Nominální pojistné má ušetřit a zvýšit konkurenci mezi pojišťovnami

  4:19aktualizováno  4:19
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby zdravotní pojišťovny účelněji utrácely peníze, které jimi protečou. Zatímco dnes je cílem všechno utratit, úřad požaduje, aby se za ně nakoupilo maximum možného, případně aby se ušetřilo. K tomu by mělo pojišťovny a pacienty přimět zavedení nominálního pojistného.
Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek

Takzvané nominální pojistné by mělo přinést úspory ve zdravotnictví a zdravou konkurenci mezi pojišťovnami. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvě stě dvacet miliard korun, které každý rok protečou zdravotními pojišťovnami, není podle ministerstva zdravotnictví málo.

Jestliže dnes se na zdravotní pojištění platí částka ve výši 13,5 procenta z hrubé mzdy, nově by to mohlo být někde mezi 13 a 14 procenty. To pro člověka s hrubým příjmem 20 tisíc měsíčně znamená rozdíl mezi krajními možnostmi ve výši 200 korun, tedy 2 400 ročně. Přesnou výši části zvané nominální pojistné by stanovily pro své klienty zdravotní pojišťovny - podle toho, jak dobře hospodaří.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska ministerstvo skutečně uvažuje o tom, že by šlo se sazbou hnout meziročně maximálně o desetinu procenta. Ministerstvo sází na to, že by se pojišťovny snažily klienty nalákat na částku co nejnižší.

Zdravotní pojišťovny nápad vítají. "Vedlo by to ke konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami a tím k větším úsporám a lepšímu hospodaření zdravotního systému," míní Jaromír Gajdáček, šéf Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Konečně konkurence, libují si pojišťovny

Dnes se při vyjednávání mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením obě strany drží úhradové vyhlášky (o ceně zdravotní péče) a nemají motivaci ke snahám o úspory. Pojišťovny vědí, že stát jim pošle peníze z pojistného podle počtu klientů, a ten nedokážou nijak výrazně ovlivnit. Poukázky na plavání nebo očkování zdarma nejsou pro lákání klientů to pravé ořechové.

Teď by mohly pojišťovny slevu vyjednanou s doktory přenést na klienty a lákat je na nižší nominální pojistné, než má konkurence. Zdravotníci by tak byli nuceni se zamyslet nad tím, kde se plýtvá.

Pojišťovny by konečně mohly začít konkurovat i tím, co klientovi nabídnou ve specializovaných programech. "Jsou schopné nasmlouvat způsob péče, který za stejnou cenu vede k menším komplikacím při léčbě. Nebo by mohly soustředit péči k menšímu množství zdravotnických zařízení, vyjednat tam lepší cenu a tu klientům promítnout do nižšího nominálního pojištění," vysvětluje Pavel Hroboň, zdravotní expert a bývalý náměstek ministra zdravotnictví. Nebo by mohly klientovi slevit z pojistného, když bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky.

"Máme teď otevřené příslušné zákony, celá věc by však mohla znamenat dopad do odvodového zatížení obyvatelstva, je třeba vést debatu," říká Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví. Podle něj se o tom, zda do věci vláda půjde, musí rozhodnout do půlky roku, aby se změny zákonů stihly schválit. Sociální demokraté jsou už teď proti. "Nepodpořili bychom to, jde o vyvádění prostředků ze zdravotního pojištění. To si nemůžeme dovolit, dokud se systém nestabilizuje," uvedl Jan Žaloudík, senátor a stínový ministr zdravotnictví ČSSD.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz