Nezvyšujte ženám důchod. Zvyšte jim plat, radí ministerstvo práce

  1:00aktualizováno  1:00
Místo důchodů by ženám měly růst hlavně platy, vyplývá z analýzy ministerstva práce. Hlavní příčinou nižších penzí u žen jsou rozdíly ve mzdách. Ty v Česku dosahují v průměru 22 procent.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Poté, co ministryně práce Jana Maláčová nechala od vlastních odborníků analyzovat návrhy členů důchodové komise na dorovnání nízkých důchodů žen, dospěla k závěru, že tudy cesta nevede.

„Nejvýznamnější příčinou nižších důchodů českých seniorek jsou výrazné rozdíly v odměňování mužů a žen. Ty v Česku dosahují v průměru 22 procent. Ministerstvo se chce zaměřit zejména na odstraňování příčin těchto rozdílů, které jsou neřešitelné v rámci nastavení důchodů,“ uvedlo ministerstvo. Nespravedlivé nejsou důchody, ale platy žen. MF DNES přináší závěry, ke kterým odborníci ministerstva dospěli.

Starobní důchody v Česku

Starobní důchody v Česku

Tuzemský důchodový systém podle nich ženy zvýhodňuje. Mohou totiž odcházet do důchodu dříve než muži (tím dříve, čím více dětí vychovaly). „Novodůchodkyně“ šly v roce 2017 do penze o 2,5 roku dřív než „novodůchodci“. Důchodový věk pro muže byl 62 let a 5 měsíců, pro ženy 59 let a 10 měsíců.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

„Kdyby se ženy chovaly racionálně a pracovaly stejně dlouho jako muži, měly by zvýhodněný nárok na důchod za přesluhování, a dosáhly by dokonce na vyšší důchod než muži se stejnými příjmy,“ podotýká Martin Holub, odborník na důchody z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Každý rok přesluhování nad stanovený důchodový věk se totiž započítává čtyřnásobně než léta odpracovaná předtím.

Český důchodový systém je navíc podle něj jedním z nejštědřejších v Evropě. Dovoluje totiž započítávat za každé dítě až čtyři roky do doby pojištění, aniž by žena platila pojistné.

Nižší věk odchodu českých žen je dokonce podle Evropské komise diskriminační. Proto se musel změnit zákon a od roku 2011 dochází k postupnému dorovnávání, takže v roce 2037 budou obě pohlaví odcházet do řádné starobní penze ve stejném věku. Aktuálně je nastaven na 65 let.

1Za každé dítě tisícovka k penzi

Jednou ze zvažovaných možností zvýšení důchodů žen byla ta, že by dostávaly za každé vychované dítě paušální částku k penzi. Pokud by se měly důchody mužů a žen v průměru dorovnat, musely by ženy dostat tisíc korun k důchodu za každé vychované dítě, což by přišlo státní kasu na 32 miliard korun každý rok. Jenže to by bylo diskriminační. „Návrh vyvolává nerovnost – riziko, že muži budou požadovat stejné zvýhodnění i soudní cestou – i jejich kariéra mohla být péčí prokazatelně ovlivněna,“ namítá se v analýze.

2Čím více dětí, tím více započítaných let v práci

Počet odpracovaných let by se násobil koeficientem závislým na počtu dětí. Podle analýzy by však muži opět měli právo na totéž, což by k dorovnání důchodů nevedlo. Navíc by to zvýhodnilo ženy s vyššími důchody, na které ministerská důchodová komise nemíří.

3Za péči o dítě by se fiktivně započítávala odměna

Důchod by se počítal, jako kdyby žena v době péče o děti brala konkrétní plat, například násobek průměrné mzdy. To je podle analýzy nesmírně komplikované a prakticky nespočitatelné, protože České správě sociálního zabezpečení chybějí data o péči o děti před rokem 1986.

4Různá valorizace důchodů pro ženy a muže

Podle propočtu to nedává smysl. „V poměrně velkém množství případů by ženy naopak předehnaly muže,“ uvádí analýza. Navíc by to prohloubilo rozdíl mezi důchodkyněmi s nízkými a vysokými důchody, což ministerstvo nechce. A pokud by se valorizace odvíjela podle počtu dětí, hrozilo by, že by se jí mohli u soudu dožadovat muži, kteří také vychovávali děti.

5Příspěvek z daní dětí na důchody rodičů

Potomci by se mohli rozhodnout, že část svého pojistného nebo daní neodvedou do státního rozpočtu, ale přímo na účet svých rodičů pobírajících starobní důchod. Říká se tomu asignace. Podle analýzy by to ale nemuselo automaticky směřovat k dorovnání důchodů žen a mužů. Navíc by bylo nevýhodné mít dcery, které pravděpodobně část aktivního života budou pečovat o děti a pojistné odvádět nebudou. Ani postižené děti by rodičům v penzi přispívat nemohly.

6Státní příspěvky do třetího pilíře pro pečující osoby

Pečujícímu rodiči by se připisoval k penzijnímu spoření státní příspěvek za každé dítě a za každý rok, kdy pečuje, až do určitého věku dítěte. „Návrh neřeší primárně omezení rozdílu mezi důchody žen a mužů, ale spíše zvýšení příjmů ve stáří. Nelze využít pro stávající důchodce,“ konstatuje analýza.

7Zavedení nové sociální dávky

Dávka by doplňovala příjem žen a mužů s nízkými starobními důchody, například podle počtu vychovaných dětí (museli by ji dostat i pečující muži) nebo až do stanovené hranice, například do 80 procent průměrného důchodu.

Podle analýzy by tím došlo k narušení principu zásluhovosti důchodového systému. I ti, kdo přispívali do systému málo, by měli garantovanou výši důchodu blízkou průměru, což není fér.

„Už dnes existují sociální dávky, které dorovnávají chudým lidem příjmy do životního minima, a dávky na bydlení. Máme v evropském porovnání nejefektivnější důchodový systém z pohledu eliminace chudoby,“ vysvětluje Holub.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Najdete na iDNES.cz