Do penzijních fondů vstoupilo pět tisíc lidí, nejvíce k České pojišťovně

  15:44aktualizováno  20:44
Na konci ledna má nové důchodové spoření u některé z šesti penzijních společností uzavřeno 4 624 lidí. Uvedla to Asociace penzijních fondů, která výsledky sesbírala od šesti penzijních společností nabízejících II. pilíř. Zájem mají hlavně mladí, do půl roku čekají fondy půl milionu klientů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíce, celkem 2 600 smluv uzavřela penzijní společnost České pojišťovny a Raiffeisen penzijní společnost (1 020). Komerční banka uvádí číslo kolem 500, Česká spořitelna 200, ČSOB 180 a nejméně pak Allianz - 150 smluv.

"Nechali jsme prodejce, aby si nejprve sami osahali kalkulačky, nastavovali jsme systémy," vysvětluje poměrně nízké číslo Aleš Poklop, šéf penzijní společnosti České spořitelny. "Většina těch lidí přišla sama s tím, že si chtějí spoření založit," dodává Karel Svoboda z ČSOB, který je zároveň prezidentem Asociace penzijních fondů.

Podle šéfů přicházeli hlavně lidé narození v sedmdesátých a osmdesátých letech, tedy mladí.

"Počítáme, že lidé, kterým možnost vstupu do II. pilíře končí k 30. červnu letošnímu roku, tedy starší 35 let, přijdou těsně před koncem," myslí si Svoboda. Podle něj do půlky roku bude v systému nejméně půl milionu lidí a do konce roku pak celý milion.

Smlouvu číslo jedna nemá nikdo

Smlouvy o spoření společnosti postupně posílají do Centrálního registru smluv pod Generálním finančním ředitelstvím. Teprve okamžikem registrace se klient stává účastníkem druhého pilíře penzijního systému a dostane od registru vyrozumění, které odnese do své mzdové účtárny. 

"Aktuálně nám od penzijních společností došlo 1 320 žádostí o registraci a máme 620 zaregistrovaných účastníků," říká Jan Ronovský, šéf Specializovaného finančního úřadu, pod který spadá Centrální registr smluv. Žádná ze smluv podle něj nemá číslo jedna. "Čísla smluv jsou minimálně třímístná, přičemž poslední dvojčíslí je tvořeno automatizovaně systémem. První platná číslice na začátku po určitém počtu nul je pořadovým číslem registrace," vysvětluje Ronovský. Navíc prvních pět pořadových čísel bylo použito pro testovací účely a neskrývá se pod nimi žádný účastník.

Náměstek ministra financí pro kapitálové trhy Radek Urban, který má penzijní byznys na starosti, dostal číslo 971 a byl tak fakticky čtvrtým účastníkem, který byl v registru zaevidován. Spoření si šel založit už 2. ledna ráno, aspiroval na číslo jedna. "To je úplně jedno, systém funguje," říká spokojeně náměstek.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz