Kolik pracovat a přitom se nezbláznit? Jeden den v týdnu, doporučuje studie

  16:49aktualizováno  16:49
V rámci výkonu zaměstnání je pro pozitivní vliv na duševní zdraví „nejúčinnější dávkou“ jeden pracovní den týdně. Práce přesahující tento limit už k naší psychické pohodě nepřispívá. K těmto závěrům dospěla studie vědců z britských univerzit v Cambridgi a Salfordu zkoumající dopady zaměstnání na duševní zdraví člověka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Studie britských vědců ukázala, že nástupem do zaměstnání (z nezaměstnanosti či mateřské dovolené) klesá riziko, že by se u lidí objevily psychické problémy. A to až o 30 procent. Pozitivní vliv zaměstnání na duševní zdraví je však limitován osmi pracovními hodinami týdně. Vědci nenašli žádný důkaz toho, že by delší pracovní doba k blahobytu lidí nějakým způsobem přispívala.

Optimální „dávku“ práce pro duševní klid tak stanovili na jeden pracovní den týdně. „Doporučenou dávku, díky níž bychom se měli cítit dobře, známe téměř u všeho, od vitaminu C až po spánek. Tohle je však poprvé, kdy se někdo zabývá doporučenou dávkou práce,“ řekl deníku The Telegraph sociolog Brendan Burchell, který patří mezi autory studie.

Méně stresu a vyhoření. Firmy zkoušejí čtyřdenní pracovní týden

„Víme, že nezaměstnanost často psychice neprospívá, působí totiž negativně na identitu či postavení jedince. Nyní máme představu o tom, jaký objem práce je nutný k získání psychologicko-sociálních výhod zaměstnanosti. A vůbec to není mnoho,“ uvedl Burchell.

Vědci svůj výzkum prováděli s ohledem na nastupující automatizaci či umělou inteligenci, které by v budoucnu mohly lidem značné množství práce ušetřit. Pro účely studie využili data z průzkumu, jehož se v letech 2009 až 2018 zúčastnilo přes 70 tisíc Britů. Výsledek pak publikovali v odborném časopise Social Science & Medicine.

Dvě hodiny práce denně

Výzkumníci rovněž načrtli několik způsobů, jakými by se mohl pracovní týden v budoucnu zkrátit. Zmiňují například „pětidenní víkendy“, pracovní dobu dvě hodiny denně nebo zvýšení objemu dovolené v rámci jednoho roku z jednotek týdnů na celé měsíce.

Zaměstnancům se nedostává uznání. O lepší pracovní podmínky si neumí říct

„Složitost pracovních úkonů spojená s vysokými nároky na zaměstnance, nespravedlivým finančním ohodnocením či nejistotou pracovního místa může být pro duševní zdraví jedince stejně škodlivá jako nezaměstnanost,“ citovala agentura Bloomberg Jeda Boardmana z britské profesní organizace psychiatrů RCPCH (Royal College of Psychiatrists).

Studie podle Boardmana potvrzuje výsledky dosavadního výzkumu v této oblasti a naznačuje, že zkrácení pracovní doby může mít na psychiku lidí pozitivní vliv.

Čtyřdenní pracovní týden

Debata o možném zkrácení pracovního týdne se ve Velké Británii vede dlouhodobě. Minulý měsíc tamní think-tank Autonomy zabývající se touto problematikou navrhl výrazné omezení pracovní doby za účelem boje s klimatickou změnou, poznamenal deník The Independent.

Méně peněz a víc stresu. Firmy cupují nápady na kratší pracovní týden

Britský stínový kancléř John McDonnell zase prosazuje, aby jeho labouristická strana šla do příštích voleb s příslibem zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Ten představuje dlouhodobý cíl tamních odborů.

Například britský miliardář Richard Branson by se však nebál zajít ještě dál. Podle něj v dnešním době není důvod pro to, aby lidé trávili tolik času v práci. „Spousta lidí by ocenila třídenní nebo dokonce čtyřdenní víkendy,“ řekl miliardář serveru americké stanice CNBC. V jedné ze svých knih Branson uvedl, že „zábava je jednou z nejdůležitějších a často podceňovaných složek každého úspěšného podniku“.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Rekordní pokuta. Facebook zaplatí pět miliard dolarů za porušení soukromí

ilustrační snímek

Společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu přibližně pět miliard dolarů (113 miliard korun) za porušení...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz