Pojišťovny čeká boj o „nejdražší“ pacienty, získají za ně víc peněz

  8:29aktualizováno  8:29
Ministerstvo zdravotnictví chystá nový systém přerozdělování pojistného. Ten má přinutit zdravotní pojišťovny, aby u lékařů a nemocnic nasmlouvaly levnější ceny za péči, a pacienty by měl motivovat k menší spotřebě léků a méně častým návštěvám v ordinaci.
Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek

Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Chceme od pojišťoven, aby se lépe staraly o své pojištěnce, dělaly programy, které jim pomohou," vysvětluje Jan Kvaček, analytik ministerstva zdravotnictví.

To chce, aby ke zvýšení efektivity byly motivovány všechny pojišťovny. Ze statistik ministerští úředníci spočítali, kolik jednotlivé skupiny nemocných stojí, rozřadili je do 25 základních skupin podle užívaných léků a dalších 250 kombinací (věk, pohlaví, diagnóza). Podle toho budou pojišťovnám přerozdělovat pojistné. Model funguje v Nizozemsku či na Slovensku.

Pojišťovny tak přestanou nahánět zdravé lidi, za které dostanou méně, ale přeorientují se na nemocné s diagnózami, u kterých si dokážou s nemocnicemi vyjednat efektivnější léčení. Například chroničtí pacienti s cukrovkou se budou koncentrovat u pojišťovny, která jim bude umět zajistit účinnou léčbu.

Výhodné to bude pro pacienta i pro pojišťovnu, která dostane za diabetika podle přerozdělovacích tabulek víc než za zdravého člověka – vydělá, pokud vymyslí, jak skutečné náklady na léčení srazit.

Za správný léčebný postup získává lékař bonusy

Že se náklady snížit dají, dokázala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, druhá největší po VZP. V pilotním projektu se jí podařilo stlačit náklady na tisíc zúčastněných chronicky nemocných pacientů v průměru na polovinu – konkrétně náklady na léčbu diabetika dostala z 68 na 25 tisíc korun ročně.

Na to, aby nemocní nechodili na zbytečná či opakovaná vyšetření, dodržovali léčebný režim a nejedli zbytečné léky, dohlíží praktický lékař, který za to od pojišťovny dostává bonus. Zároveň také posílá pacienty do zdravotnických zařízení, se kterými má pojišťovna nasmlouvané výhodné ceny za péči.

"Zhruba 18 procent našich chronicky nemocných klientů spotřebuje 60 procent peněz," všímá si Jaromír Gajdáček, ředitel ZPMV a šéf Svazu zdravotních pojišťoven ČR. To, co se ušetří, by podle něj mělo jít na léčbu nákladných pacientů.

Tam kvůli stagnujícímu výběru pojistného a rostoucím nákladům na péči hrozí nedostatek peněz.

Pro nové přerozdělování je zejména VZP

Rozdíly v tom, kolik by které pojišťovně podle nového systému mělo jít, nejsou velké. Nejvíc by tratila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (-146 milionů) a Revírní bratrská pokladna (-85 milionů). Nejvíc by si polepšila Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (+74 milionů) a VZP (+53 milionů). To jsou v balíku více než 200 miliard korun přerozdělovaných ze zdravotního pojištění jen drobné. Podle Gajdáčka je proto zavádění nového a podle něj administrativně náročného systému zbytečné. "Ale přizpůsobíme se mu," avizuje.

Nejvíc po novém přerozdělování volala VZP, která si stěžovala, že má příliš nákladné pojištěnce. S tím souvisí zkazky, že agenti pojišťoven, případně lékaři přemlouvají nákladné pojištěnce, aby raději odešli k jiné pojišťovně, protože ty jejich na další léčení nebudou mít peníze. Anebo naopak. "Řada pojišťoven se snaží nabírat zdravé pojištěnce, ideální je pro ně starý zdravý člověk. Teoreticky tak mohou lovit například v klubu turistů," přibližuje Jan Michálek, vedoucí analytiků ministerstva zdravotnictví. Nový systém obojí motivaci pojišťovnám sebere.

Změna půjde do vlády nejdříve v dubnu v jednom balíku změn zdravotních zákonů. Platit by mohla od roku 2014.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

CREDITAS: z banky pro zhodnocení úspor je lídr v technologiích se širokou nabídkou produktů

Málokterá finanční instituce zažila v uplynulých třech letech tak dynamický růst jako Banka CREDITAS. Přízeň klientů si...

Ochranný svaz autorský slaví 100 let, v Rozstřelu promluví jeho šéf

Ochranný svaz autorský, takzvaná OSA, letos v říjnu slaví sto let od svého založení. Přestože s ní jako s organizací...

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz