Do důchodu by se kolem roku 2036 mělo chodit v 65 letech.

Do důchodu by se kolem roku 2036 mělo chodit v 65 letech. | foto: Profimedia.cz

Podpis dohody o penzích nevyšel ani na třetí pokus

  • 7
Lídři parlamentních stran ani do třetice nepodepsali dohodu o reformě důchodů. Ta by měla stvrdit hlavní principy penzijního systému pro dnešní čtyřicátníky a mladší. Ve středu se k jednání ani nesešli, nedostavil se zástupce ODS.

„Je to škoda, že se to zrušilo, protože teď už se to bude těžko dávat dohromady,“ uvedl premiér Jiří Paroubek.

Dohodu se politici pokoušeli podepsat naposledy před měsícem. Tehdy se ale neshodli na tom, od kterého roku by měli lidé chodit do penze v 65 letech.

Zatímco podle koalice a ODS by to mělo být od roku 2031, podle KSČM od roku 2036. Zatímco čtveřice stran by tedy zvedala věk pomaleji postupně, komunisté by ho začali zvyšovat rychlejším tempem až za čtvrt století.

Nový text dohody obsahuje kompromisní formulaci, podle níž by se hranice 65 let mělo dosáhnout nejpozději do roku 2036. Podle ministra práce Zdeňka Škromacha, který úpravu navrhl, by měl být dokument přijatelný pro všechny strany.

„Já si myslím, že to není ústupek (komunistům). Prostě je to realita. V podstatě všechny strany říkají, že by to mělo být někdy kolem roku 2030. Jestli už to bude o dva, tři roky dřív či později, to není v této chvíli rozhodující,“ řekl novinářům Škromach.

Podle něj je nyní důležité hlavně to, aby se věk odchodu do penze nestal v budoucnu předmětem boje politických stran. Dohoda by tomu měla zabránit, míní ministr. O shodu všech pěti stran stojí také premiér.

Lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek již dříve řekl, že lidovci jsou připraveni dokument podepsat i bez komunistů. Kompromis se lidoveckému šéfovi příliš nezamlouval, podle svých slov nechce ale společnou dohodu brzdit.

Podle Škromacha tedy bude podpis záviset hlavně na KSČM a ODS. Věk odchodu do penze se prodlužuje již nyní. Od roku 2012 by lidé měli chodit do důchodu v 63 letech. Kromě věku dohoda počítá s tím, že by hlavní část penze měl i v budoucnu lidem vyplácet stát.

Dál by odváděli sociální pojištění. Vzniknout má také finanční rezerva, do níž by putovaly přebytky z pojistného a výnosy z případných privatizací. Platila by se z ní reforma i penze v době, kdy by do důchodu šly silné populační ročníky.

Stát by měl podporovat rovněž penzijní připojištění a životní pojištění například odpisy z daní či příspěvky. Dokument by měl obsahovat i možnost předčasného odchodu do důchodu. Důchodový systém zůstane bez dluhů asi 20 let. Společnost ale stárne a výdaje na penze porostou. Reforma je podle odborníků nutná.

,