Penzijní fondy neztrácejí naději. Chtějí rychle nalákat statisíce lidí

  9:17aktualizováno  9:17
Přes třicet tisíc lidí už nechce spoléhat v penzi na stát, začali si spořit na soukromé důchody. Penzijní fondy stále doufají, že tento krok udělají stovky tisíc lidí. Čas na rozhodnutí se krátí lidem starším 35 let.
Fondy čekají nával těch, kteří chtějí využít přesměrování části povinných odvodů na soukromé účty.

Fondy čekají nával těch, kteří chtějí využít přesměrování části povinných odvodů na soukromé účty. | foto: Profimedia.cz

Penzijní společnosti nabízející soukromé penzijní spoření jsou plny očekávání - první čtyři měsíce roku jim přinesly celkem 32 tisíc klientů, květen a červen by mohly jejich počet znásobit. Dosavadní malý zájem má dvě příčiny, lidé nechápou, čím je pro ně spoření v takzvaném druhém pilíři výhodné, a stále silně spoléhají na státní důchody.

V dubnu přibylo ve druhém pilíři 9 610 účastníků nového spoření. "V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv," říká Karel Svoboda, ředitel ČSOB Penzijní společnost a prezident Asociace penzijních fondů. Letos 30. června totiž končí termín pro vstup pro lidi starší 35 let, ale vláda nicméně už teď zvažuje, že možnost vstupu pro tyto ročníky v budoucnu ještě jednou otevře.

Specializovaný finanční úřad hlásí, že zaregistrováno v Centrálním registru má 25 534 smluv, které mu fondy poslaly, a finanční úřady k 2. květnu převedly na soukromé penzijní účty účastníků takzvaného druhého pilíře pojistné ve výši jednoho milionu a 31 tisíc korun.

Na očekávaný nával klientů v následujících dvou měsících je stát připraven. "Proškoleno máme zhruba 120 pracovníků daňové správy, kteří budou povoláni ke zvládnutí agendy Centrálního registru smluv," říká Jan Ronovský, šéf Specializovaného finančního úřadu.

Podle zkušeností finančních poradců, kteří druhý pilíř nabízejí, řada lidí vůbec neví, jakým způsobem státní průběžný důchodový systém funguje. "Zaráží nás také optimismus, který mají lidé s ohledem na očekávanou výši budoucího státního důchodu," říká Ivan Džaja, poradce Raiffeisen penzijní společnosti.

Stát uvolňuje lidem, kteří si u některé z šesti penzijních společností uzavřou smlouvu o spoření ve druhém pilíři, tři procenta z důchodového pojištění. To jinak každý zaměstnanec nebo živnostník musí odvádět na penze současných důchodců. Podmínkou je, že si k těmto penězům dotyčný přispoří další dvě procenta ze svého platu.

Kolik peněz spolknou fondy
Strategie (zvažovaný výnos)Nákladovost fondu důchodového spořeníNákladovost podílového fondu
Dluhopisy (2,5 %)0,30 %1,40 %
Konzervativní (3 %)0,40 %1,60 %
Vyvážená (3,5 %)0,50 %1,80 %
Dynamická (5,5 %)0,60 %2,50 %

Pramen: APF; Cerge-EI

Ekonom Petr Janský z akademického pracoviště Cerge-EI se pokusil ve své čerstvé studii předpovědět, kdo se zúčastní druhého pilíře. Vychází mu, že zájem spořit na stáří mají nejvíc lidé od středního věku výš a s vyššími příjmy. "Přitom druhý pilíř je ze své podstaty výhodný především pro mladší ročníky," podotýká. Důvod je, že za delší dobu zbývající do důchodu více naspoří a jsou nejvíce ohroženi budoucím snižováním státních důchodů a zdražováním zdravotní péče.

Zatímco druhý pilíř je teprve v plenkách, penzijní připojištění neboli třetí pilíř důchodového systému si lidé oblíbili, spoří v něm přes pět milionů Čechů. Klienti tento produkt dlouhodobě znají a vědí, že nic neriskují. To hlavní, co je láká, je vyinkasování státního příspěvku - od Nového roku za tisíc vložených korun dostane účastník třetího pilíře 230 korun příspěvek od státu.

Navzdory názvu neslouží penzijní připojištění ve skutečnosti jako zabezpečení na penzi, podobně jako stavební spoření řadě lidí neslouží k úhradě bydlení. "Za nastřádané peníze si lidé koupí auto, chatu nebo je investují do vzdělání dětí," vysvětluje Džaja.

Tento přístup má zavedení druhého pilíře změnit. Jeho hlavní výhodou je, že naspořené peníze lze dědit včetně od státu vyvedených tří procent. Nevýhodou zase to, že účastník si peníze nemůže vybrat najednou, jen formou pravidelné penze. Penzijní společnost lze za poplatek 800 korun kdykoliv změnit, zdarma pak jednou za pět let.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Ilustrační snímek

Na velká letní vedra si Češi za posledních několik let již začínají zvykat. Čím dál víc jich také začíná plánovat, jak...

Přehlížení kůrovce se prodraží. Vlastníci lesů zaplatili pokuty za 7 milionů

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

K šíření škůdců přispívají i vlastníci lesů. Stát jim loni udělil pokuty za téměř sedm milionů korun. Největší více než...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz