Spoření na penzi má jisté 36 lidí. Tři tisíce čekají na registraci

  16:01aktualizováno  19:18
Soukromé spoření na penzi ve druhém pilíři má zatím potvrzené 36 lidí. Další téměř tři tisíce čekají, až je zaeviduje Centrální registr smluv. Na vyřízení své smlouvy čeká třeba i náměstek ministra financí, který má penzijní spoření na starost.
Soukromé spoření na penzi odstartovalo 1.ledna, nabízí ho šest společností.

Soukromé spoření na penzi odstartovalo 1.ledna, nabízí ho šest společností. | foto: Profimedia.cz

"V centrálním registru evidujeme k dnešnímu dni 90 žádostí o registraci smlouvy. Zaregistrováno bylo k dnešnímu dni 36 smluv, dopis s rozhodnutím o registraci jim byl odeslán," uvedl Jan Ronovský, šéf Specializovaného finančního úřadu, pod které registr smluv spadá. Smlouva s číslem jedna byla podle něj evidována 14. ledna.

Šest penzijních firem, které spoření ve druhém pilíři nabízí, přitom hlásí, že mají uzavřeno dohromady téměř tři tisíce smluv. Do registru je však neposílají hned druhý den po podpisu.

"Je tam zpoždění několik týdnů. Smlouvy nejdříve centralizujeme z poboček a posíláme je do registru dávkově zhruba jednou týdně," vysvětluje Tomáš Kofroň, mluvčí skupiny Raiffeisen, jejíž penzijní společnost má zatím přes tisícovku podepsaných smluv. "Nyní posíláme smlouvy jednou týdně. Ale zrychlíme - budeme posílat jednou za dva až tři dny, po zpracování v našem systému," říká Aleš Poklop, šéf penzijní společnosti České spořitelny. "Ze zákona to máme odesílat neprodleně. V příštích dnech se jich v registru začne objevovat víc," odhaduje Pavel Jirák, ředitel KB Penzijní společnost, která uzavřela stovky smluv.

Centrální registr smluv, který sídlí v Praze-Holešovicích v budově Specializovaného finančního úřadu (spadá pod Generální finanční ředitelství), musí smlouvy zaevidovat do třiceti dnů od jejich přijetí. Jakmile se tak stane, pošle úřad účastníkovi spoření vyrozumění. Zatím to udělal v 36 případech.

Úřad je přitom dimenzován na zpracování 500 až 800 smluv denně. "Na počátku je pro registraci smluv i správy odvodů do druhého důchodového pilíře zřízen základní tým s pěti pracovníky. Proškoleno a připraveno máme dalších zhruba 120 pracovníků daňové správy, kteří budou v případě potřeby povoláni," uvedl Ronovský.

Podle dosavadních odhadů ministerstva financí by se do druhého pilíře mohlo celkem zapojit zhruba 500 tisíc až milion lidí.

Kalouskův náměstek na registraci zatím čeká

Na svůj dopis čeká i náměstek ministra financí Radek Urban, který má mimo jiné na starost agendu penzijního spoření: "Byl jsem si druhý penzijní pilíř založit hned 2. ledna ráno, očekávám potvrzení každým dnem," říká a doufá, že bude mít právě smlouvu s číslem jedna.

Od druhého následujícího měsíce po registraci začíná klient spořit. První peníze tak půjdou na soukromé penzijní účty v březnu, z únorové výplaty.

Penzijní spoření v nových fondech je dobrovolné, rozhodnutí je ale na celý život. Jakmile úřad smlouvu o spoření registruje, není z něj úniku. Pokud si někdo podpis smlouvy rozmyslí, může se pokusit ještě před zaregistrováním smlouvu zrušit. Souhlasit s tím ale musí i penzijní společnost.

Stát lidem od ledna uvolní na jejich soukromé spoření tři procenta z jejich důchodového pojištění a další dvě procenta musí přiložit ze svého. Vybrat si mohou z šesti penzijních společností, každá z nich nabízí čtyři fondy. Liší se podle míry rizika - od fondu státních dluhopisů, přes konzervativní a vyvážený až po dynamický.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz