Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

  12:12aktualizováno  12:12
Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového průzkumu, v rámci kterého jeho autoři nechali ve vybraných zemích světa ležet tisíce peněženek s různou částkou peněz a čekali, které se jim vrátí. Zatímco některé národy byly až nečekaně poctivé, Mexičané nebo Chilané by se měli stydět.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Experiment, jehož výsledky zveřejnil mimo jiné i prestižní časopis Science, se odehrával ve 355 největších městech čtyřiceti států po celém světě. Výzkumníci peněženky jako nalezené na ulici předali recepčním v hotelech, bankách, divadlech, poštách a na policejních stanicích.

Všech 17 303 peněženek, které takto výzkumníci předali, obsahovalo klíč, nákupní seznam a tři vizitky. Na těch bylo pro danou zemi běžné jméno a e-mailová adresa. Ve vybraných peněženkách byla částka odpovídající zhruba tří set korunám.

24.června 2019 v 11:17, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 11:58

What if you lose your #Wallet? Fascinating experiment on pro-social behaviour and measuring the trade off between honesty & self-interest @sciencemagazine (N=17,000 355 cities 40 countries) Top 8: https://t.co/bbN8D5t7GQ https://t.co/poKz1LaiDy

„Chybně jsme si mysleli, že jsou lidské bytosti sobecké,“ řekl listu The Guardian Alain Cohn, ekonom z Michiganské univerzity a jeden z autorů studie. „Ve skutečnosti je pro ně spíš než finanční zisk mnohem důležitější to, že sami sebe vnímají jako počestného občana,“ dodal.

Výsledky studie totiž předčily očekávání. Původní odhady předpokládaly, že si lidé ty peněženky, které obsahují finanční obnos, spíš budou nechávat. Ve skutečnosti tomu však bylo naopak – těch s hotovostí se ve všech zemích vrátilo víc než těch, které byly bez peněz. V průměru se vrátilo 51 procent „plných“ a 40 procent „prázdných“ peněženek.

Výzkumníci také zvažovali, zda se peněženky nevrací i kvůli tomu, že obsahují v podstatě nevýznamnou částku. V Polsku, USA a Spojeném království tak experimentovali i s částkou v přepočtu za zhruba 2 100 korun. Lidé v takovém případě vrátili téměř tři čtvrtiny peněženek (71 procent).

Češi se umístili dobře

Nejlépe v experimentu dopadli Švýcaři. Hned za nimi následovali Norové, Nizozemci, Dánové, Švédové a Poláci. Sedmé místo pak obsadili Češi. V případě peněženek, ve kterých se nacházel finanční obnos, dopadli ještě lépe – skončili pátí.

VIDEO: Řidič dal při tankování peněženku na stojan, muž s kanystrem ji vzal

V Česku se vrátilo skoro 80 procent peněženek s hotovostí a lehce přes 50 procent bez ní. V experimentu propadla Čína, ve které se nevrátilo ani deset procent peněženek bez hotovosti a jen lehce přes 20 procent s ní. Spodní příčky žebříčku obsadily také Maroko, Peru, Kazachstán či Keňa.

Podle autorů pomohlo vysokému množství vrácených peněženek i to, že do nich přidali osobní předměty – výše zmíněný klíč a nákupní seznam. Díky tomu si totiž nálezci majitele peněženky snáze představí a je jim ho víc líto.

„Poctivé chování je jedním ze základních kamenů ekonomického a sociálního života,“ uvedli autoři studie. „Bez upřímnosti by se neplnily sliby, nikdo by nedodržoval smlouvy, neplatily by se daně a vlády by byly zkorumpované,“ dodali. Pochopení toho, kdy se lidé chovají čestně, a kdy naopak podvádí, je podle nich zásadní pro budoucí fungování moderní společnosti.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz