Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

  1:04aktualizováno  1:04
Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí za bydlení odhadem 70 procent svého důchodu, ženy-seniorky utratí za bydlení v pronájmu asi 80 procent svého důchodu, a v Praze a v Brně i mnohem více. Vyplývá to ze statistik, které zpracovala Rada seniorů ČR.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Podíl nákladů na bydlení na příjmech seniorů v Praze a statutárních městech vysoce přesahuje stanovenou hranici 40 procent. To není v Evropě obvyklé,“ říká předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Podle statistického úřadu se problém, kdy je senior sám na placení nájemného, týká 140 tisíc samostatně žijících důchodců z celkem 717 tisíc jednočlenných seniorských domácností. Osamělé ženy jsou na tom nejhůř, pokud zároveň nepobírají vdovecký důchod.

Senioři v ohrožení.

Senioři v ohrožení.

Praha je na tom podle propočtů Rady i statistik ČSÚ nejhůře – tady osamělý důchodce ve 40metrovém bytě s tržním nájemným podle Pernese nechá měsíčně 17 305 korun včetně poplatků za vodu a energie. Penze muže v Praze přitom podle České správy sociálního zabezpečení činí 14 421, u ženy 12 300 korun (s vdoveckým důchodem o 8 100 korun víc). Bez pomoci rodiny nebo státu se tedy neobejdou.

Rodina, nebo dávky

„V poradně jsme měli případ z Prahy 6, kdy seniorce poradce spočítal, že po zaplacení bydlení je minus 20 korun na den. Pokud nemá v takovém případě člověk našetřeno nebo děti, které by mu to mohly doplácet, má smůlu,“ říká mluvčí Rady seniorů Lenka Desatová.

Pokud nepomůže rodina, jsou tu sociální dávky – konkrétně příspěvky na bydlení a u nejchudších doplatek na bydlení. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se měsíčně vyplácí více než 55 tisíc příspěvků na bydlení do domácností, kde je aspoň jeden důchodce. „Slyšel jsem, že se někteří stydí to využívat. Říkáme svým členům, aby svým seniorům vysvětlili, na co mají nárok, a pomohli jim s tím,“ uvádí Milan Krček, výkonný místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Sdružení nájemníků ČR se snaží ve spolupráci s neziskovými organizacemi podporujícími sociálně slabé v Česku prosadit německo-rakouský model stanovení nájemného. Každá obec by mohla stanovit ve spolupráci se soudy cenové mapy – rozmezí, kolik se smí v dané lokalitě za byt určitého typu účtovat na nájemném.

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Pro společnost, tedy pro stát, by bylo nejjednodušší přestěhovat tyto lidi do bytů se sníženým nájemným, které vlastní daná obec. Jenže to nejde.

„Obce rozprodaly odhadem 80 procent svého bytového fondu, který dostaly do vínku a neměly se o něj jak starat. Zastupitelstva obcí podlehla tlaku na odprodej bytů do soukromého vlastnictví a navíc sama neměla z čeho byty opravovat, tak se toho masově zbavovala. Tyto byty teď zoufale chybějí. Mluví se o výstavbě, ale nefunguje to,“ říká Milan Krček za Občanské sdružení majitelů domů.

Kdo to všechno zaplatí

Ministerstvo pro místní rozvoj už léta připravuje zákon o dostupném bydlení, kde by se obcím stanovila povinnost udržovat určité procento vlastních nebo dotovaných bytů v obci pro tyto účely. Zatím se ale nepodařilo shodnout na konkrétních podmínkách a především na tom, kde na to vzít.

Online srovnání penzijních spoření. Získejte až 6 360 Kč od státu každý rok.

Data Rady seniorů ČR ukazují, že nejhorší je situace v Praze, kde si bydlení v pronájmu senioři v podstatě nemohou dovolit, protože jeho cena převyšuje jejich důchod. Praha sice má 561 seniorských bytů, kde je nastaveno velmi nízké nájemné, konkrétně 60,6 Kč za metr čtvereční, ale podle dat rady v hlavním městě žije v pronájmu 30 289 osamocených seniorů.

Druhé a třetí místo v žebříčku měst nejhorších pro život osamělých důchodců zaujímá Brno a Zlín. Seniorkám tamní bydlení spolkne přes 90 procent jejich důchodu. Jak uvedla tisková mluvčí města Brna Radka Loukotová, moravská metropole sice disponuje obecními byty zvláštního určení, které tvoří buď byty bezbariérové nebo byty v domech s pečovatelskou službou, ale je na ně pořadník. I když město vlastní 1 245 takových bytů, čeká se na ně několik let.

„Na garsonku se čeká zhruba pět let, na 2+kk ještě déle. Na jeden byt čeká zhruba osm lidí,“ sdělila Loukotová. Počet bytů v těchto projektech nedostačuje. Podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby by problém mohla odstranit právě domluva mezi stranami podle německého vzoru.

„Německo a Rakousko přijaly legislativu, kde zavádějí cenovou mapu obcí: obec si u každého bytu po dohodě s organizacemi nájemníků, majitelů domů a soudy stanoví rozpětí ceny u každého bytu – podle jeho velikosti, typu, polohy, občanského vybavení – a tuto cenu zakonzervuje na pět let,“ vysvětluje Taraba. Zavedl to například Berlín nebo Drážďany. Oslovená ministerstva se podle něj ale zatím brání s tím, že by šlo o znovuzavedení regulace nájemného, která v Česku skončila v roce 2012.

Dnes se může nájemník bránit před přemrštěným zvýšením nájemného u soudu a argumentovat takzvaným místně obvyklým nájemným. Ten se určuje dvěma způsoby – například podle cen podobných bytů nabízených realitními kancelářemi.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz