Pro italskou vládu skončila aukce telekomunikačních licencí debaklem

Italská vláda se smířila s debaklem, který pro ni představoval výsledek aukce na licence k provozování mobilních sítí třetí generace UMTS. Aukce vynesla po pouhém jednom a půl dni průběhu jen 12,2 miliardy euro a výtěžek tak byl výrazně pod vládním předpokladem 21 miliard a ještě hlouběji pod odhady finančních trhů, které čekaly výnos až 25 miliard euro. Vláda se však na schůzce, svolané v reakci na pondělní odstoupení britsko-italské skupiny Blu ze soutěže, rozhodla potrestat tohoto operátora tím, že mu nevrátí předem složené depozitum 2,1 miliardy euro.

Ministři rovněž naznačili, že možná budou vymáhat od Blu další náhrady škod.

"Po důkladném zhodnocení situace došel výbor k závěru, že stažení Blu bylo nepředpisové, nikoliv však natolik, aby byla tato společnost vyloučena z aukce. Výbor ... tudíž pověřil regulátora aukce dokončit všechny procedury k završení aukce," uvedla vláda ve sdělení.

Regulační úřad oznámil, že podle pravidel aukce nemá Blu právo odvolat se proti konfiskaci složených peněz. Vláda však bude muset podle agentury Reuters prokázat, že Blu na vážný boj o licenci nikdy nepomýšlela a tak porušila pravidla aukce.

Ministr průmyslu Enrico Letta zdůraznil, že nižší než očekávaný výtěžek z prodeje pěti licencí na UMTS neovlivní rozpočet na příští rok. S tím souhlasí i většina analytiků, dá se však čekat, že blamáž s licencemi silně poškodí nynější vládu levého středu.

K licencím na provozování potenciálně silně lukrativního systému na největším evropském trhu mobilního spojení se tak díky odstoupení Blu dostalo velmi levně zbylých pět uchazečů.

Jde o dosavadní mobilní operátory Telecom Italia Mobile, Omnitel z britské skupiny Vodafone a Wind, kontrolovaný France Télécomem a italskou Enel.

Na italský trh pak vstoupí dva noví operátoři - konsorcium Andala, kontrolované hongkongskou Hutchison Whampoa, a skupina IPSE 2000, vedená španělskou Telefónicou.

Příčinou odstoupení Blu, nejmenšího z dosavadních italských mobilních operátorů, byly neshody mezi podílníky. Italští akcionáři, z nichž má téměř třetinu dálniční skupina Autostrade, avšak hlavní slovo průmyslový klan Benettonů, požadovala na britské společnosti British Telecommunications, která má na Blu 20 procent, aby investovala více, než byla ochotna.

British Telecommunications na mimořádné schůzce akcionářů nabízela přidat půl biliónu lir, to však Italům nestačilo a tak zabránili Blu pokračovat v aukci.

V podobné aukci na UMTS letos Británie získala 38 miliard euro a Německo 51 miliard. Zatímco vítězi v obou těchto zemích zaplatili za jednoho obyvatele v průměru 630 euro, v Itálii na to stačilo jen 211 euro.

Díky italskému výsledku zaznamenaly v pondělí akcie evropských telekomunikačních společností výrazný růst.

Italská aukce na udělení licencí UMTS v Itálii dopadla takto katastrofálně, protože vláda zvolila chybný postup, řekl k tomu profesor ekonomie na univerzitě v Oxfordu Paul Klemperer, který se podílel na přípravě podobné aukce v Británii.

"Jestliže kvůli nízkému počtu účastníků aukce hrozilo, že odstoupením účastníka aukce skončí, měla být od začátku vymáhána konečná cena," řekl Klemperer.

"Absolutní začátečníci", označil pak organizátory aukce parlamentní lídr středové opozice Pierferdinando Casini. Krajně pravicová Národní aliance již vyzvala premiéra Giuliana Amata k demisi.