Pojišťovny čeká boj o „nejdražší“ pacienty, získají za ně víc peněz

  8:29aktualizováno  8:29
Ministerstvo zdravotnictví chystá nový systém přerozdělování pojistného. Ten má přinutit zdravotní pojišťovny, aby u lékařů a nemocnic nasmlouvaly levnější ceny za péči, a pacienty by měl motivovat k menší spotřebě léků a méně častým návštěvám v ordinaci.
Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek

Podle navrhovaného přerozdělování budou mít pojišťovny za těžce nemocné pacienty více peněz. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Chceme od pojišťoven, aby se lépe staraly o své pojištěnce, dělaly programy, které jim pomohou," vysvětluje Jan Kvaček, analytik ministerstva zdravotnictví.

To chce, aby ke zvýšení efektivity byly motivovány všechny pojišťovny. Ze statistik ministerští úředníci spočítali, kolik jednotlivé skupiny nemocných stojí, rozřadili je do 25 základních skupin podle užívaných léků a dalších 250 kombinací (věk, pohlaví, diagnóza). Podle toho budou pojišťovnám přerozdělovat pojistné. Model funguje v Nizozemsku či na Slovensku.

Pojišťovny tak přestanou nahánět zdravé lidi, za které dostanou méně, ale přeorientují se na nemocné s diagnózami, u kterých si dokážou s nemocnicemi vyjednat efektivnější léčení. Například chroničtí pacienti s cukrovkou se budou koncentrovat u pojišťovny, která jim bude umět zajistit účinnou léčbu.

Výhodné to bude pro pacienta i pro pojišťovnu, která dostane za diabetika podle přerozdělovacích tabulek víc než za zdravého člověka – vydělá, pokud vymyslí, jak skutečné náklady na léčení srazit.

Za správný léčebný postup získává lékař bonusy

Že se náklady snížit dají, dokázala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, druhá největší po VZP. V pilotním projektu se jí podařilo stlačit náklady na tisíc zúčastněných chronicky nemocných pacientů v průměru na polovinu – konkrétně náklady na léčbu diabetika dostala z 68 na 25 tisíc korun ročně.

Na to, aby nemocní nechodili na zbytečná či opakovaná vyšetření, dodržovali léčebný režim a nejedli zbytečné léky, dohlíží praktický lékař, který za to od pojišťovny dostává bonus. Zároveň také posílá pacienty do zdravotnických zařízení, se kterými má pojišťovna nasmlouvané výhodné ceny za péči.

"Zhruba 18 procent našich chronicky nemocných klientů spotřebuje 60 procent peněz," všímá si Jaromír Gajdáček, ředitel ZPMV a šéf Svazu zdravotních pojišťoven ČR. To, co se ušetří, by podle něj mělo jít na léčbu nákladných pacientů.

Tam kvůli stagnujícímu výběru pojistného a rostoucím nákladům na péči hrozí nedostatek peněz.

Pro nové přerozdělování je zejména VZP

Rozdíly v tom, kolik by které pojišťovně podle nového systému mělo jít, nejsou velké. Nejvíc by tratila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (-146 milionů) a Revírní bratrská pokladna (-85 milionů). Nejvíc by si polepšila Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (+74 milionů) a VZP (+53 milionů). To jsou v balíku více než 200 miliard korun přerozdělovaných ze zdravotního pojištění jen drobné. Podle Gajdáčka je proto zavádění nového a podle něj administrativně náročného systému zbytečné. "Ale přizpůsobíme se mu," avizuje.

Nejvíc po novém přerozdělování volala VZP, která si stěžovala, že má příliš nákladné pojištěnce. S tím souvisí zkazky, že agenti pojišťoven, případně lékaři přemlouvají nákladné pojištěnce, aby raději odešli k jiné pojišťovně, protože ty jejich na další léčení nebudou mít peníze. Anebo naopak. "Řada pojišťoven se snaží nabírat zdravé pojištěnce, ideální je pro ně starý zdravý člověk. Teoreticky tak mohou lovit například v klubu turistů," přibližuje Jan Michálek, vedoucí analytiků ministerstva zdravotnictví. Nový systém obojí motivaci pojišťovnám sebere.

Změna půjde do vlády nejdříve v dubnu v jednom balíku změn zdravotních zákonů. Platit by mohla od roku 2014.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz