Pivo, hospoda, restaurace

Pivo, hospoda, restaurace | foto: Luděk Peřina

Pivovar Radegast slaví pětatřicáté narozeniny

  • 7
Zaměstnanci pivovaru Radegast dostali dárek - deset dvanáctek se speciální etiketou, které v běžné prodejně nelze koupit. Nošovičtí pivovarníci si tak piva připomněli, že od uvaření první várky piva, které patří mezi nejoblíbenější v zemi, uplynulo pětatřicet let.

Více piva pro více dělníků a horníků

Když horníci poddolovali karvinský pivovar, rozhodlo se, že musí vzniknout nový.
Tuhý stalinistický režim totiž rozjel kola strojů továren naplno a těžní věže chrlily do podzemí nové a nové horníky. Na Ostravsko přicházely tisíce lidé za prací, vyrostlo pro ně zcela nové město Havířov a v Ostravě velké sídliště Poruba ve stylu socialistického realismu.

Mnozí z těchto lidí potřebovali k životu i pivo, a tak stavbaři poklepali v roce 1965 na základní kámen nového pivovaru v Nošovicích.

Ač míst bylo na výběr stavby pivovaru více, Nošovice zvítězily především kvůli vodě z Morávky. "Tu bychom kvůli jejímu složení dnes mohli bez problémů balit jako kojeneckou vodu," chlubí se manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák. "Ostatně české pivovarnictví je známé tím, že vyrábí nejzdravější nápoj na trhu," dodává s úsměvem.

Před prvním stáčením zamrzly trubky

Zatímco 3. prosince 1970 se pivo uvařilo, první stáčení beskydské desítky uspořádali pivovarníci 11. ledna 1971, kdy pivo v tancích dozrálo. Chybělo však málo, aby na ten den svolaní pohlaváři byli o první lok nové značky piva ošizeni.

"Ten den panovala podle pamětníků krutá zima. Bylo asi dvacet stupňů pod nulou a už den předtím trubky na stáčení piva zamrzly," vypráví Ivo Kaňák. "Protože nošovický pivovar byl tehdy součástí podniku Severomoravské pivovary Přerov, v němž byly třeba i přerovský a ostravský pivovar, rozhodovalo se prý tajně o tom, že se do Nošovic místo nového piva přiveze ostravské pivo a nalije se novinářům. Nakonec se ale naštěstí podařilo trubky rozmrazit a vše dopadlo dobře," říká hlavní manažer Radegastu.

Pivovar měl zprvu vařit slabé pivo

Nošovický pivovar měl původně vařit hlavně sedmistupňové pivo právě pro dělníky v továrnách a další lidi pracující v těžkém průmyslu. A to přesto, že i dnes dávají lidé z kraje mnohem více přednost silnějším pivům.

"Nakonec se ale přece jen začaly v Nošovicích vařit Beskydská desítka a dvanáctka Radegast. Skvělé bylo, že si název Radegast zvolili lidé sami v soutěži, kterou nový pivovar vyhlásil. Myslím, že lidé tím mají k našemu pivu bližší vztah,“míní první sládek pivovaru Jaromír Franzl

Hořkou chuť nového piva kterou si Radegast opatruje stále, však zpočátku museli jeho tvůrci téměř bránit. "Za hořkou chuť nás tehdy štamgasti, zvyklí doposud na sladší pivo, nejdříve ze dvou hospod vyhodili. Za pár měsíců, když si na něj zvykli, však už mnozí na nošovické pivo nedali dopustit," vzpomíná dnes již sedmaosmdesátiletý Franzl, který letos vstoupil do české pivovarnické síně slávy.

U pivovaru možná vyroste Hyundai

Přestože nošovický pivovar je druhým největším v zemi, je možné, že v jeho sousedství vyroste mnohem větší podnik. Továrna Hyundai.

"Podporujeme její vznik. Když tady zástupci firmy Hyundai létali helikoptérou, dozvěděli jsme se, že se druhý muž automobilky chce podívat do naší vyhlídkové věže. Ten den nepřijel, ale druhý den, na svátek Václava zazvonil náhle telefon. Jeden z úředníků kraje stál na poli v Nošovicích s předsedou představenstva firmy Hyundai a ptal se, zda bychom mu umožnili do dvaceti minut se do té věže podívat. Vařila jsem zrovna sváteční oběd, ale podařilo se," říká manažerka služeb pivovaru Danuše Ernestová.

Nahoře ve věži se důležitému muži zalíbila plastická mapa Beskyd a okolí Nošovic, která tam byla. Pracovníci pivovaru ji bez váhání jednomu z šéfů firmy Hyundai věnovali.

,