Penzijní fondy mládnou, třicátníci spoří na stáří stále více

  1:58aktualizováno  1:58
Největší nárůst v počtu lidí, kteří si spoří na důchod v penzijních fondech, je v posledních letech ve věkové kategorii 30 až 39 let. Podle fondů se tak na jejich chování začínají projevovat obavy z toho, že jim státem vyplácený důchod nebude stačit.
Třicátníci spoří stále více, tvrdí analytici. Ilustrační foto

Třicátníci spoří stále více, tvrdí analytici. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

"Dělali jsme si průzkum a řádově 85 procent lidí odpovědělo, že ví o tom, že stát nebude mít pro třicátníky na výplatu důchodů," říká Petr Beneš, jenž do konce října vedl Penzijní fond Stabilita ze skupiny ČSOB. Nově se stal obchodním ředitelem ČSOB Pojišťovny, obor však ještě detailně sleduje.

Podle Beneše se ovšem mladší ročníky stále málo zajišťují kvůli tomu, že nemají dost volných peněz. "Když si spoří, tak obvykle nízkou částku," dodal Beneš.

Čerstvé třicátníky nemotivuje ke zvýšení měsíčních úložek hlavně nízká výnosnost penzijních fondů. "Ukládám tři stovky měsíčně do ING a o zvýšení neuvažuji," popisuje Pražanka Zuzana Pihrtová s tím, že výnosy jsou za poslední dva roky reálně záporné.

Penzijní fondy proto tlačí na změnu systému připojištění, který by jim umožnil investovat agresivněji. Zároveň ovšem chtějí, aby padla podmínka, podle níž aktuálně lidem garantují alespoň nulový nominální výnos.

Průměrný věk při uzavírání smlouvy klesl o 8 let

Zvýšený zájem mladých lidí hlásí také další penzijní fondy. "Do systému jich přichází stále více. Je to pozitivní," uvedl v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny Tomáš Matoušek. Podle něj průměrný věk klientů jeho fondu při uzavírání smlouvy klesl od roku 2002 o osm let.

"Pokud jde o mladé klienty, jejich podíl začal výrazně růst již v roce 2007. Přispěl k tomu i zvyšující se počet zaměstnavatelů poskytujících příspěvek na penzijní připojištění," potvrzuje za Penzijní fond České spořitelny mluvčí Ivana Kočišová.

V pětiletém srovnání přibylo půl milionu lidí pod 39 let, kteří si spoří na penzi ve fondech. V polovině roku jich bylo 1,5 milionu a penzijní fondy čekají, že do konce roku se jejich počet ještě zvýší. Roste i jejich podíl na celkovém počtu klientů fondů. V polovině roku tvořili lidé do 39 let třetinu střadatelů.

"Počet mladších klientů pozvolna roste, nicméně přikládám to spíše skutečnosti, že starší věkové skupiny jsou již téměř zcela připojištěné," přemítá Jiří Rusnok, prezident asociace penzijních fondů a šéf ING Penzijního fondu.

Optimismus šéfů fondů mírně krotí také náměstkyně ministra financí Klára Król, která upozorňuje na to, že míra pojištěnosti mladších ročníků roste hlavně absolutně.

"Podíl mladých lidí do třiceti let na všech účastnících se za posledních osm let pohybuje mezi jedenácti až dvanácti procenty," vysvětluje Król s tím, že jejich počet roste společně s růstem všech ročníků, které jsou připojištěny.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz