilní.

Petr Partsch

Petr Partsch, šéf firmy Linde Gas

 • Je generálním ředitelem Linde Gas Česká republika. 
 • Linde Gas je největší výrobce technických a medicinálních plynů v Česku i na světě. 
 • Pro společnost, jejíž obrat přesahuje pět miliard korun ročně, pracuje 26 let. 
 • Začínal jako obchodní zástupce, poté působil na pozici obchodního ředitele. 
 • Od roku 2015 vedl jako generální ředitel Linde Gas Slovensko. 
 • Současnou funkci zastává od roku 2019. 
 • Vystudoval Vysoké učení technické v Brně. 

Vnímáte v této souvislosti nějaká rizika?
Aktivování záložních kapacit představuje zvýšené náklady. Nicméně největším rizikem je dostupnost pracovníků do výroby a distribuce. Jejich absence by v kritických případech mohla znamenat krácení dodávek pro průmyslové zákazníky, jak k tomu nedávno vyzval premiér v Polsku. Nicméně věříme, že tento scénář nenastane.

Průmysl se nyní potýká s řadou nepříjemností, od zaseknutých dodavatelských řetězců, výpadků dodávek až po rostoucí ceny vstupů. V čem to zasáhlo vás?
Dlouhodobě jsme investovali do výroby v Česku, a proto nejsme u většiny produktů závislí na dodávkách ze zahraničí. Potíže s dlouhými dodacími lhůtami pociťujeme při nových investicích nebo při údržbě. Nebo také při nákupu ocelových tlakových lahví. Situace je však dynamická a nevyzpytatelná, aktuálně čelíme významným problémům při zásobování heliem. To se těží jen na několika místech na světě a do Evropy je dováženo. 

Růst cen nás možná zasáhl o něco více než ostatní průmyslová odvětví. Linde patří mezi deset největších odběratelů elektrické energie v Česku, tu potřebujeme zejména pro výrobu kyslíku, dusíku, argonu nebo CO2 a do plníren, kde plyny stlačujeme až na 300 barů. V letošním roce dáme jen za elektřinu hodně přes jednu miliardu korun, což je nárůst o 70 procent. Ale zvyšují se všechny vstupy, zemní plyn pro výrobu vodíku stejně jako doprava a další.

Existují cesty, jak energetickou náročnost snížit?
Při plnění tlakových lahví se využívá elektrická energie především pro stlačování plynů, abychom byli schopni dosáhnout požadovaného tlaku. Kompresory jsou plně závislé právě na elektřině. Systémy pravidelně kontrolujeme na těsnost a postupně je automatizujeme, abychom zabránili případným ztrátám ve výrobě. Snažíme se také optimalizovat dopravní trasy. A zabýváme se i dalšími projekty, které by mohly v budoucnu snížit naši energetickou náročnost. Příkladem může být využití odpadního tepla vznikajícího při kompresi vzduchu nebo při výrobě acetylenu, optimalizace spotřeby chladicí vody, využití solární energie pomocí panelů na střechách našich budov nebo program Zero Waste, který postupně snižuje ostatní odpady vznikající při výrobě.

Začátkem října jste v Praze otevřeli nový provoz výroby speciálních plynů, je to investice za 250 milionů korun. V čem vám to pomůže?
Jsme rádi, že v rámci skupiny Linde padla volba na Českou republiku. Linde působí ve sto státech, je největší chemickou firmou na světě z hlediska tržní kapitalizace. Je pro naši zemi skvělé, že právě zde investuje do nových projektů s vysokou přidanou hodnotou. Vznikla i nová pracovní místa. Závod zajišťuje potřebnou flexibilitu a pokrytí nárůstu spotřeby kalibračních a jiných vysoce čistých plynů a jejich směsí, které nyní dodáváme z Prahy do Evropy a na Blízký východ.

Jak to usnadní či urychlí výrobu plynů? Bude více automatizovaná?
Přesně tak. Investovali jsme do poloautomatických a automatických systémů, které zvyšují produktivitu. Zařízení patří k nejmodernějším na světě.

V čem je tato investice významná pro Česko?
Zákazníci budou dostávat své produkty v kratším čase, to se týká zejména individuálních směsí plynů s vysokou čistotou, kde se poměr jednotlivých složek bez velkého přehánění měří na molekuly. Výjimkou může být už zmíněné helium, jehož dostupnost v Evropě je minimálně letos velmi problematická. Také jsme tím vytvořili 24 nových pracovních míst. Dalším významným projektem, který přinese desítky nových pracovních míst, je vzdálené operační centrum neboli ROC v Ropici u Třince. Je jedním z 12 center, která dálkově řídí výrobu v našich závodech po celém světě. Do České republiky tak díky tomu vedle pracovních míst přinášíme tu nejvyšší technologickou vyspělost v oblasti Průmyslu 4.0. Po plném uvedení do provozu zde bude pracovat okolo sto inženýrů a specialistů.

