Zakladatel padesát let starého nábytkářského impéria, které dnes udává styl bydlení milionům lidí na zeměkouli, přijel tento týden do Česka na velké setkání 260 nejvyšších šéfů firmy z celého světa. Podle Kamprada si mají mimo jiné vzít příklad z toho, jak IKEA v Česku roste, což chtějí manažeři firmy podpořit dalšími kroky.
Výkonný ředitel celosvětové sítě IKEA Anders Dahlvig ve středu v Praze prohlásil, že úkolem zdejší pobočky bude snižovat ceny v následujících letech zhruba o pět procent ročně.
"Cítíme, že stále nejsme na takové úrovni, která by vyhovovala většině lidí," uvedl Dahlvig, podle něhož bude firma hlavně zlevňovat dnešní sortiment. Kamprad vedle toho slibuje rozšířit v Česku nabídku o nové, levnější zboží.
CO ZNAMENÁ IKEA |
I jako Ingvar, křestní jméno zakladatele Ingvara Kamprada K jako Kamprad, příjmení zakladatele Ingvara Kamprada E jako Elmtaryd, rodinná farma, kde se Kamprad narodil A jako Agunnaryd, vesnice, kde Kamprad vyrůstal |
Skaluševič usiluje také o to, aby proměnil co nejvíc lidí ve "fanoušky IKEA", což je ve firemním slangu označení pro každého, kdo jezdí ke Švédům nakupovat aspoň čtyřikrát za rok. Česká a slovenská pobočka má podle něho oproti zbytku světa nejvyšší růst prodeje kuchyní.
V Česku zákazníci pěkně přibývají a představují pro švédský nábytkářský kolos jeden z nejrychleji rostoucích trhů. Loni jeho tržby stouply o sedmnáct procent na 2,6 miliardy korun. Proto, když se rozhodovalo, kam sezvat summit 260 nejvyšších světových manažerů IKEA, volba padla právě na Prahu.
Pohodlná postel
Mezi hosty byl i důchodce, který globální kult postavil a dnes díky němu patří mezi nejbohatší lidi planety.
"Za co utrácím? Například za pohodlnou postel," říká Ingvar Kamprad, zakladatel IKEA a jedna z nejosobitějších postav světového byznysu s mimořádně zajímavou historií. V rozhovoru s redaktory MF DNES, časopisu Týden a slovenského deníku SME se nevyhýbal ani otázkám o tom, jak za mlada koketoval s fašistickým hnutím a jak se dnes léčí z alkoholismu.
Zakladatel IKEA: Ve Švédsku jezdím v Octavii |
Co vás přimělo uspořádat tak velké manažerské sympozium právě v Praze? Ve světě se držíte strategie trvalého poklesu cen, což prý má platit i v Česku. Co chystáte? Proč jsou některé věci ve vašich rakouských nebo německých obchodech dražší než tady? V anglických novinách spočítali, že každé desáté dítě v Evropě bylo zplozeno na posteli od vás. Jaký je to pocit? Do vaší firemní bible jste napsal, že je pořád co zlepšovat. Co byste chtěl dělat lépe? Každý rok se rozveze po světě 130 milionů vašich katalogů, což je prý větší náklad, než má Bible. Nemrzí vás, že ji porážíte? V katalozích píšete, že nepoužíváte dětskou práci. Jak to lze zkontrolovat? Nemáte strach, co se stane s IKEA, až už nebudete mít síly ji sledovat? Jaký je vlastně váš vliv v IKEA? Sice jste rodinný podíl převedl na nadaci v Holandsku, ale ve Švédsku se často píše o tom, že i tak firmu nepřímo ovládáte. Prý jste nikdy nezveřejnili, kolik IKEA vydělává. Proč? Prý jste jeden z nejbohatších lidí na světě. Jak se podle vás dají nejlépe utratit peníze? Je pravda, že jste si koupil českou škodu? Prý jste dřív jezdil ve starém volvu... V BBC o vás psali, že vaše babička pochází ze Sudet. Myslí se tím naše Sudety na hranicích s Německem? Máte kořeny v Česku? Jak se s touto zkušeností díváte na Evropskou unii? Švédové v referendu odmítli euro, k němuž se my snažíme dopracovat. Jako byznysmen určitě máte názor aspoň na euro... Dáte si naše vyhlášené pivo, nebo už nepijete? Vlají tu švédské vlajky, vaše výrobky nesou skandinávská jména, ale sám bydlíte ve Švýcarsku. Proč? Na které trhy byste s IKEA nyní rádi pronikli? |