Vlastimil Tlustý oznámil, že ODS nebude blokovat návrh Paroubkovy vlády na snížení daně ze mzdy.

Vlastimil Tlustý oznámil, že ODS nebude blokovat návrh Paroubkovy vlády na snížení daně ze mzdy. | foto: David Port, MF DNES

Politici se shodli, daně se sníží od ledna

  • 109
Po neděli už je to jisté. Od Nového roku najde většina lidí na svých výplatních páskách každý měsíc o stovky korun více. Opoziční ODS v neděli překvapivě oznámila, že nebude blokovat návrh Paroubkovy vlády na snížení daně ze mzdy, naopak podpoří jeho schválení v parlamentu.

Udělá to i přesto, že by daně raději snížila jiným způsobem než ČSSD. "Podpoříme jakékoli snížení daní," řekl Tlustý v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Na daních ušetří 90 procent lidí
Rozhodnutí ODS je důležité proto, že poslanci nyní bojují s časem, aby stihli snížení daní schválit do začátku příštího roku. Daně se totiž dají měnit jen k 1. lednu. Jakékoli komplikace by mohly způsobit, že by se to nemuselo stihnout.

Občan, který si měsíčně vydělává deset tisíc korun hrubého, by měl podle nové úpravy vidět na své výplatní pásce o 390 korun více.

O stokoruny více bude brát většina českých zaměstnanců. Tedy všichni ti, kteří mají hrubý plat v rozmezí od minimální mzdy po 30 tisíc korun. "Do tohoto rozmezí patří devadesát procent občanů této země," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Ještě i člověk vydělávající 30 tisíc hrubého dostane ve výplatě o 240 korun navíc.

Návrh, jakým chce ČSSD snižovat daně, ODS dosud nekompromisně odmítala. Chtěla prosadit jiný způsob snižovaní daní, který by byl výhodný i pro lidi s vysokými příjmy.
Ten, kdo vydělává přes 30 tisíc korun, totiž podle návrhu ČSSD vydělá na nové úpravě maximálně 30 korun měsíčně.

ODS: Program jsme neopustili
"My jsme je potřebovali dotlačit k tomu, aby snížili daně," zdůvodnil Tlustý nový postoj své strany, která před dvěma týdny zablokovala zařazení daňových změn do programu jednání Sněmovny.

Ačkoliv občanští demokraté vládě slíbili, že při závěrečném čtení zákon v parlamentu podpoří, nevzdávají se snahy o jeho úpravu.

"V Senátu budeme prosazovat náš program," prohlásil předseda strany Mirek Topolánek.

ODS se pokusí do vládní předlohy prosadit své návrhy. Jedním z nich je snížit o tři procenta všechny daňové sazby. Ve druhém návrhu chce strana snížit výše sazeb v jednotlivých pásmech o čtvrtinu.

"Je to dobrý kompromis," řekl k představám ODS, se kterými jde do Senátu, předseda strany Mirek Topolánek.

"Máme ve hře naše návrhy na lepší snížení daní a očekáváme, že se k nám někdo přidá," uvedl šéf poslanců ODS Tlustý pro agenturu ČTK. Doplnil, že pokud tak nikdo neučiní, jeho strana podpoří vládní návrh. A to i přesto, že ODS na Sobotkově návrhu vadí, že nesnižuje daně všem občanům.

Odečitatelnou položku nahradí sleva z daně
Ministr financí a sociální demokrat Bohuslav Sobotka zatím tlačí Sněmovnou daňový zákon, jehož základem je snížení daňové sazby u dvou ze čtyř pásem.

Kdo dosud platil daň z příjmu ve výši 20 a 15 procent, bude v budoucnu odvádět 19, respektive 12 procent. Sobotka chce také zrušit nejběžnější odečitatelnou položku. Místo ní chce zavést slevu z daně, která bude měsíčně činit 600 korun.

Na slevu dosáhnou například studenti, vyživovaní manželé nebo invalidní důchodci. Její kladný přínos nejvíce pocítí lidé s nižšími příjmy.

Nový Sobotkův zákon přilepší i lidem se živnostenským oprávněním, z nichž mnohým usnadní daňová přiznání. Rozdělí je totiž do skupin podle profesí a všem zvýší výdajové paušály. Nyní je využívá každý pátý živnostník, protože zatím nejsou příliš výhodné.

Zástupci ODS - nejsilnější opoziční strany - však v žádném případě nechtějí rezignovat na svůj hlavní volební triumf, rovnou daň. ODS po volbách plánuje, že sníží sazby zdravotního pojištění a v rámci chystané důchodové reformy i odvody na sociálním pojištění.

Stát ušetří lidem 10 miliard
Rošáda s daňovými změnami se však neobejde bez dopadů na státní rozpočet. Ten letos díky robustnímu hospodářskému růstu trhá rekordy ve výši vybraných peněz a na konci září převyšovaly příjmy výdaje téměř o 26 miliard korun.

Nižší sazby a odečitatelné položky způsobí, že v případě schválení zákona vybere stát na daních o deset miliard korun méně. Další čtyři miliardy budou ve svých pokladnách postrádat obecní a krajská zastupitelstva.