Linde Gas otevřela v Praze výrobnu speciálních plynů za čtvrt miliardy

Svaz průmyslu a dopravy ocenil Linde za projekt PlantWatch, kde umělá inteligence hlídá výrobu technických plynů v různých závodech. Jak to funguje?
To souvisí právě se zmíněným ROC centrem. Odborná porota se nechala slyšet, že projekt je jako sci-fi uvedené do reálného života. Je to trochu nadnesené, nicméně trefné přirovnání. ROC centrum je dlouhodobě úspěšný koncept centralizace řízení výroby na desítkách výrobních zařízení formou dálkového monitoringu a automatického řízení různých pohonů, kompresorů a ostatních zařízení. 

Ale to s sebou také přináší neustálé a rychle rostoucí množství informací a objemů dat, která musí operátoři sledovat a zpracovávat. Autonomní systém PlantWatch dokáže díky schopnosti strojového učení tato data permanentně monitorovat a vyhodnocovat, sám také umí detekovat vzniklé odchylky. O těchto odchylkách okamžitě informuje operátory a zároveň určí, kde vznikají, a nasměruje k jejich řešení.

Znamená to, že výrobu už nemusí hlídat tolik lidí?
Ano, PlantWatch nahrazuje neustálý monitoring zařízení ze strany operátorů, čímž výrazně zvyšuje produktivitu. Jeden operátor nyní dokáže monitorovat a řídit až deset výrobních zařízení. To nám umožňuje do ROC Ropice integrovat další a další výrobní závody, dosud řízené klasicky. Díky tomu centrum dále rozšiřujeme a hledáme nové zaměstnance.

Jak jste na tom s náborem nových zaměstnanců? Je chemie jako obor pro mladé stále atraktivní?
Naše společnost nabízí zajímavé technologie a projekty, díky tomu atraktivní jsme. Právě ROC centrum je dobrý příklad. Zaměstnanci tam pracují se systémy, které využívají umělou inteligenci. To pro dnešní mladé inženýry představuje zajímavý obsah práce. Ale i my zaznamenáváme v současné době na trhu práce u většiny profesí nedostatek vhodných pracovníků.

Začátkem roku jste se pochlubili, že zákazníkům dodáváte zelené produkty, které jim pomáhají snižovat uhlíkovou stopu. Co to přesně znamená?
Zkapalněný kyslík, dusík a argon nabízíme nově také jako zelené produkty. Při jejich výrobě používáme výhradně elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Od kontrolního sdružení TÜV SÜD máme certifikovaný nákup energií, výrobu i výpočet úspory CO2 . Zákazník se každý měsíc dozví, o kolik tun CO2 snížil svou uhlíkovou stopu.

Mnoho lidí možná vnímá chemii jako něco „špinavého“, něco, co je v protikladu s přírodou. Jak vlastně jako obor vnímáte evropskou Zelenou dohodu, jak na vás dopadne?
Chemie má takovou pověst hlavně z historie, ale je pro život nenahraditelná. V posledních letech firmy z chemického průmyslu masivně investovaly do technologií, které umožňují podnikat zodpovědně, s ohledem na životní prostředí. Jsme výrazným členem Svazu chemického průmyslu, kde právě startuje komunikační kampaň, která má zdůraznit nezbytnost chemie a ekologického přístupu firem z chemického průmyslu. 

Náš obor je nicméně při svých výrobních technologiích spojen s fyzikálními procesy, a proto je naše zatížení například emisemi nebo odpady minimální. Naopak máme spoustu aplikací, jež zákazníkům pomáhají s ochranou životního prostředí. Technické plyny se používají třeba při úpravách a čištění vody, kalibrační plyny pomáhají správně nastavit přístroje, které měří emise. Umíme například recyklovat a ekologicky likvidovat chladiva.

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

 • Nejčtenější

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Zrušte jednotné dva měsíce prázdnin, vybízejí cestovky. Ušetřilo by to tisíce

Premium Cestovní kanceláře navrhují řešení, jak si užít prázdniny bez tlačenice na plážích a u stánků se zmrzlinou. V létě by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Jak Zbyněk Stanjura připravuje Česko o desítky miliard ročně

Jednou z cest, jak zlepšit státní hospodaření, je lepší výběr daní. V tom se ovšem Česko podle stínové ministryně...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Konsolidační balík i reforma pomohou. Změn musí být víc, říká rozpočtová rada

České veřejné finance se podle Národní rozpočtové rady stále nacházejí ve významné nerovnováze. Zvrátit situaci, která...

České dráhy prodaly pozemky na Smíchově za miliardy, vznikne tam nová čtvrť

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za necelé dvě miliardy korun. Přes 126 tisíc...

Konsolidační balíček prodraží roční nájemné o tisíce, tvrdí asociace

Konsolidační balíček v momentální schválené podobě prodraží roční nájemné bytu o 60 metrech čtverečních podle Asociace...

Manažerské mzdy rostou, rozdíl mezi muži a ženami zůstává propastný

Manažerské mzdy vzrostly od loňského roku o devět procent, částečně i kvůli přehřátému pracovnímu trhu. Stále však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...