Lidé s penzijním spořením vyčkávají, fondy už nedoufají v úspěch

  19:34aktualizováno  19:34
Penzijní spoření netáhne. Lidé vyčkávají, co s ním bude po volbách. V září vstoupil do druhého pilíře nejnižší počet lidí. Penzijní společnosti na konci září hlásí, že přesvědčily 83 tisíc lidí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do druhého pilíře penzijní reformy vstoupilo v září 1 117 lidí. Od července už nemohou do nového penzijního spoření vstupovat ročníky 1977 a starší. Ačkoliv politici nevyhrožují znárodněním peněz lidí ve fondech, ze spoření se stal byznys pro přesvědčené. Důvod? Kromě TOP 09 žádná z větších stran neslibuje rozvoj spoření na penzi.

"Druhý pilíř by měl zůstat zachován. Stát by měl především umožnit prostředí, ve kterém si mohou občané finance ke svému budoucímu důchodu spořit či investovat ve více oblastech," uvedl Martin Kuba, úřadující předseda ODS. Sociální demokraté zase doufají, že kvůli malému počtu klientů fondy svůj byznys samy budou chtít opustit, a přistoupí tak například na návrh přesunout klienty s jejich vklady z druhého do třetího pilíře.

Vývoj počtu klientů ve II. pilíři

Vývoj počtu klientů ve II. pilíři, zdroj: APF ČR

Fondy přestávají věřit, že do dvou let od startu reformy dosáhnou hranice 50 tisíc klientů, kterou stanovuje zákon. "Je velmi nepravděpodobné, že bychom hranice 50 tisíc do konce roku 2014 dosáhli," říká Karel Svoboda, prezident Asociace penzijních společností ČR a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti. Jeho fond je se zhruba 3 200 klienty nejmenší. Naopak našlápnuto k překročení magické hranice má pouze fond České pojišťovny s více než 29 250 klienty.

Hranice rentability je podle lidí z branže na 200 tisících klientech. Pro penzijní společnosti jako celek by byl na konci roku úspěch dosáhnout dohromady symbolických sto tisíc klientů.

Nižší počet klientů, než stanoví zákon, ale automaticky neznamená nucené sjednocování fondů. Záležet bude na tom, jak se k věci postaví regulátor, tedy ČNB. "Společnosti budou mít dobré důvody pro to, aby tyto klienty nadále servisovaly," dodává Svoboda.

Čtvrtý pilíř místo druhého, lákají zprostředkovatelé

Penzijní společnosti kromě malého počtu klientů trápí také parazitování některých finančních zprostředkovatelů na penzijní reformě. Zneužívají pojem druhého pilíře k tomu, aby lidem nabídli jako alternativu například investiční životní pojištění, které lze vybrat dříve než v důchodovém věku. "Zaznamenali jsme, že se objevily některé pojistné produkty, které zprostředkovatelé označují jako 'čtvrtý pilíř' a podobně. Z hlediska nákladovosti příliš vstřícné ke klientům nejsou," upozorňuje Svoboda.

Klamavou prezentaci některých produktů kritizovala i ČNB. "Investiční životní pojištění je chybně vydáváno za alternativu k takzvanému druhému pilíři penzijní reformy. Používají se zavádějící pojmy 'penze' nebo 'renta'," uvedl v srpnu na tiskové konferenci k dohledu nad zprostředkovateli člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík.

Vysoké provize pro zprostředkovatele přitom už na samém začátku zpochybňují  výhodnost takové investice pro kohokoliv. Není výjimkou, že tvoří například 190 procent ročního pojistného, takže první dva roky jdou úspory klienta jen na úhradu provize.

Do druhého pilíře si mohou účastníci odklonit 3 procentní body z jejich povinného důchodového pojištění a k tomu musí přidat dvě procenta své hrubé mzdy ze svého. Na výběr mají z šesti penzijních společností, každá z nich pak nabízí lidem čtyři typy fondů odstupňované podle rizika.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Najdete na iDNES.cz