Lidé si na penzi nespoří. Fondy chtějí automatický vstup do 2. pilíře

  1:16aktualizováno  1:16
Lidem se do penzijních fondů, ve kterých si mají sami spořit na penzi, moc nechce. Fondy proto vyjednávají s ministerstvem financí o vylepšení spoření. Změny chtějí například u dědění nebo doby, jak dlouho by si nechali lidé penzi vyplácet. Navrhují i to, aby byl vstup do fondu automatický. Kdo by se účastnit nechtěl, musel by se sám odhlásit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Účast ve druhém penzijním pilíři se v květnu přiblížila 50 tisícům. Červen je poslední měsíc, kdy mohou do soukromého spoření na penzi vstoupit lidé starší 35 let. Fondy doufají, že zájem bude proti předchozím měsícům velký, protože lidé nechávají rozhodnutí na poslední chvíli.

Penzijní společnosti na konci posledního květnového týdne hlásily zhruba 46 tisíc podepsaných smluv, tedy o 14 tisíc více než v předchozím měsíci. "K 28. květnu proteklo na soukromé penzijní účty do penzijních společností 6,089 milionu korun," uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Penzijní společnosti hlásí rostoucí zájem klientů nad 35 let: "Je to pro nás signál, že lidé začínají vnímat blížící se lhůtu 30. června," říká Petr Brousil, mluvčí penzijní společnosti České pojišťovny. "Očekáváme zapojení něco kolem 100 tisíc klientů," dodává. "Vzhledem k současné situaci a vzhledem k politickým rizikům odhaduji řádově 200 tisíc účastníků," říká Pavel Jirák, šéf Penzijního fondu KB. Původní odhady fondů přitom nejčastěji zněly na půl milionu v polovině roku.

Oni to rozkradou, bojí se lidé

Do Centrálního registru smluv (CRS) při specializovaném finančním úřadu v pražských Holešovicích chodí v posledních dnech zásilky až 1 500 smluv denně. Ty zadává do registru pět pracovníků, s rozesíláním rozhodnutí o registraci pro účastníky druhého pilíře jim pomáhá dalších deset. Podle Homolové zhruba v jednom procentu případů musí úřad zájemce o 2. pilíř dodatečně kontaktovat kvůli chybám a nečitelným údajům ve smlouvách.

570 lidí si to s uzavřením penzijního spoření rozmyslelo a dohodli se s penzijní společností o zastavení řízení o registraci. "Pokud smlouva ještě nebyla zaregistrovaná na CRS, tak jsme jim vždy vyhověli," říká Pavel Jirák, šéf penzijní společnosti KB. "Nejčastěji se rozmysleli na základě dezinformace typu 'oni to znárodní, oni to rozkradou'," vysvětluje Brousil. "Nejčastější důvody jsou ztráta důvěry, negativní ohlasy v zaměstnání, ale i reakce na zprávy v médiích o možném ukončení," říká Václav Bálek, mluvčí penzijní společnosti Allianz.

V posledním měsíci dochází k jedné zásadní změně. Od 1. června mají oprávnění uzavřít se zájemci smlouvu o důchodovém spoření pouze zprostředkovatelé, kteří mají osvědčení o odborné zkoušce. Pokud smlouvu někdo uzavře s poradcem bez zkoušky, nebude platná. Ohlídat si to musí přímo penzijní společnost ještě jejím zasláním do registru. Seznam zprostředkovatelů se zkouškou je veřejně přístupný na webových stránkách České národní banky.

Změny v systému

Už teď se mluví o úpravách druhého penzijního pilíře kvůli jeho zatraktivnění. Ministerstvo financí a fondy se shodly například u dědění - pozůstalí by si nově mohli vybrat, zda chtějí peníze v hotovosti (například když rodina ztratí živitele), nebo na svůj soukromý penzijní účet.

Fondům by se líbilo, kdyby si lidé mohli vybrat, jak dlouho si chtějí penzi nechat vyplácet, například mezi 15 a 30 lety. Dnes je možnost nastavená na dvacet let, anebo doživotně. Přály by si, aby vstup do soukromého spoření byl automatický, například při nástupu do zaměstnání. Kdo by si spořit nechtěl, musel by se aktivně odhlásit.

Ke zatraktivnění druhého pilíře by přispělo také to, kdyby si lidé k důchodovému pojistnému, které jim stát uvolní (3 %), nemuseli přidávat nic z vlastní kapsy (2 %). To však ministerstvo razantně odmítá: "To by byl příliš snadný opt out," říká Radek Urban, náměstek ministra financí pro kapitálové trhy.

Opozice by měla přestat s negativní kampaní

"Když už lidé musí dát dvě procenta ze svého, mohli bychom vymezit několik událostí, kdy by se tyto peníze mohly zlikvidnit, například v tíživé životní situaci nebo při invaliditě," uvažuje Karel Svoboda, šéf Asociace penzijních fondů a Penzijního fondu ČSOB.

Objevují se i návrhy na jednorázovou výplatu dvou procent v důchodu nebo přestat vázat výplatu na povinný počet odpracovaných let (v budoucnu 35 let), ale jen na důchodový věk.

Podle Jiráka by soukromému spoření na penzi nejvíc pomohlo něco jiného: "Opozice by měla přiznat, že nemá řešení na stabilizaci státních důchodů, a přestat s negativní kampaní," říká. Upozorňuje na často opakovaný mýtus maďarského "znárodnění" - ve skutečnosti nepřišli Maďaři o jedinou korunu ze svého, jen se vrátili ke stavu před reformou. Zabavováním soukromého majetku, kterým peníze na soukromých penzijních účtech jsou, si koneckonců nedovolí vyhrožovat ani ČSSD.

Úpravy státního pilíře penzijního spoření jsou však také velmi běžné - a dochází zde hlavně ke změnám k horšímu. Podle studie akademického pracoviště Cerge-EI mezi lety 1996 a 2013 klesl v Česku výpočet celkového důchodu pro budoucí penzisty (v závislosti na pohlaví a výši platu) o desítky tisíc až o 1,6 milionu korun. Měnil se důchodový věk, započitatelné doby do důchodu i samotný důchodový vzorec.

Kalkulačka důchodového spořeni

Spočítejte si svůj důchodový věk a výši penzí v prvním, druhém i třetím pilíři podle stávající legislativy.

Můžete si také objednat nezávaznou schůzku s důchodovým poradcem přes FINmarket.cz

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Najdete na iDNES.cz