Lidí v druhém pilíři přibývá pomalu. Na účtech mají 38 tisíc korun

  12:46aktualizováno  12:46
Na konci března se účastnilo druhého pilíře důchodového systému 16,5 tisíce lidí. Dalších šest tisíc čeká na to, až je Specializovaný finanční úřad zaregistruje. Penzijním společnostem došlo na účty zatím jen 38 tisíc korun.
Penzijní spoření má tři měsíce po startu reformy 16,5 tisíce lidí.

Penzijní spoření má tři měsíce po startu reformy 16,5 tisíce lidí. | foto: Profimedia.cz

"Specializovaný finanční úřad vydal do konce března 16 445 souhlasných rozhodnutí o registraci smlouvy. Celkem k registraci přijal 18 495 smluv," říká Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství, pod které spadají finanční úřady včetně SFÚ, který spravuje Centrální registr smluv.

Podle Asociace penzijních fondů (APF) už podepsalo smlouvy o druhém pilíři 22 375 klientů, část dokumentů je momentálně na cestě do registru. Fondy ještě počátkem roku očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. "Počítáme, že květen a červen budou mnohem silnější, protože lidé nechávají obecně všechno na poslední chvíli," uvedl pro ČTK Karel Svoboda, šéf penzijní společnosti ČSOB a prezident APF. Zatím však naplnění této předpovědi nic nenasvědčuje.

Podle Homolové se zrychlilo evidování smluv v centrální databázi. Jestliže v lednu dokázali čtyři pracovníci úřadu zaregistrovat 350 smluv denně, dnes je to zhruba tisícovka denně s dvojnásobkem pracovníků. Při tomto tempu by tak teoreticky mohli do půlky roku zpracovat dalších 60 tisíc smluv. Úřad je připraven lidské kapacity v případě potřeby okamžitě rozšířit.

První srážky z výplat dorazily do penzijních společností v březnu. Zatím mají účastníci druhého pilíře na svých soukromých účtech 38 tisíc korun. Proces od okamžiku podpisu smlouvy do chvíle, kdy účastníkovi spořicího pilíře zaměstnavatel začne přeposílat peníze na jeho soukromý penzijní účet, totiž trvá nejméně dva měsíce.

Část zájemců o spoření si tento krok rozmyslela. Celkem 271 lidí odstoupilo od smlouvy ještě před její definitivní a nevratnou evidencí v Centrálním registru smluv. Na penzijní spoření ve druhém pilíři stát lidem uvolňuje tři procentní body z povinného důchodového pojištění, další dva body musejí dodat ze svého. Do poloviny roku se o účasti či neúčasti v tomto systému musí rozhodnout lidé starší 35 let.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz