Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Lidé si na penzi nespoří. Fondy chtějí automatický vstup do 2. pilíře

  1:16
Lidem se do penzijních fondů, ve kterých si mají sami spořit na penzi, moc nechce. Fondy proto vyjednávají s ministerstvem financí o vylepšení spoření. Změny chtějí například u dědění nebo doby, jak dlouho by si nechali lidé penzi vyplácet. Navrhují i to, aby byl vstup do fondu automatický. Kdo by se účastnit nechtěl, musel by se sám odhlásit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Účast ve druhém penzijním pilíři se v květnu přiblížila 50 tisícům. Červen je poslední měsíc, kdy mohou do soukromého spoření na penzi vstoupit lidé starší 35 let. Fondy doufají, že zájem bude proti předchozím měsícům velký, protože lidé nechávají rozhodnutí na poslední chvíli.

Penzijní společnosti na konci posledního květnového týdne hlásily zhruba 46 tisíc podepsaných smluv, tedy o 14 tisíc více než v předchozím měsíci. "K 28. květnu proteklo na soukromé penzijní účty do penzijních společností 6,089 milionu korun," uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Penzijní společnosti hlásí rostoucí zájem klientů nad 35 let: "Je to pro nás signál, že lidé začínají vnímat blížící se lhůtu 30. června," říká Petr Brousil, mluvčí penzijní společnosti České pojišťovny. "Očekáváme zapojení něco kolem 100 tisíc klientů," dodává. "Vzhledem k současné situaci a vzhledem k politickým rizikům odhaduji řádově 200 tisíc účastníků," říká Pavel Jirák, šéf Penzijního fondu KB. Původní odhady fondů přitom nejčastěji zněly na půl milionu v polovině roku.

Oni to rozkradou, bojí se lidé

Do Centrálního registru smluv (CRS) při specializovaném finančním úřadu v pražských Holešovicích chodí v posledních dnech zásilky až 1 500 smluv denně. Ty zadává do registru pět pracovníků, s rozesíláním rozhodnutí o registraci pro účastníky druhého pilíře jim pomáhá dalších deset. Podle Homolové zhruba v jednom procentu případů musí úřad zájemce o 2. pilíř dodatečně kontaktovat kvůli chybám a nečitelným údajům ve smlouvách.

570 lidí si to s uzavřením penzijního spoření rozmyslelo a dohodli se s penzijní společností o zastavení řízení o registraci. "Pokud smlouva ještě nebyla zaregistrovaná na CRS, tak jsme jim vždy vyhověli," říká Pavel Jirák, šéf penzijní společnosti KB. "Nejčastěji se rozmysleli na základě dezinformace typu 'oni to znárodní, oni to rozkradou'," vysvětluje Brousil. "Nejčastější důvody jsou ztráta důvěry, negativní ohlasy v zaměstnání, ale i reakce na zprávy v médiích o možném ukončení," říká Václav Bálek, mluvčí penzijní společnosti Allianz.

V posledním měsíci dochází k jedné zásadní změně. Od 1. června mají oprávnění uzavřít se zájemci smlouvu o důchodovém spoření pouze zprostředkovatelé, kteří mají osvědčení o odborné zkoušce. Pokud smlouvu někdo uzavře s poradcem bez zkoušky, nebude platná. Ohlídat si to musí přímo penzijní společnost ještě jejím zasláním do registru. Seznam zprostředkovatelů se zkouškou je veřejně přístupný na webových stránkách České národní banky.

Změny v systému

Už teď se mluví o úpravách druhého penzijního pilíře kvůli jeho zatraktivnění. Ministerstvo financí a fondy se shodly například u dědění - pozůstalí by si nově mohli vybrat, zda chtějí peníze v hotovosti (například když rodina ztratí živitele), nebo na svůj soukromý penzijní účet.

Fondům by se líbilo, kdyby si lidé mohli vybrat, jak dlouho si chtějí penzi nechat vyplácet, například mezi 15 a 30 lety. Dnes je možnost nastavená na dvacet let, anebo doživotně. Přály by si, aby vstup do soukromého spoření byl automatický, například při nástupu do zaměstnání. Kdo by si spořit nechtěl, musel by se aktivně odhlásit.

Ke zatraktivnění druhého pilíře by přispělo také to, kdyby si lidé k důchodovému pojistnému, které jim stát uvolní (3 %), nemuseli přidávat nic z vlastní kapsy (2 %). To však ministerstvo razantně odmítá: "To by byl příliš snadný opt out," říká Radek Urban, náměstek ministra financí pro kapitálové trhy.

Opozice by měla přestat s negativní kampaní

"Když už lidé musí dát dvě procenta ze svého, mohli bychom vymezit několik událostí, kdy by se tyto peníze mohly zlikvidnit, například v tíživé životní situaci nebo při invaliditě," uvažuje Karel Svoboda, šéf Asociace penzijních fondů a Penzijního fondu ČSOB.

Objevují se i návrhy na jednorázovou výplatu dvou procent v důchodu nebo přestat vázat výplatu na povinný počet odpracovaných let (v budoucnu 35 let), ale jen na důchodový věk.

Podle Jiráka by soukromému spoření na penzi nejvíc pomohlo něco jiného: "Opozice by měla přiznat, že nemá řešení na stabilizaci státních důchodů, a přestat s negativní kampaní," říká. Upozorňuje na často opakovaný mýtus maďarského "znárodnění" - ve skutečnosti nepřišli Maďaři o jedinou korunu ze svého, jen se vrátili ke stavu před reformou. Zabavováním soukromého majetku, kterým peníze na soukromých penzijních účtech jsou, si koneckonců nedovolí vyhrožovat ani ČSSD.

Úpravy státního pilíře penzijního spoření jsou však také velmi běžné - a dochází zde hlavně ke změnám k horšímu. Podle studie akademického pracoviště Cerge-EI mezi lety 1996 a 2013 klesl v Česku výpočet celkového důchodu pro budoucí penzisty (v závislosti na pohlaví a výši platu) o desítky tisíc až o 1,6 milionu korun. Měnil se důchodový věk, započitatelné doby do důchodu i samotný důchodový vzorec.

Kalkulačka důchodového spořeni

Spočítejte si svůj důchodový věk a výši penzí v prvním, druhém i třetím pilíři podle stávající legislativy.

Můžete si také objednat nezávaznou schůzku s důchodovým poradcem přes FINmarket.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Úsporný tarif v praxi. Dodavatelé začali odběratelům zohledňovat příspěvek

Dodavatelé energií již zohledňují státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif. Dodavatelé příspěvek většinou...

Nejspokojenější Čech? Podle průzkumu vesničan ve vlastním rodinném domku

Premium Se svým bydlením je aktuálně spokojeno jen 48 procent lidí. Ti zbývající hledají nové bydlení, snaží se rekonstruovat...

Rozpočet na příští rok objímá velká nejistota. Selhává příjmová strana

Návrh státního rozpočtu významně počítá s příjmy z daně z mimořádných zisků, u nichž není jasný jejich objem. Nejistá...

Dohoda potvrdila dědictví po Kellnerovi, každé z dětí má deset procent

Dohoda o rozdělení dědictví po podnikateli Petru Kellnerovi nabyla právní moci. Majoritním akcionářem PPF je tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...